تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام در اولویت کاری وزارت صنعت قرار گرفت

تهران - ایرنا- مدیرکل دفتر امور طرح های وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در راستای افزایش بهره‌وری سرمایه، احیای واحدها و طرح‌های نیمه تمام و راکد در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفت.

به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت صنعت، علیرضا هادی افزود: در گام نخست، از میان سه هزارو ۹۰۰ طرح نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد، پروژه‌هایی که بیش از ۶ ماه از تاریخ توقف آنها گذشته را شناسایی و تاکنون راهکار حل مشکل ۲۸۵ بنگاه که فعالیت اجرایی آنها به طور کامل متوقف است،‌ احصا شده است.

وی افزود: اهم مشکلات شناسایی شده، شامل مشکلات مدیریتی، مشکلات مالی، تأمین مواد اولیه و مشکلات زیرساختی نظیر کاربری زمین، اخذ موافقت زیست محیطی و تأمین آب، برق و گاز است که برخی طرح‌ها با بیش از یک مشکل مواجه‌اند.

به گفته این مقام مسوول، در بین این طرح‌ها، ۱۴۰ مورد مشکلات مدیریتی، ۱۲۰ مورد مشکلات مالی، ۸۰ مورد تأمین مواد اولیه و ۱۱۵ مورد با مشکلات زیرساختی شناسایی شده است.

مدیرکل دفتر امور طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: حدود ۴۰۰ بنگاه با پیشرفت کند در حال اجرا هستند و عمدتاً مسائل مالی آنها در ستاد تسهیل در دست پیگیری است.

هادی ادامه داد: در این راستا کار گروهی در دفتر امور طرح‌ها جهت پایش مستمر و رفع مشکل این پروژه‌ها تشکیل شده تا شاهد راه‌اندازی هرچه سریع‌تر اینگونه واحدها باشیم.

وی تصریح کرد، برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام که سرمایه‌گذاران آن‌ها تمایل به مشارکت یا واگذاری پروژه به سرمایه‌گذاران جدید دارند، سامانه احیای بنگاه‌های راکد طراحی شده است که در این سامانه متقاضیان سرمایه‌گذاری جدید می‌توانند واحدهای تملیکی، راکد و یا طرح‌های نیمه تمام که عملیات اجرایی آنها متوقف است را ملاحظه کنند و با بررسی شرایط آنها، از جمله میزان پیشرفت فیزیکی، ارزش دارایی‌ها، نوع فعالیت، میزان تسهیلات دریافتی قبلی، بدهی و غیره، تا نسبت به مشارکت یا خرید بنگاه تصمیم‌گیری کند.

مدیرکل دفتر امور طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: به منظور تسریع در عملیاتی شدن این مهم، برای حدود ۱۳ هزار طرح نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد، اطلاع رسانی لازم انجام می‌شود تا بنگاه‌ها در صورت تمایل نسبت به ثبت اطلاعات خود در سامانه مذکور اقدام کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha