رسم ترکمن‌های اهل سنت گلستان در عاشورا

گرگان - ایرنا - امام جمعه اهل سنت شهرستان گمیشان با برشمردن بخشی از رسوم و آیین‌های قوم ترکمن در استان گلستان طی ماه محرم گفت: امام حسین (ع) به عنوان مظهر حق گویی؛ عدالت خواهی و مبارزه با فساد در این مسیر به فیض شهادت نائل شد.

حاج آخوند امان گلدی حنفی همزمان با عاشورای حسینی در گفتگو با خبرنگار ایرنا ضمن تسلیت سالروز شهادت امام حسین (ع) اظهار داشت: نبی مکرم اسلام به صراحت مسلمانان را به دوست داشتن اهل بیت توصیه کرده است و به عنوان مسلمان وظیفه داریم که توصیه و دعوت را اجرا کنیم.

امام جمعه اهل سنت گمیشان اضافه کرد: اهل سنت به اصل محبت به اهل بیت عصمت و طهارت و جایگاه شخصیتی امام حسین اعتقاد دارند هر چند که شیوه ابراز محبت و علاقه آنها نسبت به سیدالشهدا (ع) با شیعیان متفاوت است.
آخوند حنفی گفت: در همین راستا خواندن نماز نافله، دادن صدقه، پختن انواع نان و طعام، فرستادن صدقه به مساجد و خواندن دعا و قرآن برای ارواح مطهر شهدای کربلا از جمله آیین‌های ترکمن‌های استان گلستان در دهه اول محرم است.

به گفته وی قوم ترکمن مراسم سوگواری صدقه عاشر آی (نذری ماه محرم) را طی دهه اول این ماه در نقاط مختلف استان گلستان از جمله شهرستان گمیشان برگزار می کنند که یکی دیگر از جلوه های ارادت اهل سنت به اولاد نبی مکرم اسلام است.

وی تاکید کرد باید از هر وسیله‌ای برای نشان دادن علاقه و محبت به خاندان حضرت محمد (ص) و سلاله وی بهره مند شویم و محرم و همراهی با آیین بزرگداشت شهدای کربلا یکی از این فرصت ها است.
وی با بیان اینکه زنان و مردان اهل سنت با عمق جان نسبت به اهل بیت رسول الله علاقه دارند، گفت: اهل سنت غالبا در روز عاشورا روزه گرفته و ثواب آن را به اهل بیت تقدیم می‌کنند.
امام جمعه گمیشان ادامه داد: از جمله مصداق‌های دیگر ارادت ترکمن‌های گلستان به اهل بیت سفر به آستان مبارک قزل امام یا امام رضا در اول زندگی مشترک زنان و مردان ترکمن است که در همین راستا طی سالهای اخیر همراهی تعدادی از اهل سنت ترکمن را در راهپیمایی اربعین هم شاهد بودیم و همه اینها بیانگر عشق قلبی به اولاد رسول الله است.
آخوند حنفی گفت: امام حسین (ع) و یارانشان در مسیر احیای دین مبین اسلام، حق گویی و عدالت و حقیقت طلبی در برابر باطل ایستادگی کردند و به شهادت رسیدند و نباید اجازه داد این سمبل حق خواهی فراموش شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =