۵۰ مراسم عزاداری تاسوعا در بقاع متبرکه خراسان رضوی برگزار شد

مشهد- ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: با توجه به دستورالعمل بهداشتی برگزاری مراسم ایام ماه محرم حسینی و اینکه همه بقاع موجود در استان امکان برگزاری مناسب این مراسم را نداشتند در ۵۰ بقعه استانی که دارای شرایط مناسب است مراسم عزاداری تاسوعای حسینی برگزار شد.  

حجت الاسلام جمال ایزدی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: امسال شاهد هستیم که با شیوع بیماری کرونا پویش هر خانه یک حسینیه شکل گرفت و مردم با برافراشتن بیرق عزا در حدود ۱۰ هزار  سر در منزل در سطح استان، به سوگ خاندان اهل بیت نشستند.

وی ادامه داد: از محل حدود چهار هزار موقوفه موجود در استان خراسان رضوی و با همیاری و مساعدت افراد خیّر هزینه برپایی بخشی از مراسم عزاداری ایام ماه محرم و صفر تامین می‌شود.  

معاون اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: بر اساس دستورالعمل‌های بهداشتی در بقاع متبرکه‌ای که امکان برپایی مراسم در فضای باز وجود داشته باشد برخی هیاتها و دسته‌های عزاداری برای عرض تسلیت و برگزاری مراسم به بقاع رفته و عزاداری می‌کنند.

ایزدی افزود: شب گذشته ویژه برنامه بزرگداشت سردار شهید قاسم  سلیمانی در این بقاع انجام شد.

وی به دیگر برنامه های فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: ویژه برنامه شعر عاشورایی، اقامه نماز ظهر و عصر روزهای تاسوعا و عاشورا، راه اندازی کاروان عزا در شهرک‌های مسکونی و میدان‌های اصلی شهر، فعال سازی ۴۳ کانال در فضای مجازی برای معرفی برنامه‌های فرهنگی و اعزام مُبلغ دینی به بقاع متبرکه و مناطق روستایی در سطح استان، از دیگر برنامه‌های فرهنگی این نهاد است.

معاون اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: با توجه به وقف بعضی از موقوفات در مورد اطعام، نیز غذاهای آماده شده به صورت بیرون بر در بسته‌های یک بار مصرف توزیع می‌شود.
ایزدی افزود: از ابتدای شیوع کرونا تا قبل از ماه محرم امسال، حدود ۶۰ هزار بسته معیشتی به ارزش تقریبی ۱۲۰ میلیارد ریال توزیع شد.

او ادامه داد: با توجه به تاکید رهبر انقلاب اسلامی بر ادامه دار بودن این حرکت، برنامه ریزی‌های مناسبی برای آماده سازی ۱۰ هزار بسته معیشتی برای توزیع بین نیازمندان در نظر گرفته شده است.  

۳۰۴ بقعه متبرکه امامزادگان در خراسان رضوی وجود دارد.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =