تجمع عاشورائیان در آستارا با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شد

آستارا - ایرنا - تجمع عاشورائیان در آستارا با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و اجرای آئین های عزاداری، در محوطه بقعه امام‌زادگان این شهرستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ عزاداران حسینی در آستارا در روز یکشنبه مصادف با عاشورای حسینی، با زدن ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی عزاداری کردند و هر کدام از دسته های عزاداری مساجد به مدت ۱۵ دقیقه به مداحی و سینه زنی پرداختند.  

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه های علمیه غرب گیلان روز یکشنبه در این همایش گفت: کربلا سرشار از درس حکمت و معرفت است و مومنان با بهره گیری از آن، در رفع ناهنجاری های اجتماعی و نهادینه کردن اخلاق حسنه در جامعه تلاش می کنند. 

حجت الاسلام بهنام آدمزاده اظهار کرد: پیام عاشورا و هدف ماندگار امام حسین (ع) اصلاح انحرافات است و اگر این هدف بزرگ در روزمرگی ها فراموش شود، در تبیین نهضت حسینی غفلت کرده ایم. 

 وی افزود: حماسه کربلا در کنار پیام امر به معروف و نهی از منکر، عبرت های بزرگی از جمله فداکاری، وفاداری، ایثار و شهادت را در تاریخ جاودانه کرد و تا زمانی که فرهنگ مقاومت، جهاد، ظلم ستیزی و حمایت از مظلوم زنده باشد، این تقابل میان یزدیان و عاشورائیان ادامه دارد.

وی گفت: برای اینکه در صحنه های حساس، به وظایف و تکالیف خود عمل کنیم باید مانند یاران امام حسین (ع) که در روز عاشورا گوش به فرمان ایشان بودند، ما نیز گوش به فرمان ولی فقیه باشیم.

وی بیان کرد: ایران در گام دوم انقلاب اسلامی با تاسی از فرهنگ عاشورا می تواند به میزان قابل توجهی در تمدن سازی اسلامی، تقویت روحیه و تفکر ظلم ستیزی، مقاومت در برابر ستمگران و زورگویان و کمک به مظلومان موثر و تعیین کننده باشد.

شیوع بیماری کرونا که بیش از ۲۰۰ کشور جهان را درگیر خود کرده، محدودیت هایی در آئین های عزاداری ایجاد کرده است و برنامه های عزا با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار می شود.

امامزادگان ابراهیم و قاسم از نوادگان امام موسی کاظم (ع) هستند و در سال ۲۵۳ هجری قمری در راه ترویج اسلام به شهادت رسیده اند و حرم مطهر آنها در فاصله هفت کیلومتری آستارا، ملجا و ماوای عاشقان اهل بیت (ع) است.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =