عزاداری سیدالشهدا(ع) در بارگاه منور رضوی

مشهد- ایرنا- مراسم عزاداری تاسوعای حسینی از سپیده دم امروز در بارگاه منور رضوی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حال برگزاری است.

به گزارش خبرنگار ایرنا از صبح امروز، زائران و مجاوران به صورت محدود و با رعایت فاصله اجتماعی به سوی حرم علی بن موسی الرضا (ع) رهسپارند و در طول مسیر منتهی به حرم خودروهای حامل دستگاهای صوتی مستقر شده‌اند تا مردم همنوا با نوای مداحان این مصیبت را به آن امام همام تسلیت عرض کنند. 

هیاتهای دارای مجوز نیز با هماهنگی در صحن انقلاب و در مقابل پنجره فولاد حضور می‌یابند و با فاصله مناسب نسبت به یکدیگر ایستاده و با نوای مداحان اهل بیت (ع) به ذکر مصیبت می‌پردازند، عزاداری می‌کنند و بر سر و سینه می‌زنند.

برنامه‌های مختلف عزاداری نظیر مداحی، مرثیه‌سرایی و سخنرانی در حرم مطهر رضوی در تاسوعای حسینی در حال برگزاری است و ظهر امروز پس از برگزاری مراسم مرثیه سرایی و مداحی، امام جمعه مشهد در جمع عزاداران در صحن انقلاب حضور یافت و به سخنرانی پرداخت.

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در این سخنرانی گفت: بزگترین امتیاز کربلا این بود که وجود اقدس سیدالشهدا (ع) در جریان عاشورا در برابر دیده جهانیان در تمام قرنها و زمانهای آینده تابلوهایی را نصب کردند تا بشریت مجموعه آموزه‌های دینی در قرآن و سنت پیامبر (ص) را در این تابلوها ببینند و واقعیت آموزشی دین را با بصیرت کامل بیاموزند و از جمله این نمادهای برجسته وجود مقدس حضرت ابالفضل عباس (ع) بود.
وی ادامه داد: عشقی که درون جان هر انسانی قرار دارد مربوط به گرایش‌های درونی ماست و در کنار گرایشهای مالی حاکم در وجودمان، یک سلسله گرایشهای معنوی نیز داریم و خداگرایی از گرایشهای فطری و باطنی همه انسانهاست.
امام جمعه مشهد گفت: خداگرایی در درون همه انسانها حتی انسان‌های منکر خدا وجود دارد، عشق، تمام محبت‌ها و وجود انسان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد پس اگر عشق به خدا محقق شود چنان به کمال می‌رسد که تمام وابستگی‌ها جز عشق به خدا از بین می‌رود و ائمه اطهار نسبت به خدا این عشق را داشتند.
علم‌الهدی افزود: امام حسین (ع) حتی برای پیامبر اکرم(ص) مظهر خداست و پیغمبر با عشق به مظهر خدا، عشق به خدا را نشان می‌دهد.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: اشکالی در عزادارای‌ها وجود دارد و آن این است که در عزاداری‌های تاسوعا و عاشوا فقط احساسی برخورد می‌کنیم البته این احساس خوب است اما باید به معرفت‌شناسی نیز برسیم.


همچنین در روزهای تاسوعا و عاشورا دو پایگاه اهدای خون شامل پایگاه ثامن در ورودی حرم مطهر رضوی و پایگاه امام رضا (ع) در خیابان دانشگاه  پذیرای داوطلبان اهدای خون هستند.
روضه خوانی در مراکز و هیاتهای دارای مجوز هم در فضای باز امروز برقرار خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =