ادامه اعتراض های سراسری در آمریکا و واکنش تهدیدآمیز ترامپ

تهران – ایرنا – شدت گرفتن و ادامه اعتراض های سراسری در آمریکا که از چهار ماه پیش با قتل جرج فلوید شهروند سیاهپوست ایالت مینه سوتا به دست پلیس آغاز شد و اکنون نیز با اقدام خشونت بار پلیس در ایالت ویسکانسین علیه جیکوب بلیک وارد مرحله جدیدی شد، موجب گردید تا دونالد ترامپ که منتقدان و تحلیلگران وی را دارای خوی نژادپرستانه نهفته می دانند، نسبت به این اعتراض ها که از آن به عنوان ناآرامی یاد می کند در رشته توئیت های منفی و انفعالی معترضان را تهدید به برخورد شدید کند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، دونالد ترامپ که در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا خود را با دو بحران، همه گیری ویروس کرونا که باعث لطمه دیدن اقتصاد آمریکا شده و نیز اعتراض های عدالتخواهانه و جنبش «جان سیاهان اهمیت دارد» می بینید، با دیگر با روش های تهدیدآمیز معترضان آمریکایی را به برخورد وحشتناک نیروهای گارد ملی تهدید کند.

به همین علت کارشناسان و تحلیلگران عملکرد دولت وی را در هر دو زمینه مبارزه با کرونا و مواجهه با اعتراضات ضد نژاد پرستی ضعیف دانسته و با توجه به اینکه ترامپ در نظرسنجی ها نیز از حمایت چندانی نزد افکار عمومی در مواجه با این دو مساله برخوردار نیست، شانس او را در انتخابات پیش رو بسیار ضعیف ارزیای کنند.

ترامپ در تازه ترین توئیت خود که امروز منتشر شد، مقامات برخی از شهرهای آمریکا را با گسیل داشتن نیروهای نظامی و گارد ملی تهدید کرد و برای عقب راندن مردم از صحنه تظاهرات به ارعاب آنها متوسل شد.

وی  ساعاتی پیش در توئیتی درباره اوضاع شهر پورتلند که طی هفته های اخیر در زمینه عدالتخواهی پرتنش گزارش شده است، نوشت: چنانچه «تد ویلر»  (Ted Wheeler) شهردار بی کفایت شهر پورتلند نتواند کنترل شهر را در اختیار بگیرد و هرج و مرج و غارت که باعث به خطر افتادن مردم بیگانه ! می شود را در این شهر متوقف نسازد، ما خودمان به اوضاع که باید یکصد روز پیش به آن رسیدگی می کردیم، رسیدگی خواهیم کرد.

ترامپ در توئیت دیگری که دقایقی بعد آن را منتشر کرد، با اشاره به حضور رعب آور گارد ملی در شهری که در آن جیکوب بلیک سیاهپوست با شلیک هفت گلوله نیروهای پلیس فلج شد، نوشت: (شهر) کنوشای (ایالت ویسکانسین ) برای سومین شب متوالی آرام بوده و این هم به علت حضور گاردملی در این شهر است، این روشی است که جواب می دهد، خیلی ساده!

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه این توئیت با اشاره به شهر پورتلند، نوشت: (شهر) پورتلند که شهرداری «احمق» دارد، می بایست از دولت فدرال درخواست کمک می کرد، چنانچه جان مردم در این شهر در خطر باشد، ما خود مداخله خواهیم کرد.

وضعیت در آمریکا و ادامه اعتراض های عدالتخواهانه که با برگزاری راهپیمایی های مسالمت آمیز شهروندان آمریکایی در سراسر آمریکا به خصوص در شهرهای نیویورک و واشنگتن دی.سی پایتخت این کشور وارد مرحله جدیدی شده است، موجب شد شبکه خبری سی ان ان در گزارشی از آن به عنوان «آمریکا در بحران » یاد کند.

سی ان ان با اشاره به اینکه رفتار نژاد پرستانه نیروهای سفیدپوست پلیس آمریکا با رنگین پوستان در این کشور به واقع بازگشت به دهه های قبل به خصوص دهه پنجاه و شصت میلادی است و حضوری این چنین در واشنگتن برای عدالت خواهی و اینکه جان سیاهپوستان در آمریکا اهمیت دارد و تظاهرات ها برای حقوق مدنی شهروندان آمریکایی است، یاد آور همان دوران است، افزود: ۵۷ سال پیش یعنی سال ۱۹۶۳ چنین تجمع عدالتخواهانه ای برای سیاهپوستان برپا شد، تجمعی که در آن «مارتین لوترکینگ» سخنرانی مشهور خود «من رویایی دارم» را ایراد کرد.

برخی کارشناسان و تحلیلگران در مصاحبه با رسانه های آمریکایی از جمله سی ان ان به خوی نهفته نژاد پرستی در دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اشاره دارند که منجر به وخیم شدن شرایط  اجتماعی در جامعه این کشور شده است.

۰۲**

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =