۸ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۱۴
کد خبرنگار: 2181
کد خبر: 84020198
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کرمانشاه در سوگ سقای دشت کربلا

کرمانشاه- ایرنا- روز تاسوعا متعلق به علمدار و سقای دشت کربلا حضرت ابوالفضل العباس (ع) است که درس مردانگی وی تا روز قیامت برای جوانمردان مشق می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مراسم محرم امسال حال و هوایی دیگر داشت، شیوع بیماری کرونا و وجود وضعیت قرمز و هشدار در بسیاری از استان های کشور باعث شد تا امسال مراسم عزاداری با شیوه جدیدی برگزار شود.

امسال به جای اینکه هر محله ای یک یا چند هیات عزاداری داشته باشد، منازل مردم تبدیل به هیات شد و بسیاری از شهروندان با برافراشتن پرچم های عزا بر سر منزل خود، آن را تبدیل به یک حسینیه خانوادگی کردند.

در روز تاسوعای حسینی که متعلق به قمر بنی هاشم حضرت ابوالفضل العباس (ع) است صدای نوحه و مرثیه خوانی در بیشتر منازل و حتی خودروهای عبوری به گوش می رسد.

شاید معروفترین نوحه سروده شده برای حضرت عباس «ای اهل حرم میر و علمدار نیامد، سقای حسین سید و سالار نیامد» باشد که دل هر انسان آزاده ای را می لرزاند.

وفاداری عباس آن زمانی حتی برای دشمنان نیز ثابت شد که به طلب آب و برای رفع عطش کودکان خیام امام حسین (ع) به دل دشمن زد و به شط فرات رسید، آن زمانی که به آب دست یافت اما از آن ننوشید.

تاسوعا روز بزرگ علمداری است که خود را در مهلکه خطر می اندازد، دستانش را قطع می کنند و عمود آهنی بر فرق سرش می زنند اما از عهد خود با برادر دست نمی کشد.

تاسوعا روز بزرگ سقایی است که وقتی برادر را بر پیکر صدپاره خود می بیند از او می خواهد که تا جان در بدنش است او را به خیمه گاه باز نگرداند چرا که نمی خواهد شرمنده نگاه طفلان تشنه شود.

کرمانشاه در روز تاسوعا و در آستانه فرا رسیدن عاشورای حسینی یکپارچه عزادار سقای دشت نینواست و چه بسیار حاجتمندانی که علمدار کربلا را بین خود و خدایشان واسطه قرار داده تا حاجاتشان برآورده شود.
براساس گزارش های دریافتی بیشتر هیات های مذهبی و عزاداری شهرها و روستاهای استان کرمانشاه برخلاف سال های گذشته در همان منطقه خود به عزاداری و سینه زنی پرداختند و از تجمع های بزرگ پرهیز کردند.

لقب باب الحوائج زیبنده حضرت عباس (ع) است

نماینده کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری با تسلیت ایام عزاداری ماه محرم، در خصوص فضایل حضرت عباس (ع) به خبرنگار ایرنا گفت: فضیلت علمدار دشت کربلا به قدری است که خداوند متعال ایشان را باب الحوائج قرار داده است، صفت و لقبی که برازنده ایشان است.

آیت الله امان نریمانی ادامه داد: بدون شک حضرت ابوالفضل العباس (ع) یکی از درهای رحمت الهی است که هرکس به آن متوصل شود این در به روی او گشوده شده و حاجتش را اگر به صلاح او باشد برآورده می کند.

وی تصریح کرد: اینکه حضرت عباس با باب الحوائج شده نتیجه جهاد خالصانه در راه خداوند و دفاع از آرمان ها و اعتقاداتی است که اسلام پایه ریزی کرده است.

نماینده کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری یادآوری کرد: وفاداری قمر بنی هاشم به برادر موضوعی است که تا روز قیامت جوانمردان می توانند آن را برای خود مشق کنند.

آیت الله نریمانی تصریح کرد: ادب و احترام خاصی که حضرت عباس (ع) برای برادرشان امام حسین (ع) قائل بودند نیز موضع دیگری است که نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت، در روایات متعدد آمده که ایشان همواره حضرت سیدالشهدا را به اسامی مانند مولای من، سرور من، امام من و ... صدا می کردند.

وی گفت: حضرت عباس (ع) در روز عاشورا با جانبازی هایی که برای اسلام و امام حسین (ع) کردند حق برادری را به خوبی به جا اوردند و برای کودکان تشنه به دل دشمنان زد تا برایشان آبی تهیه کند اما سرانجام به همین خاطر توسط دشمنان دستانش بریده شد و فرق سرشان شکافته شد تا ایثار و شجاعت و مردانگی را به حد اعلای خود رسانده باشد.

آیت الله نریمانی در پایان گفت: امام صادق (ع) در وصف حضرت عباس فرموده اند که «عموی مـا عـباس دیده ای تـیزبین و ایمانی استوار داشت و همراه جدمان حسین(ع) جهاد کرد و از امتحان سرافراز بیرون شد تا سرانجام به شهادت رسید»، این سخن کـوتاه و پرمفهوم امام نشان از مقام رفیع و اهمیت عـمل علمدار عـباس(ع) در کـربلا دارد.

ولایتمداری شاخصه ممتاز علمدار کربلا

یکی از مدرسان حوزه و دانشگاه نیز ولایتمداری را شاخصه ممتاز و کم نظیر علمدار کربلا دانست و گفت: ایشان از همان ابتدا تا لحظه شهادت در رکاب ولی زمان خود استوار و ثابت قدم ماند و جانش را فدای امام خود کرد.

حجت الاسلام «عبدالله کریمی» در گفت و گو با ایرنا افزود: بصیرت، ولایتمداری و حق شناسی حضرت عباس (ع) به قدری بود که وقتی با امان نامه دشمن در شب عاشورا مواجه می شود نه تنها احساس خرسندی و شادی به او دست نمی دهد بلکه بسیار ناراحت و مضطرب شده و آن را با قاطعیت پس می زند.

وی ادامه داد: حضرت عباس چه آن زمانی که برای کودکان به دنبال آب رفت و چه زمانی که به آن دست یافت ولی ننوشید ولایتمداری خود را ثابت تا به همه بفهماند وفاداری او به برادر تمام شدنی نیست.

این کارشناس مذهبی در ادامه به برخی از القاب حضرت عباس اشاره و اظهار کرد: یکی از این القاب «عبد صالح» است که در زیارت نامه ای که از امام صادق (ع) و خطاب به حضرت عباس وارد شده است می خوانیم «السلام علیک یا عبدالصالح»، موضوعی که نشان می دهد علمدار کربلا چه جایگاه رفیعی در نزد ائمه اطهار و معصومین داشته است.

حجت الاسلام کریمی در پایان گفت: حضرت عباس (ع) با آن که خودشان از نظر علم، تقوا، شجاعت، فضیلت و شخصیت اجتماعی درجه بالایی داشتند اما همواره مطیع محض امام و مولای خود بود و آن گونه عمل می کردند که امامشان می خواست تا به دیگران درس زمان شناسی، بصیرت و ولایت پذیری داده باشد.