مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی قم: حرکت دسته‌های عزاداری ممنوع است

قم-ایرنا- مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی قم گفت: بر اساس مصوبات و پروتکل‌های بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا و قرار داشتن قم در وضعیت قرمز کرونایی، حرکت دسته‌های عزاداری ممنوع اعلام‌شده است.

حجت‌الاسلام رضا عزت زمانی روز شنبه در گفت‌وگو با ایرنا، افزود: عمل به مصوبات و شیوه‌نامه‌های ستاد ملی مقابله با کرونا برای همه مردم از نظر شرعی و قانونی الزام‌آور است.

وی اضافه کرد: هیات های عزاداری مانند روزهای گذشته می‌توانند در محل برپایی این محافل به سوگواری بپردازند اما امکان حرکت دسته‌ های به سمت حرم مطهر و سایر امکان مذهبی ممنوع است.

وی بابیان اینکه سازمان تبلیغات مخالف استفاده از ابزار نادرست برای جلوگیری از حرکت دسته‌های عزاداری است، افزود: ابلاغیه‌های ستاد ملی مقابله با کرونا به دسته‌ های عزاداری ارسال‌شده و آنها نیز قول داده‌اند که نسبت به آن‌ها پایبند باشند.

به گفته عزت زمانی، ۵۰۰ دسته عزاداری کوچک و بزرگ در سطح استان قم وجود دارد و امسال همه این دسته‌ها باید نسبت به رعایت دستورالعمل‌ها اهتمام کامل داشته باشند.

عزت زمانی یادآور شد: ممنوعیت حرکت دسته‌ های عزاداری به سمت حرم مطهر به معنای ممنوعیت برپایی مجالس عزاداری نیست و هیات ها می‌توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اقامه عزا کنند.

وی همچنین اظهار داشت: آیین‌های عزاداری در حرم مطهر، مسجد مقدس جمکران و سایر اماکن مذهبی به‌صورت ایستا و بدون حرکت دسته‌ های عزاداری برگزار می‌شود و عموم مردم با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و شیوه‌نامه‌ها در آن اقامه عزا کنند.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی قم گفت: مساجد، حسینیه‌ها و سایر هیات های مذهبی نیز مانند حرم مطهر و مسجد مقدس جمکران، عزاداری‌های روز تاسوعا و عاشورا را در فضای باز و غیر مسقف برپا کنند.

ویروس کرونا»، موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر سال گذشته (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

-همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند./

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =