۸ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۴۶
کد خبرنگار: 1110
کد خبر: 84020118
۱ نفر

برچسب‌ها

مکرون درباره وقوع جنگ داخلی در لبنان هشدار داد

تهران-ایرنا- ایمانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه درباره بروز جنگ داخلی در لبنان هشدار داد و بار دیگر بر ضرورت انجام اصلاحات در این کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، مکرون روز جمعه گفت: اگر به لبنان کمک نشود و  به حال خود رها شود،  جنگ داخلی در این کشور رخ خواهد داد.

وی بر ضرورت اجرای اصلاحات در لبنان تاکید کرد و گفت: اگر این اصلاحات صورت نگیرد اقتصاد لبنان فروخواهد پاشید.

کاخ الیزه روز چهارشنبه گذشته اعلام کرد که رئیس‌جمهوری فرانسه قرار است اوایل سپتامبر آینده عازم بیروت پایتخت لبنان شود.

منابع مطلع در الیزه اعلام کردند که هدف از سفر مکرون به لبنان، تحت فشار قراردادن مسئولان لبنانی برای فراهم کردن زمینه مناسب جهت تشکیل دولتی است که اصلاحات موردنظر را اجرا کند.

وزیر خارجه فرانسه دو روز گذشته خواستار تشیل دولت جدید و انجام اصلاحات در این کشور شد و ادعا کرد در غیر این صورت خطر از بین رفتن لبنان وجود خواهد داشت .

رئیس‌جمهوری فرانسه در ۶ آگوست وارد لبنان شد و با مقامات سیاسی لبنان دیدار کرد. وی همچنین از محل انفجار بندر بیروت نیز دیدن کرد و به لبنانی ها وعده داد که به آن‌ها کمک کند.

عصر سه‌شنبه ۱۴ مرداد در پی وقوع آتش‌سوزی گسترده‌ در یکی از انبارهای مواد آتش‌زا واقع در بندر بیروت، انفجار مهیبی در انبارهای مجاور آن که حاوی دو هزار و ۷۰۰ تن نیترات آمونیوم بود، رخ داد. به دنبال آن، ۱۸۲ نفر کشته و بالغ بر شش هزار نفر زخمی شدند و حدود ۱۵ میلیارد دلار به این شهر خسارت وارد آمد.

چندی بعد از وقوع انفجار بیروت، حسان دیاب نخست وزیر پیشین لبنان بعد از تظاهرات مردمی استعفای خود را اعلام کرد.

پس از این انفجار،‌ کشورهای منطقه و جهان ضمن ابراز همدردی با مردم و دولت لبنان وعده کمک به این کشور دادند، اما سازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کرد که تاکنون تنها ۱۷ درصد کمک‌های مالی وعده داده شده کشورها به لبنان، برآورده شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =