۸ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۱۴
کد خبرنگار: 1384
کد خبر: 84020109
۰ نفر

برچسب‌ها

انزوای کرونا در عزاداری مردم پردیس

تهران- ایرنا- عزاداران سید الشهدا (ع) در شهرستان پردیس با اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی ویروس کرونا را منزوی کرده و ضدعفونی مستمر هیات‌های عزاداری مانع ورود ویروس منحوس کرونا به صحن و سرای ملکوتی مجلس سوگواری اباعبدالله(ع) است.

به گزارش ایرنا، شهرهای پردیس، بومهن، جاجرود و روستاهای شهرستان از ابتدای دهه محرم جامه سیاه عزای حسین(ع) را برتن کرده و متفاوت با سال‌های پیش نذر مواد ضد عفونی کننده، ماسک و دستکش  و مواد خشک غذایی را جایگزین پخت و توزیع نذری در دهه اول محرم کردند.

 آتش نشانی شهرهای پردیس و بومهن قبل از ورود عزاداران حسینی، هیات ها را برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا ضد عفونی می کنند و عزاداران با زنجیرهای شخصی خود در دسته های ثابت در فضای باز و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در رثای سالار شهیدان(ع) نوحه خوانی می کنند.

امسال که توزیع غذای نذری ممنوع شده برخی از هیات ها، غذاهای کنسرو شده، کیک، آب میوه، آب معدنی  را به همراه ماسک در بین عزاداران توزیع می کنند.

در دهه اول محرم، پرچم عزای سید الشهدا(ع) از پنجره و بالکن برخی از خانه ها نیمه افراشته است و با توجه به ممنوعیت تجمع برای پیشگیری از ابتلای بیماری کرونا "هر خانه به یک حسینیه" تبدیل شده است و در این روزها از برخی خانه‌ها نوای محزون روضه سیدالشهدا(ع) به لهجه اقوام ترک، کرد، لر و شمالی به گوش می رسد.

همه ما موظف به رعایت دستورات بهداشتی در عزاداری سید الشهدا(ع) هستیم

فرماندار شهرستان پردیس با تاکید بر رعایت بیش از پیش دستور العمل‌های بهداشتی اظهار داشت: برای پیشگیری از شیوع کرونا دستور العمل های برگزاری مراسم عزاداری که از سوی ستاد کرونا اعلام شده بود  قبل از ماه محرم به هیات های عزاداری شهرستان در نشستی  ابلاغ شد.

عبدالعظیم رضایی ادامه داد: هیات های عزاداری موظف به برگزاری مراسم در فضای باز مانند حیاط مدارس، کنار مساجد و یا سالن های ورزشی با حداقل جمعیت با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و برگزاری حداکثر ۲ ساعته مراسم و رعایت دستور العمل های بهداشتی هستند.

وی ادامه داد: بر اساس گزارشات دریافتی و بازدید های انجام شده، هیات های عزادارای دستورات بهداشتی را به خوبی رعایت می کنند و  به سوگواران توصیه می شود در روز عاشورا که اوج عزاداری سیدالشهدا(ع) است با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و رعایت بیش از پیش دستور العمل ها تلاش کنند تا موردی از ابتلا به بیماری کرونا در هیات های عزاداری و مساجد در سطح شهرستان نداشته باشیم.

فرماندار شهرستان پردیس گفت: وضعیت سفید شهرستان پردیس پایدار و ثابت نیست با مرگ یک و یا دو نفر وضعیت  تغییر می‌کند و به همین دلیل نمی توانیم با اطمینان از وضعیت سفید شهرستان صحبت کنیم.

رضایی گفت: شهرستان پردیس نزدیک تهران است و با توجه جابجایی از تهران به پردیس و همسایگی با دماوند به طور قطعی از سفید بودن وضعیت شهرستان نمی توان صحبت کرد.

وی افزود: در حال حاضر وضعیت شهرستان خوب است اما مناسب بودن شرایط به معنای عدم رعایت دستور العمل ها و فاصله اجتماعی نیست و همه ما موظف به رعایت دستورات بهداشتی برای پیشگیری هستیم.

۹۸ درصد هیات های عزاداری دستورات بهداشتی را رعایت می کنند

امام جمعه شهرستان پردیس گفت: بازدید از هیات های عزاداری از ابتدای ماه محرم در دستور کار قرار گرفته و براساس گزارش‌های دریافتی و بازدیدهای انجام شده ۹۸ درصد از هیات ها دستورات بهداشتی ابلاغ شده را رعایت می کنند.

حجت الاسلام سید حسین حسینی در ادامه اظهار داشت: هر شب از ۸ تا ۱۰ هیات بازدید می شود و تنها دو هیات برخی از دستور العمل ها را رعایت نکرده بودند که تذکرات لازم در خصوص استفاده همه اعضای هیات از ماسک و زنجیر شخصی به آنها داده شد.

وی ادامه داد: امسال با توجه به ممنوعیت توزیع غذای نذری، هیات های عزاداری با مواد غذایی بسته بندی شده کارخانه ای و در برخی موارد کنسرو از عزاداران حسینی پذیرایی کردند، پخت غذا با رعایت موارد بهداشتی بیرون بر انجام می‌شود و داخل هیات توزیع غذای نذری ندارند.

به گزارش ایرنا، شهرهای پردیس و بومهن و بخش جاجرود سیاهپوش عزای امام حسین(ع) هستند و در دهه اول محرم  محوطه بیرونی مزار شهدای گمنام میزبان سوگواران و عزاداران حسینی با پوشیدن ماسک و دستکش و رعایت فاصله گذاری اجتماعی هستند.

شهرستان پردیس با جمعیتی در حدود ۳۰۰ هزار نفر در شرق پایتخت قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =