بیش از ۲۹۴ هزار میلیارد ریال در صنعت کرمانشاه سرمایه‌گذاری شد

کرمانشاه- ایرنا- رییس سازمان صنعت، معدن، تجارت کرمانشاه گفت: از سال ۹۲ تاکنون با صدور سه هزار و ۵۳۴ جواز و طرح توسعه صنعتی ۲۹۴ هزار و ۳۳۳ میلیارد ریال در راستای اشتغال ۹۴ هزار و ۶۹۳ نفر در بخش صنعت استان سرمایه‌گذاری شده‌ است.

«محسن دارابی» روز یکشنبه در گفت و با ایرنا افزود: در این مدت ۶۶۱ پروانه بهره برداری صنعتی با سرمایه گذاری حدود ۹۲ هزار میلیارد ریال  برای اشتغال ۱۱ هزار و ۶۸۴ نفر صادر شده است.

او همچنین به اجرای هشت طرح مهم صنعتی نیمه تمام با سرمایه گذاری ۲۳ هزار و ۱۱ میلیارد ریال و اشتغال ۸۲۰ نفر تا پایان دولت دوازدهم اشاره کرد.

دارابی یکی از مهم ترین اقدامات سازمان صمت کرمانشاه در طول دولت تدبیر و امید را فعال سازی ۲۸۳ واحد راکد صنعتی با سرمایه گذاری هفت هزار و ۵۶۷ میلیارد ریال و اشتغال چهار هزار و ۵۱۰ نفر عنوان کرد و گفت: استان کرمانشاه در راستای فعال سازی واحدهای راکد براساس آمار وزارت کشور با برگزاری ۴۶۶ جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع و تصویب سه هزار و ۷۰۸ مصوبه در راستای تثبیت اشتغال کارخانه های موجود رتبه برتر کشور را کسب کرده است.

دارابی در ادامه یکی دیگر از اقدام های مهم این سازمان را تامین منابع مالی پروژه های مهم صنعتی مانند پروژه های دانش بنیان، طرح توسعه پتروشیمی کرمانشاه، دانش بافت البرز، قوطی سازی زمزم، مرحله دوم ذوب آهن بیستون و گسترش سوخت سبز (بیواتانول سوختی دانست.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه به راه اندازی پروژه مهم و دانش بنیان شرکت دانش بافت البرز با حجم سرمایه گذاری ۱۴۰ میلیارد تومان و اشتغال ۳۰ نفر از پروژه های مصوب سفر مقام معظم رهبری خبر داد و افزود: منابع مالی پروژه گسترش سوخت سبز ( بیواتانول سوختی) با مبلغ ۵۶۰ میلیارد تومان برای راه اندازی  تا پایان سال ۹۹ تامین شده است.

دارابی همچنین  از جذب ۵۸۰ میلیارد ریال اعتبار از محل کمک های فنی اعتباری و تلفیق با هفت هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل منابع داخلی بانک های عامل در استان در این مدت خبر داد و اظهار داشت: ارز سه پروژه مهم صنعتی استان نیز در صندوق توسعه ملی به میزان ۳۶۶ میلیون دلار که یک پروژه آن به میزان ۳۴۵ میلیون دلار است، عقد قرارداد شده است.

جذب ۱۱۰ میلیون یورو سرمایه خارجی

او  بابیان اینکه در این مدت ۱۱۰ میلیون یورو سرمایه گذاری خارجی در استان در حوزه صنایع فرآوری معدنی توسط ۲ شرکت چینی جذب شده، افزود: یکی از این شرکت ها، شرکت زاگرس ستون آسیا ( تولید کاشی و سرامیک) به میزان ۱۰۰ میلیون یورو با اشتغالزای هزار و ۵۰۰ نفر و یکی دیگر نیز شرکت فرو آلیاژ شرق آسیا، طرح تولید فروسیلیکو منگنز به میزان سرمایه گذاری ۱۰ میلیون یورو با اشتغالزایی ۱۱۰ نفر است.

وی همچنین از توسعه، تکمیل و پیگیری تامین منابع مالی ۱۶ طرح صنعتی با میزان سرمایه گذاری ۳۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال و اشتغال هزار و ۴۲۵ نفر در هفت سال گذشته خبر داد و افزود: برای این ۱۶ طرح صنعتی به میزان هفت هزار و ۷۳۸ میلیارد ریال تسهیلات و ۱۶۰ میلیون یورو در راستای افزایش ظرفیت تولید ۵۲۵ هزار تن محصول تا پایان دولت دوازدهم اعتبار در نظر گرفته شده است.

دارابی  اضافه کرد: راه اندازی واحدهای بزرگ صنعتی مانند مجتمع ذوب آهن بیستون، ایران خودرو، فرش زاگرس، کشت و صنعت شادچین با حجم سرمایه گذاری حدود هفت هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال و اشتغال ۸۵۰ نفر تا پایان دولت دوازدهم زمان بندی شده است.

او همچنین از کلنگ زنی اجرای مرحله اول پتروشیمی اسلام آبادغرب با سرمایه گذاری ریالی هزار میلیارد ریال و ارزی هزار و ۳۴۰ میلیون دلار و اشتغال ۲ هزار و ۵۰۰ نفر و پیگیری اجرای مرحله نخست پالایش نفت آناهیتا با سرمایه گذاری ریالی ۷۰۰ میلیارد ریال و ارزی ۹۹۰ میلیون دلار و اشتغال ۸۸۵ نفر در این مدت اشاره کرد.

پرداخت ۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای صنفی زلزله زده 

این مقام مسوول در بخش دیگری از سخنان خود از امهال بدهی ۹۳ واحد صنعتی و معدنی خسارت دیده از زلزله سال ۹۶ به مبلغ ۴۳۹ میلیارد ریال خبر داد و افزود: از محل منابع اعتبارات زلزله برای بازسازی و نوسازی و تامین سرمایه در گردش پنج هزار و ۲۷۴ واحد صنعتی و صنفی آسیب دیده از زلزله در راستای ایجاد و تثبیت اشتغال سه هزار و ۲۷۴ نفر، ۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

دارابی همچنین گفت: از محل اعتبارات روستایی و عشایری میزان ۵۵۳ میلیارد ریال به ۵۵۹ طرح و واحد صنعتی و صنفی برای اشتغال هزار و ۱۰۸ نفر تسهیلات پرداخت شده است.

او  سازمان صمت کرمانشاه را دستگاه برتر در پنجره واحد سرمایه گذاری بخش صنعت اعلام کرد و از حذف قوانین زاید در صدور مجوزهای صنعتی و واگذاری صدور جواز تاسیس صنعتی به خانه صنعت و معدن خبر داد.

اشتغالزایی ۸۱۳ نفر در معادن استان کرمانشاه

رییس سازمان صنعت و معدن و تجارت کرمانشاه در ادامه به گزارش عملکرد هفت ساله سازمان صمت استان در بخش معدن اشاره کرد و گفت: از سال ۹۲ تاکنون ۶۶ فقره پروانه بهره برداری معدنی با سرمایه گذاری ۵۴۶ میلیارد ریال و اشتغال ۸۱۳ نفر صادر شده و در همین مدت ۴۹ معدن راکد با حجم سرمایه گذاری ۶۶۵ میلیارد ریال و اشتغال ۵۰۲ فعال سازی شده است.

دارابی همچنین از دریافت ۲۴۹ میلیاردریال حقوق دولتی معدن در این مدت خبر داد و گفت: در این حوزه نسبت به دوران دولت های نهم و دهم ۷۳۵ درصد رشد داشته ایم.

 او در ادامه از مطالعه و آزادسازی پهنه های سنقر، گیلانغرب و هرسین به شرکت های مشاور برای پی جویی و اکتشاف مواد معدنی به مساحت ۱۴ هزار کیلومتر مربع؛ پهنه سنقر به مساحت سه هزار و ۷۰۰ کیلومتر مربع، پهنه قیرطبیعی گیلانغرب به مساحت هزار و ۲۵۰ کیلومتر مربع، پهنه سنگ تزیینی هرسین به مساحت ۱۱۰ کیلومتر مربع و پهنه میانی استان به مساحت هفت هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع و پهنه دولومیت به مساحت هزار و ۲۵۰ کیلومتر مربع خبر داد.

۱۷ میلیارد دلار کالا از مرزهای استان کرمانشاه صادر شده است

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه همچنین با اشاره به گزارش عملکرد بخش تجارت سازمان صمت استان از سال ۹۲ تاکنون گفت: در این مدت کالا به ارزش ۱۷ میلیارد دلار و ارزش وزنی ۴۶ میلیون تن از مرز های استان صادر شده که نسبت به مدت مشابه دولت قبلی ۳۰ درصد رشد داشته است.

دارابی همچنین از رسمی شدن مبادی مرزهای شوشمی، شیخ صله و سومار در دوران دولت تدبیر و امید خبرداد

او در ادامه از صدور ۴۷ هزار و ۲۸۷ فقره پروانه کسب و کار برای واحدهای صنفی، ثبت ملی و جهانی نشان جغرافیایی فرش دستباف سنقر و کلیایی، برگزاری بیش از ۳۰۰ دوره آموزشی فرشبافی در مناطق محروم و روستایی استان، برگزاری نمایشگاه و مسابقه طرح و نقش فرش دستباف کرمانشاه، راه اندازی ۲ واحد جمع آوری پشم و ریسندگی سنتی، ایجاد یک واحد کارگاه پرداخت فرش دستباف، صادرات فرش از طریق گمرک استان برای نخستین بار از سال ۹۴ به بعد، ایجاد خوشه فرش کرمانشاه و اجرای طرح جامع پرویزخان از جمله اقدام های این دستگاه اجرایی در طول هفت سال گذشته دانست.

دارابی همچنین برگزاری انتخابات هیات مدیره و بازرسان اتاق اصناف و اتحادیه های صنفی به شکل الکترونیکی، شناسایی و ثبت واحدهای صنفی فاقد پروانه کسب، تسهیل در صدور پروانه کسب و سایر مجوزهای کسب و کار صنفی، توسعه کسب و کارهای اینترنتی و فروشگاه های مجازی از دیگر کارهای برای رونق کسب و کار اصناف در استان در این مدت برشمرد.

وی اعزام و پذیرش ۳۰۰ هیات تجاری، بازاریابی اقتصادی از کشورهای عراق، اسپانیا و روسیه و برگزاری بالغ بر ۴۰۰ نمایشگاه تخصصی داخلی در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی استان و توسعه و تجهیز زیرساخت های تجاری در مبادی مرزی استان، انجام امور مرزنشینان، برگزاری میز تخصصی کالا،برگزاری جلسات پایش کارت بازرگانی از دیگر اقدام های این سازمان عنوان کرد.

یک میلیون بازرسی  بنگاه های اقتصادی استان کرمانشاه انجام شد

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه  از بازرسی بیش از یک میلیون بار از بنگاه های اقتصادی استان و ۱۵ هزار گشت مشترک در طول این هفته نیز خبر داد و گفت: از این تعداد بازرسی بیش از ۷۷ هزار تخلف کشف و هزار و ۸۰۰ پرونده مرتبط با قاچاق تشکیل شده است.

دارابی در ادامه به اقدام های آموزشی سازمان صمت کرمانشاه اشاره کرد و بیان داشت: در این مدت؛ هفت نمایشگاه هفته پژوهشی، ثبت ۲ نشان جغرافیایی استان، انتخاب واحد فنی مهندسی و واحد تحقیق و توسعه استان در جمع منتخبین کشور، کسب رتبه دومی کشور در سامانه توانمندسازی و توسعه اشتغال پایدار، ثبت انجمن تحقیق و توسعه در استان، معرفی ۱۰۹ کارآموز به واحدهای صنعتی انجام شده است.

وی همچنین از امضا ۶ تفاهم  نامه آموزشی با دانشگاه ها و مراکز علمی استان، عقد ۱۰ عنوان قرارداد پژوهشی و برگزاری ۵۳ تور بازدید از واحدهای صنعتی و معدنی در این مدت خبر داد

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت ۱۴ شهرستان، ۲ هزار و ۵۹۵ روستا دارد. 

اخبار مرتبط