طنین با شکوه یا ابوالفضل (ع) مردم آذربایجان‌غربی در تاسوعای حسینی

ارومیه - ایرنا - مردم آذربایجان‌غربی همزمان با سراسر کشور، با نوای یا ابوالفضل (ع) و یا حسین (ع) در روز تاسوعای حسینی، عشق و ارادت خود را به سقای تشنه لب کربلا و سرور و سالار شهیدان نشان دادند.

آیین های عزاداری تاسوعای حسینی با حضور گسترده اقشار مختلف مردم اعم از پیر و جوان، کودک و نوجوان و شور اشتیاق عزاداران حسینی در سراسر آذربایجان غربی برگزار شد.

بخش ها، شهرها و روستاهای آذربایجان غربی در روز تاسوعای حسینی که به روز حضرت عباس (س) علمدار کربلا مشهور است، با راه‌اندازی صدها دسته و هیات عزاداری در فضاهای باز و خیابان‌ها به سوگواری برای امام حسین (ع) و یاران باوفای آن حضرت به ویژه  حضرت ابوالفضل (س) پرداختند.

مشتاقان بی شمار ابا عبدالله الحسین (ع) در محل عزاداری دسته های سینه زنی و زنجیرزنی با وجود گرمای هوا، ارادات و عشق خالصانه خود را به حسین بن علی (ع) و حضرت عباس (س) به نمایش گذاشتند.

در میان دسته های حسینی از مردان ۷۰ ساله تا کودکان سه ساله دیده می شود که عاشقانه برای سالار شهیدان و سرور آزادگان عالم سوگواری می کنند.

خیابان ها و محله های شهر ارومیه امروز حال و هوای دیگری دارد، شور اشتیاق عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) فضای شهر را آکنده از فریاد یا حسین (ع) و یا ابوالفضل (س) کرده است.

روز تاسوعا به دلیل انتساب به حضرت ابوالفضل العباس (س) در آذربایجان غربی به شیوه بسیار باشکوهی برگزار می شود، عزاداران و نوحه خوانان اشعار و مداحی های خود را به سردار کربلا و یار و یاور امام معصوم (ع) اختصاص می دهند و برای آن جوان دلاور بنی هاشم اشک ماتم می ریزند.

آیین های عزاداری مردم تا نیمه های امشب ادامه می یابد و فردا در روز عاشورا با شور و حال بیشتری مجددا در صحنه های عزاداری و سوگواری حاضر می شوند.

امسال به خاطر شیوع بیماری کرونا، امکان توزیع چای، شربت، شیرینی، شیر و غذای نذری در آذربایجان غربی نظیر دیگر مناطق کشور وجود ندارد که به همین علت، مردم دست به کار شده و با تهیه هزاران بسته غذایی، اقدام به توزیع آنان بین خانواده های نیازمند کرده اند.

همچنین سازمان انتقال خون آذربایجان غربی در  روز عاشورا و تاسوعای حسینی برای خدمت رسانی بیشتر به اهداکنندگان با ایجاد و راه اندازی پایگاه هایی در شهرهای مختلف اقدام به خون گیری از اهداکنندگان می کنن

روز تاسوعای حسینی از قرن ها پیش به یاد رشادت ها و رد امان نامه از سوی حضرت ابوالفضل العباس (ع) به نام این شهید بزرگوار دشت کربلا نامگذاری شده و عزاداری ها و نوحه سرایی ها حول محور آن شخصیت بزرگوار صورت می گیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =