اقامه نماز ظهر عاشورای حسینی در ۵۰ بقعه متبرکه استان البرز

کرج - ایرنا - مدیرکل اوقاف وامور خیریه استان البرز بیان داشت: با توجه به اهمیت قیام اباعبدالله الحسین (ع) و اقامه نماز، بر اساس برنامه ریزی های انجام شده ودستور العمل ستاد استانی کرونا در ۵۰ بقعه متبرکه سراسر استان البرز اقامه نماز ظهر عاشورا در فضای باز بقاع متبرکه خواهیم داشت.

حجت الاسلام و المسلمین علی دشتکی روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: بر اساس این دستورالعمل زائرین و عزاداران بایستی از سجاده های شخصی و مهر شخصی استفاده کنند ضمن اینکه در صورت نیاز کتاب های قرآن و ادعیه را به صورت شخصی استفاده کنند و در صورت امکان زیرانداز شخصی نیز به همراه داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه محل اقامه نماز قبل از شروع گندزدایی و ضدعفونی می شود، اظهار داشت: با توجه به اینکه یکی از اهداف اصلی قیام امام حسین (ع) اقامه نماز بوده برنامه ریزی شده که این برنامه در ۵۰ بقعه به صورت رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی برگزار شود.

وی گفت: هر ساله حضور دستجات عزاداری دراین اماکن مقدس داشتیم که امسال با توجه به دستورالعمل ستاد استانی کرونا حرکت دستجات عزاداری ممنوع است.

دشتکی ادامه داد: بر همین اساس در بقاع متبرکه برنامه ریزی شده در عصر تاسوعا قرائت زیارت عاشورا، زیارتنامه حضرت ابوالفضل العباس (ع)، برنامه عزاداری و سخنرانی بصیرت افزایی و معرفت افزایی عزاداران را داشته باشیم.

وی افزود: همچنین در روز عاشورا هم صحن بقاع متبرکه از زمان اذان صبح بر روی عزاداران باز است و به دلیل جلوگیری از شیوع بیماری کرونا درب ضریح مقدس امامزادگان بر اساس ابلاغ ستاد کرونا، هیات امنا آن را می بندند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز اضافه کرد:‌ همچنین در ورودی صحن امامزادگان گیت هایی در نظر گرفته شده که مردم حتی در فضای باز بقاع متبرکه بدون ماسک حق حضور ندارند و تب سنجی هم از آن ها انجام می شود.

توزیع ۶ هزار بسته ارزاق

دشتکی یکی از برنامه های اوقاف را در سال های گذشته اطعام زایران دانست و گفت: امسال برنامه ریزی برای توزیع ۶ هزار بسته ارزاق در قالب طرح «شمیم حسینی» شده که از محل موقوفات با نیت اطعام و روضه خوانی است.

وی افزود: همچنین امسال ویژه برنامه عاشورای حسینی در بقاع متبرکه با حضور مردم عزاداری و سخنرانی و اقامه نماز برگزار می شود.

وی اضافه کرد: براساس برنامه ریزی انجام شده، در شام غریبان امام حسین (ع)‌و یاران باوفایش در بقاع متبرکه از روشن کردن شمع و تجمع خودداری کنند تا بحث حضور عزاداران را با معرفت در مراسم شام غریبان داشته باشیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز گفت: ویزه برنامه ای در بقاع متبرکه در شام غریبان در نظر گرفته شده بخصوص در بقعه امامزاده طاهر که هرساله شاهد حضور ۷ تا ۸ هرار نفر از عزاداران و مجاورین هستیم امسال تدارک دیده شده که با اجرای برنامه مردم همراهی کنند و در خدمت عزاداران و زایران و مجاورین باشیم.

وی افزود: همچنین همزمان با حرکت اسرا ویژه برنامه رهروان زینبی را برای خواهران داریم که برنامه متمرکز استانی آن در بقعه متبرکه امامزاده طاهر (ع) از ساعت ۱۷:۳۰ تا ۱۹:۳۰ برگزار می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =