مکرون: ترکیه همانند دیگر اعضای ناتو عمل نمی کند

تهران – ایرنا – امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در ادامه تنش ترکیه و یونان و حمایت اتحادیه اروپا از آتن بر اثر اختلاف منابع انرژی در دریای مدیترانه، در انتقاد از آنکارا گفت که ترکیه رفتاری همانند دیگر اعضای ناتو ندارد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، تارنمای خبری «بلومبرگ» با انتشار این خبر نوشت: مکرون رئیس جمهوری فرانسه در انتقاد از بوجود آمدن بن بست میان ترکیه و اتحادیه اروپا بر سر اکتشاف انرژی در شرق دریای مدیترانه گفت که ترکیه رفتاری  به مانند دیگر متحدان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) ندارد.

بنابراین گزارش مکرون روز گذشته (جمعه)در پاریس و  در جمع خبرنگاران دراین باره گفت: استراتژی ترکیه طی چند سال گذشته استراتژی همانند متحدان ناتو نبوده است.

بلومبرگ افزود: رئیس جمهوری فرانسه دراین مورد تاکید کرد که مداخله ترکیه در سوریه و لیبی و مناقشه اخیر؛  اتحادیه اروپا را واداشت تا درپاسخ به  درخواست یونان و قبرس، تحریم های بیشتری علیه ترکیه اعمال کند.

بلومبرگ درادامه همچنین به اظهارات روز گذشته «جوسپ بورل» رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا اشاره کرد که از خشم و ناامیدی این اتحادیه در قبال ترکیه سخن گفته است.

بنابراین گزارش بورل دراین زمینه گفته بود: در مواجه با رفتار ترکیه، خشم و نا امیدی (اتحادیه اروپا) رو به فزونی است.

اختلافات بین یونان و ترکیه بر سر منابع انرژی در دریای مدیترانه از هفته های گذشته رو به فزونی است؛   ورود فرانسه به این معرکه و پس آن هم اعزام یک ناو آمریکایی به آبهای مدیترانه باعث شده اوضاع جاری در این منطقه پیچیده تر شود.

درهمین حال « فواد اوکتای» معاون رئیس‌جمهور ترکیه موضع اتحادیه اروپا در قبال فعالیت‌های آنکارا در مدیترانه شرقی را «فاقد صمیمیت» خواند.

وی در این باره گفت: موضع اتحادیه اروپا در قبال فعالیت‌هایی که در فلات قاره‌ای خود در مدیترانه شرقی انجام می‌دهیم غیرصمیمانه است، زیرا از سو به گفتمان فراخوانده می شویم و از سوی دیگر به دنبال طرح‌های دیگری هستند،

اوکتای اضافه کرد: ما به زبان صلح و دیپلماسی به خوبی اشراف داریم، اما وقتی مسئله محافظت از حقوق و منافع ترکیه در میان باشد، در انجام اقدامات لازم تردید نمی‌کنیم. فرانسه و یونان این را بهتر از هر کسی می‌دانند.''

پیش از این رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه نیز با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو پیرامون مسائل منطقه‌ای به‌ویژه تحولات دریای مدیترانه شرقی تلفنی گفت‌وگو کرد.

اردوغان در این گفت وگوی تلفنی ضمن اشاره به اینکه ترکیه خواهان یافتن یک راه‌حل عادلانه برای مسئله مدیترانه شرقی است، تاکید کرد: به حفاظت از حقوق و منافع ملی کشورمان در هر زمان و مکانی ادامه خواهیم داد.

وی در این گفت‌وگوی تلفنی با استولتنبرگ همچنین اظهار داشت: ناتو باید به مسئولیت خود در قبال نقض قوانین بین‌المللی و اقدامات یک جانبه‌ای که به صلح منطقه‌ای آسیب می‌رساند٬ عمل کند.

این در حالی است که، «جوسپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز از اقدام اتحادیه برای آماده کردن فهرستی از تحریم‌ها علیه ترکیه خبر داده است.

بورل در یک کنفرانس خبری مشترک با «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان در برلین، افزود: این تحریم ها ممکن است شامل افراد، کشتی‌ها یا استفاده ترکیه از بنادر اروپایی و تحریم اقتصاد آن کشور باشد.

**۱۳۰۲**

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =