نذر دانایی، پویشی دیگرگونه در محرم فارس

شیراز- ایرنا- طرح نذر دانایی یا اهدای کتاب به مناطق محروم و کم‌برخوردار شهری و روستایی از برنامه‌هایی است که ارگان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی در سال‌های اخیر پیگیری و اجرا کرده‌اند که باعث ایجاد کتابخانه‌ها و توسعه طرح‌های ترویج کتابخوانی در فارس شده است.

تغییر فرهنگ نذر طی سال‌های گذشته این آیین را فراتر از سنت‌های دیرین برده و براساس این تغییر نگرش مطابق با نیازهای روز دگرگون شده است.

رئیس اداره فرهنگی، هنری اردوها و فضاهای پرورشی در آموزش و پرورش فارس با بیان اینکه این اداره کل در محرم سال جاری در زمینه اجرای طرح نذر دانایی پیشگام شده است، افزود: براین اساس با جلب کمک‌های فرهنگیان، دانش‌آموزان و عموم شهروندان درصدد رساندن کتاب به مدارس مناطق کم برخوردار فارس هستیم؛ افزون بر این حتما مدارس عشایری در برنامه توزیع کتاب قرار دارند.

سعید خادمی در مصاحبه با ایرنا عنوان کرد: در ابتدا در نظر داشتیم این طرح را تنها با جمع‌آوری کتاب‌هایی که مردم در کنج کتابخانه‌ها گذاشته‌اند و دیگر به آن‌ها رجوع نمی‌کنند برگزار کنیم؛ اما در ادامه بر آن شدیم که با استفاده از کمک‌های نقدی امکان اختصاص مبالغی از سوی نیک‌اندیشان فرهنگ‌مدار را فراهم سازیم.

وی با تاکید بر اینکه باورمان این است که گاهی یک کتاب می‌تواند سرنوشت یک شخص را عوض کند، کتاب را همدمی بی‌ضرر برای پر کردن اوقات فراغت دانش‌آموزان و فرهنگیان خواند و از مشارکت گسترده نهادهای دولتی، فرهنگیان و هنرمندان در این طرح سخن گفت.

به گفته خادمی تاکنون استانداری فارس، شورای روابط عمومی‌های فارس، اداره کل آموزش و پرورش فارس و اعضای شورای معاونین این مجموعه، سید احمدرضا دستغیب عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر شیراز،  هنرمندانی همچون بهاره رهنما، بهنوش بختیاری، آتنه فقیه‌نصیری، زهرا سعیدی و حبیبب دهقان‌نسب به پویش نذر دانایی فارس پیوسته‌اند و در آن مشارکت کرده‌اند.

وی زمان پیوستن به این پویش را تا اول مهرماه سال ۹۹ اعلام کرد و ادامه داد: در نظر است تمام ادارات و دستگاه‌های دولتی به این طرح بپیوندند.

رئیس اداره فرهنگی، هنری اردوها و فضاهای پرورشی آموزش و پرورش فارس درباره محل دریافت این کمک‌ها اظهار کرد: کانون‌های فرهنگی و تربیتی ادارات مناطق ۵۹گانه فارس و نیز اتاق کارشناس فرهنگی و هنری در اداره کل آموزش و پرورش فارس برای دریافت کمک‌ها در نظر گرفته شده است.

خادمی همچنین به توزیع ۱۴هزار جلد کتاب به ارزش یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون ریال در ۶۰ کانون فرهنگی تربیتی آموزش و پرورش فارس با استفاده از کمک‌های خیران و پیش از شروع ماه محرم اشاره کرد.

وی در ادامه گفت: در نظر داریم پس از اتمام دهه محرم با همکاری شورای هماهنگی هیات های مذهبی فارس تفاهم‌نامه‌ای با هدف کمک به فرایند جمع‌آوری کتاب‌ها به امضا رسانیم تا  بتوان از ظرفیت این گروه‌های مردمی نیز بهره گرفت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =