عاشقانه‌های مجازی به یاد سرور شهیدان

تهران- ایرنا- عزاداران سید و سالار شهیدان، در لیالی تاسوعا و عاشورای حسینی بیش از هر زمان دیگری از عشق و ارادت خود به امام حسین و حضرت عباس علیهما سلام در شبکه‌های اجتماعی نوشتند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی در این شب‌ها بیش از هر زمان دیگری به بازنشر دل‌نوشته‌های خود می‌پردازند. این کاربران از غم شهادت سردار شهید «حاج قاسم سلیمانی» نوشتند و تاکید کردند در این شب‌ها حاجت‌ها روا می‌شود. بازنشر اشعار و متن‌های زیبا درباره  امام حسین (ع) و حضرت ابالفضل عباس (ع) از دیگر مواردی است که کاربران شبکه‌های اجتماعی در پیام‌های خود منتشر می‌کنند. 

شهادت «حاج قاسم» و داغی که بر دل‌ها ماند

کاربران شبکه‌های اجتماعی به یاد لیالی تاسوعا و عاشورای حسینی، از یاد و خاطره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نوشتند و از او خواستند تا در آخرت و در پیشگاه حضرت عباس (ع) از آن ها شفاعت کند. کاربری ضمن اشاره به دست بریده حضرت اباالفضل العباس (ع) و شهادت سردار سلیمانی، نوشت: «با اینکه شب تاسوعا بود همه روضه انگشت و انگشتر خواندند». کاربری دیگری نیز از دلتنگی برای سردار نوشت و توئیت کرد: «۳۱ هفته‌ است منتظرم تا داغ حاج قاسم را با اشک در شب تاسوعا تسلی بدهم. دعا برای قرار گرفتن جزء منتقمینش برای همچو منی توقع زیادی اس. ولی امشب از خدا می‌خوام من را جزو دوست‌دارانش قرار بدهد و کینه از قاتلانش را تا همیشه در دلم محفوظ بدارد»

کاربر دیگری نیز از سردار سلیمانی یاد کرد و نوشت: «سردار عزیز! تمام این ایام هنوز داغ بودیم و نفهمیدیم که نیستی؛ اما شب تاسوعا و شب عباس در نبودنت می‌سوزیم. راستی تو نیستی».

در توئیتی می‌خوانیم: «امسال محرم یک جور دیگر دل ما داغ‌ دارد». بسیاری از کاربران، شهادت سردار را ابالفضل‌گونه خواندند و از روضه حضرت عباس (ع) نوشتند. کاربری در همین ارتباط توئیت کرد: «امسال که حاج قاسم نیست، روضه عباس را دانسته‌تر گریه می‌کنیم». کاربری نیز از انتظار بی‌حاصل برای بازآمدن سردار نوشت و آورد: «امشب شبی است که خوب متوجه می‌شویم که «ای اهل حرم میر و علمدار نیامد» چه معنی می‌دهد. مدتی است که علمدار ما نیز نیامده است»

شب‌هایی که حاجت می‌دهد

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی از نذرها و نیازهای خود نوشتند. کاربری آورد: «این ۲ روز تاسوعا و عاشورا، سعی کنید تا جمعی دعا کنید. یعنی حاجات خیر عمومی مثل عاقبت بخیری، سلامتی، پیشرفت، موفقیت و غیره را تنها برای خود نخواهید و با ضمیر و فعل و اشاره جمع، برای کل مسلمین و مؤمنین و مجاهدین مخصوصا مظلومین جهان اسلام طلب کنید».

کاربر دیگری نیز درباره کارهای خیری که می‌توان در این شب عزیز انجام داد، چنین نوشت:«رفقای هیات ما، پول شام روضه را جمع کردند و دادند ۱۰ تا زندانی جرائم مالی زیر ۱۰میلیون را آزاد کردند. قیدشون هم این بود که صبح تاسوعا خانه‌شان باشند. الحمدالله که از دیروز آزاد شدند. ۴-۵ نفر جمع شوید، می‌توانید یک نفر را بفرستید سر خانه و زندگی‌».

کاربر دیگری نیز نوشت که در شب تاسوعا پیامی از پدری دریافت کرده است که برای تهیه داروی دختر خود نیازمند کمک مالی است و یادآوری کرد در این شب عزیز می‌توان برای کمک به بیماران، نذوراتی را اهدا کرد.

کاربری هم از سختی کار پزشکان و کادر درمانی قدردانی کرد و یادآور شد: «بعد از ۶ ماه تازه امروز حال پزشکان و پرستاران درگیر با کرونا را درک کردم؛ وقتی مجبور بودیم ۳ ساعت با ماسک و کلاه و دستکش و لباس و غیره در آشپزخانه هیئت باشیم؛ انصافا کارشان سختاست؛ خیلی هم سخت. روح شهدای مدافع سلامت شاد و در روز تاسوعا، میهمان سفره‌ی ابالفضل العباس(ع)».

اما برخی کاربران هم متن‌ها و اشعار زیبایی را که در وصف شهدای کربلا سروده شده است به اشتراک گذاشتند. کاربرانی این بیت زیبا را بازنشر دادند: «لب تشنه زِ علقمه گذشتی، آری دریا که به رودخانه‌ها رو نزند». کاربر دیگری نیز نوشت: «عرب عبّاس (ع) را این‌طور معنا می‌کند: شیری که دیگر شیران از او می‌گریزند». در توئیت دیگری نیز این بیت زیبا را می‌خوانیم: «عباسم؛ دیده واکن که طبیبت سر بالین آمد/ دیده واکن که حسین (ع) با دل خونین آمد/ دیده بر هم منه ای سَروِ بخون غلطیده/ تا نگویند حسین (ع) داغ برادر دیده».  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =