عشق به حسین(ع)در شب عاشورای مردم جنوب‌شرق تهران موج می‌زند

تهران- ایرنا- عاشورای سال ۹۹ در جنوب‌شرق تهران رنگ و بوی دیگری دارد، هیأت‌های مذهبی پیش از اقامه عزای حسینی، نذورات خود را به دست نیازمندان رساندند و در شب شهادت سید و سالار شهیدان، در حالی که شعور حسینی خود را با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، به رخ کشیدند، در غم خاندان عصمت و طهارت به سر و سینه زدند.

به گزارش ایرنا، مردم شهرستان‌های جنوب‌شرق استان تهران که در ۹ شب گذشته، جای جای شهر و دیار خود را به هیأتی بزرگ برای اقامه عزای حسینی تبدیل کرده و وسعت عزاخانه سید و سالار شهیدان را از حصار مسجد و حسینه و تکیه، به کوی و برزن و خیابان عظمت داده بودند، در شب عاشورای حسینی، حماسه‌ای عظیم از عشق به فرهنگ عاشورا و کربلا را به نمایش گذاشتند.


از هر کوی و برزن این دیار، صدای یا حسین(ع) به گوش می‌رسد، مردم خداجوی جنوب‌شرق استان تهران از ساعت ۲۱ بر فراز بام‌ها، در خیابان‌ها و هر جا که ایستاده بودند، با صدای رسا فریاد " لبیک یا حسین(ع) " را سر دادند تا تاریخ شاهد و گواه باشد، که مردم ایران اسلامی در زنده نگاه داشتن فرهنگ عاشورا، خود را محدود به زمان و مکان نمی دانند.


هر چند که به دلیل شیوع ویروس کرونا، حضور هیأت‌های عزاداری در خیابان‌های و محله‌های مختلف به ویژه صحن مطهر امامزاده جعفر(ع) ممنوع شده است ولی، هزاران نفر از زائران و مجاوران حرم فرزند بلافصل امام موسی کاظم(ع) در حالی که نظم و انضباط آنان در رعایت فاصله بهداشتی، الگویی برای سایر افراد جامعه است، در این مکان مقدس گرد هم آمده و به عزاداری پرداختند.


بیش از هزار نفر از عزاداران حسینی در حالی که در هنگام ورود به صحن امامزاده جعفر(ع)، برادر امام رضا (ع)، بسته‌های بهداشتی دریافت می‌کردند، در مجلس عزای سید و سالار شهیدان شرکت کردند تا این شعر معروف را عینیت بخشند که عجب چراغ شگفت آوریست نور حسین، که هر چه باد وزد، می‌شود فروزان تر.


مردم ورامین همچون ۹ شب گذشته با حضور در اماکن روباز، شبستان مسجد جامع تاریخی، حیاط مساجد، خیابان‌های مجاور حسینیه‌ها، زمین‌های ورزشی روباز این ندا را سر دادند که امشبی را شه دین در حرمش مهمان است، مکن ای صبح طلوع ، مکن ای صبح طلوع.


بسیاری از هیأت‌های بزرگ شهرستان ورامین که همه ساله‌ در شب و روز عاشورا، از عزاداران پذیرایی می‌کردند، پیش از اقامه مراسم عزا، سبدهای غذایی را بین نیازمندان توزیع کردند و بسیاری از سقاخانه‌های قدیمی، چای و قند را به صورت بسته‌بندی شده، بین مردم توزیع کردند تا با رعایت مسائل بهداشتی، نذر خود را ادا کنند.


قرار است که روز عاشورا، حسینیه سیار شهرستان ورامین با حضور مداحان اهل بیت عصمت و طهارت، در مناطق مختلف شهرستان حضور پیدا کرده و نماز ظهر عاشورا را با رعایت مسائل بهداشتی، در مسجد جامع این شهرستان اقامه کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =