پیشنهاد فراکسیون صادقون به دولت عراق در واکنش به حملات ترکیه

بغداد - ایرنا - فراکسیون صادقون در پارلمان عراق روز شنبه اعلام کرد که سه اقدام وجود دارد که دولت در پاسخ به حملات اخیر ترکیه به شمال این کشور می تواند آنها را به کار گیرد.

به گزارش ایرنا، «فاضل الفتلاوی» از رهبران صادقون در این خصوص گفت که دولت موظف است این سه اقدام  شامل توقف تجارت، ارائه شکایت به شورای امنیت سازمان ملل متحد و اخراج سفیر ترکیه از عراق را در واکنش به حملات این کشور انجام دهد.

وی تاکید کرد که باید در مقابل این حملات از راهکارهای دیپلماتیک و اقتصادی علیه آنکارا بهره گرفت.

الفتلاوی افزود که ادامه حملات ترکیه به خاک عراق یک نقض جدی است و باید دولت و پارلمان در مقابل آن واکنش جدی نشان دهند. 
این عضو پارلمان عراق یادآور شد که فراکسیون صادقون تاکنون چند بار خواستار برگزاری نشست اضطراری پارلمان برای بحث در مورد حملات ترکیه شده است.

ترکیه از اواخر خرداد گذشته، عملیات «پنجه ببر» را از زمین و هوا در شمال عراق علیه عناصر پ. ک.ک آغاز کرده است.
۲۱ مرداد گذشته در حمله پهپادی ترکیه به یک خودرو حامل مرزبانان عراقی به منطقه «سیدکان» در شمال استان اربیل اقلیم کردستان عراق، چهار نظامی از جمله دو فرمانده ارشد این کشور کشته شدند.
وزارت امور خارجه عراق این حمله را نقض حاکمیت بغداد و اقدامی خصمانه و در تضاد با قوانین و کنوانسیون‌های بین‌المللی و همچنین بر خلاف اصل حسن همجواری نامید. 
وزارت خارجه عراق همچنین «فاتح ییلدیز» سفیر ترکیه در بغداد را احضار و یادداشت اعتراضی شدیداللحن دولت عراق را به وی تحویل داد.
«برهم صالح» رئیس جمهوری عراق نیز در همان روز حادثه، حمله پهپادی ترکیه که به کشته شدن شماری از فرماندهان و مرزبانان این کشور انجامید را محکوم و تاکید کرد که برای حل و فصل مسائل موجود در مرزهای دو کشور گفت و گو و مذاکره بهترین راهکار است.
کشورهای فرانسه، مصر، عربستان، کویت، بحرین، امارات متحده عربی به همراه اتحادیه عرب این حمله را محکوم کردند و خواستار توقف عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق شدند.  
وزارت امور خارجه عراق تاکنون در اعتراض به حملات مکرر ارتش ترکیه به خاک این کشور، چندین بار فاتح ییلدز سفیر ترکیه در بغداد را احضار کرده است.
ارتش ترکیه اعلام کرده که هدف از عملیات موسوم به پنجه ببر در شمال عراق پاکسازی این مناطق از حضور عناصر «حزب کارگران کردستان ترکیه» (پ.ک.ک) است.
با وجود اعتراض‌های گسترده بغداد و کشورهای عربی به آنکارا، عملیات ارتش ترکیه همچنان در شمال عراق ادامه دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =