۸ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۵۹
کد خبرنگار: 2060
کد خبر: 84020077
۰ نفر

برچسب‌ها

مشهد الرضا را امسال تاسوعایی دیگر است

مشهد- ایرنا- تاسوعای حسینی امسال رنگ و بوی خاصی در سرزمین خورشید و مشهدالرضا(ع) دارد و هر چند نوای مرثیه و عزا در سوگ سالار و سرور شهدا در غربتی جانسوز در تمام کوچه‌های شهر به گوش می‌رسد و شهر از عشاق خالی نیست اما به خاطر رعایت پروتکلهای بهداشتی دیگر از آن تجمعهای انبوه سوگواران حسینی خبری نیست.

هر ساله در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی شور خاصی در دنیای اسلام برپاست و مظلومیت امام حسین (ع) و یاران آن حضرت در صحرای کربلا از گوشه گوشه‌ این سرزمین شنیده می‌شود.
هر ساله در مشهدالرضا (ع) در این ایام شور خاصی برپا بود و خاطره گسیل شدن هیات‌های عزاداری و جمعیت عزادار به سمت حرم مطهر رضوی در این ایام در اذهان همگان نقش بسته است اما امسال با بروز بلای جهانگیر کرونا عزای سالار شهیدان نیز رنگ و بویی غریب به خود گرفته ‌است.
امسال با توجه به شرایط پیش آمده، مراسم عزاداری با رعایت پروتکل‌های ویژه‌ و در فضاهای باز باید برپا می‌شد اما این محدودیت‌ ها نتوانست جلودار شور حسینی شود و باز هم مرثیه سوگواران تشنه کربلا، در عرش طنین انداز شد و با آغاز ماه محرم، شور عزا در زیر سقف آسمان، سوگواره‌ای متفاوت و سرشار از سوز و شعور را رقم زد.
امروز و در تاسوعای حسینی هیات‌ها و جمعیت سوگوار با ترکیبی متفاوت و در عین رعایت فاصله اجتماعی، با همبستگی در جوار بارگاه رضوی در خیابان‌های منتهی به حرم در حال عزاداری هستند.
پرچم‌های سبز، سرخ و سیاه در بین جمعیت عزادار برافراشته شده و یاد علمدار کربلا، به شکوه حرکت عزاداران افزوده است.
امسال به دلیل رعایت شرایط بهداشتی، در طول مسیر عزاداری از ایستگاه‌های صلواتی و توزیع چای و غذای نذری خبری نیست اما در تمام سطح شهر خیمه‌هایی برای نمایش گوشه‌هایی از مظلومیت امام غریب و یارانش برپاست.
داخل صحن و بارگاه امام هشتم نیز هیات‌های عزا با نظمی خاص در صحن انقلاب صف کشیده و حسینی‌وار در مقابل پنجره فولاد عزاداری می‌کنند.
همچنین در سایر نقاط شهر نیز پرچم عزا بر سر در مجتمع‌های مختلف، مغازه‌ها و خانه‌ها برافراشته شده و هر شهروندی خود به تنهایی علمداری برای عزای حسین (ع) در شرایط ویژه کنونی است. 
امسال شعور حسینی در بین عزاداران به خوبی ملموس است و شیعیان نشان دادند هیچ چیز نمی‌تواند شور و سوز عاشقان اهل بیت(ع) در ماه محرم را خاموش کند.
همچنین امشب همزمان در سراسر کشور بانک "لبیک یا حسین" طنین‌انداز می‌شود تا این لبیک و همدلی با نیت احیای سنت‌های پیامبر اسلام (ص) ما را در مسیر اهل بیت(ع) قرار دهد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =