کرونا و نمایش جلوه‌ای متفاوت از عشق و ارادت به حسین (ع)

خرم‌آباد - ایرنا - همزمان با عاشورای حسینی عاشقان و دلدادگان ثارالله در شهرستان دلفان با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در ماتم سالار شهیدان به سوگ نشسته‌اند.

به گزارش ایرنا، عشق و ارادت به امام حسین (ع)  و یاران با وفایش چنان در دل های مردم شعله ور است که هیچ عاملی نمی تواند از اوج این دلدادگی بکاهد چراکه شهادت مظلومانه سالار و سرور شهیدان، غمی عظیم و جانسوز است که به بلندای تاریخ بر دل شیعیان علی (ع) نشسته و آنقدر در عمق جانشان رخنه کرده که انگار هرساله این داغ تازه تر می شود.

محرم در شهرستان دلفان نیز همچون دیگر نقاط کشور با رعایت کامل شیوه نامه‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی، پرشورتر برگزار شده و هرچند نگرانی از شیوع کرونا روضه های خانگی متداول را تحت تاثیر قرار داده اما هر منزل به تنهایی حسنیه ای برای عزاداری شده است.

مردم این دیار که عشق و ارادت ویژه به سالار شهیدان دارند جامه سیاه بر تن نموده و پرچم عزا را به نشان غم مظلومیت حسین (ع) سر درب هر خانه و مغازه،  برافراشته کرده اند.

امسال شیوع کرونا نحوه برگزاری مراسم اندوه حسین (ع)  را تحت تاثیر قرارداده و عزاداری ها به صورت محدود در فضای باز با رعایت شیوه نامه بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در حال برگزاری است.

حسینیه های سیار هم تجربه متفاوتی بود که برای اولین بار در محله های مختلف برپا شد که ذکر روضه و مصیبت مظلومیت حسین بن علی (ع) را برای عاشقان علم کرد و هریک از اهالی محل با نشستن درب منازل خود در عزای سیدالشهدا به سوگ می نشینند.

فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از  ماسک و دستکش بین عزاداران حسینی به خوبی رعایت می شود و مداحان بارها رعایت شیوه نامه های بهداشتی را به عزاداران تذکر می دهند.

همچنین نیروهای جمعیت هلال احمر  برای تب سنجی و نظارت بر رعایت دستورهای بهداشتی در محل برگزاری مراسم مستقر هستند و در طرح نذر سلامت نیز ماسک و اقلام بهداشتی توسط هیات های مذهبی توزیع می شود.

فرماندار دلفان  گفت: از ابتدای ماه محرم تاکنون، تیم های بازرسی و نظارت ستاد مقابله با کرونا حضوری مداوم در هیات های مذهبی دارند و تاکنون گزارش خاصی از تخلف جدی هنگام عزاداری های دریافت نشده است.

حشمت بهمنی افزود: پیشنهاد می شود با توجه به وضعیت کرونا، امسال از پخت هرگونه نذورات غذای گرم خودداری و بسته‌های مواد غذایی خشک بین محرومان و نیازمندان توزیع شود.

وی اظهارداشت: همچنین برپایی هر نوع ایستگاه‌های صلواتی، موکب، خیمه ها و چادر برای توزیع نذورات، چای، شیر و خرما در تمام مناطق شهرستان دلفان ممنوع است.

وی گفت: هیات‌های مذهبی همچنان از فرصت و ظرفیت‌های فضای مجازی استفاده کنند و شهروندانی که شرایط پرخطری برای ابتلا به ویروس کرونا دارند عزاداری‌های خود را از  فضای مجازی و صداوسیما دنبال نمایند.

فرماندار دلفان یادآور شد: سلامت مردم در برگزاری مراسم عزاداری مهم و جدی  است و با متخلفانی که امنیت و سلامت جامعه را به خطر اندازند صریح؛ قانونی و بدون اغماض برخورد می‌شود. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =