آیین خطبه‌خوانی شب عاشورا در حرم مطهر رضوی برگزار شد

مشهد- ایرنا- همزمان با شب دهم محرم‌الحرام، آیین خطبه‌خوانی شب عاشورا بر اساس سنتی دیرینه با حضور خادمان رضوی و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) برگزار شد.

به گزارش ایرنا در این مراسم که امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت محدودتر از گذشته برگزار شد خادمان بارگاه منور رضوی در صحن انقلاب اسلامی این حرم مطهر گرد هم آمدند و آیین خطبه خوانی شب عاشورا را برپا کردند.
در این مراسم خادمان با رعایت فاصله اجتماعی در صفوف منظم با در دست داشتن لاله های شمع گرداگرد صحن انقلاب اسلامی طواف کردند و به خطبه خوانی شب عاشورا گوش سپردند.
تولیت آستان قدس رضوی در این مراسم گفت: امسال به دلیل شرایط کرونا مراسم عزاداری متفاوت از سال‌های گذشته بود اما امسال هر خانه و هر کوچه و خیابان تبدیل به حسینیه شد و این ویروس منحوس نه تنها مراسم و نام اباعبدالله (ع) را کمرنگ نکرد که بیشتر نیز کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی افزود: مراسم عزاداری امسال در حالی برگزار شد که هیچ بهانه‌ای دست بدخواهان و غربیان نیفتد، مردم همراهی خوبی داشتند و دستورالعمل‌های بهداشتی به خوبی رعایت شد که این مهم بیانگر معرفت و فهم آنهاست و مردم ثابت کردند که مراسم عزای امام حسین (ع) تعطیل نمی‌شود.
وی ادامه داد: البته نظر و عقلانیت دینی مراجع تقلید در ایران و نجف نیز بسیار مهم بود و عقلانیت دینی و شیعی را به نمایش گذاشت، علمای بزرگ دین و مراجع بزرگ تقلید در مقابل رفتارهای خرافی که توسط متحجرین و شیعه انگلیسی تبلیغ می شد عقلانیت دینی را به نمایش گذاشتند و با شجاعت در مقابل متحجرین ایستادند و از حقیقت دین و آموزه های دینی و اهل بیت (ع) دفاع کردند گرچه از نیش زبان برخی متحجرین نیز مصون نماندند.
تولیت آستان قدس رضوی در ادامه با تاکید بر اینکه زیارت اهل بیت (ع) باید از روی معرفت و بصیرت باشد گفت: فلسفه زیارت رسیدن به معرفت و حقانیت امام است.
مروی افزود: در عاشورا کسانی که مقابل امام حسین (ع) ایستادند به ظاهر مسلمان بودند و برخی از آنها حتی با نامه حضرت را به کوفه دعوت کرده‌ بودند و این اتفاق به دلیل نبود معرفت و بصیرت افتاد و کسانی که اهل نماز و مسلمان بودند به روی فرزند پیامبر شمشیر کشیدند.
وی ادامه داد: پیامبر اسلام (ص) قرآن و عترت را برای رهایی بشر از گمراهی باقی گذاشت اما برخی عترت و کتاب الله را جدا دیدند و عترت را کنار گذاشتند. 

تولیت آستان قدس رضوی گفت: این افراد اگر به درستی به قرآن تمسک می‌جستند به عترت می‌رسیدند لذا در مسیر هدایت باید به معرفت رسید.
در ادامه این مراسم خطبه این شام قرائت شد و ذاکران اهل بیت به مداحی و شعر خوانی پرداختند.

همچنین در ساعت ۲۱ و همزمان با سراسر کشور خادمان بارگاه رضوی در مراسم خطبه‌خوانی بانگ " لبیک یا حسین"  سر دادند.
مراسم خطبه خوانی آئینی سنتی است که بر اساس وقفنامه علیشاه، حاکم وقت خراسان در سال هزار و ۱۶۰ هجری قمری، هرسال در شب عاشورای حسینی و شب شهادت حضرت امام رضا (ع) در حرم مطهر رضوی برگزار می‌ شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =