محفل سوگواری ادبی در کتابخانه‌های عمومی کرمانشاه برگزار شد

کرمانشاه-ایرنا- به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه محفل ادبی (بیستون) کرمانشاه جمعه شب میزبان هفتمین شب از نخستین سوگواره مجازی محافل ادبی شد.

این برنامه با محوریت شورای ادبی نهاد و محافل ادبی استان ها، در قالب نشست شعرخوانی در محیط اسکای روم برگزار شد.
در این سوگواره استان‌های کرمانشاه، کردستان، سمنان و ایلام برنامه های خود را به نوبت ارایه کردند و کرمانشاه به عنوان اولین استان برنامه های خود را ارایه کرد.

ابتدا نماهنگ نوحه خوانی محلی با زیرنویس فارسی پخش شد و سپس منوچهر پروینی، دبیر محفل ادبی بیستون ضمن خوش آمد گویی، شاعران و ادیبان مدعو را معرفی کرد. 

در اولین برنامه سهیل یاری دکتری ادبیات فارسی، در خصوص عاشورا در ادبیات فارسی نکاتی را بیان کرد و در ادامه کلیپ شعرخوانی استاد محمدجواد محبت پخش شد، سپس سید مرتضی معراجی، بهاره سالارآبادی و میلادخانی نیز در این برنامه به شعرخوانی با موضوع عاشورا پرداختند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه در این ارتباط گفت: به منظور تحقق منویات مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از جریان‌های اصیل ادبی، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با همراهی جمعی از استادان عرصه شعر و ادب اقدام به تشکیل و راه‌اندازی محافل ادبی در سراسر کشور کرده است.

معصومه حسنی خونسار روز شنبه به ایرنا افزود: نهادینه کردن فرهنگ مشارکت عمومی جهت انجام فعالیت‌های ادبی در کتابخانه‌ها و تمهید زمینه اعتلای آن، تقویت و راه‌اندازی محفل های ادبی در کتابخانه‌های عمومی جهت ایجاد انگیزه نسبت به شعر و ادبیات فارسی و همچنین ساماندهی نیروهای متعهد و متخصص ادبی به منظور ایجاد تحول فرهنگی در خدمات کتابخانه‌ها از مهم ترین اهداف نهاد برای تشکیل محافل ادبی در کتابخانه های عمومی است.

در پایان به رسم یادبود به شاعران حاضر در محفل ادبی از طرف اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، هدایا و لوح تقدیر اهدا شد.