عضو مجلس خبرگان: صحت و سلامت از زیرساخت های اساسی جامعه هستند

خرم‌آباد - ایرنا - نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: براساس منطق دینی و اسلامی صحت و سلامت از زیر ساخت‌های اساسی و مهم جامعه هستند.

آیت‌الله احمد مبلغی روز شنبه در سخنانی با اشاره به شرایط کرونایی کشور پیرامون سلامت به‌عنوان زیرساخت یک جامعه پویا افزود: شاید برخی افراد برای سلامت جایگاه محوری و جدی قائل نباشند و سلامت را در کنار امور دیگر ذکر کنند این در حالی‌است که براساس منطق دینی، سلامت و صحت یکی‌ از زیرساخت‌های لازم برای یک جامعه محسوب می‌شود.

وی با بیان این‌که نگاه اسلام به مقوله سلامت یک نگاه ژرف و عمیق و یک نگاه بستری، زیرساخت و پایه‌ای است، بیان کرد: زیرساخت‌های سلامت گاهی مادی، معنوی است کمااینکه صحت و سلامت یکی از زیرساخت‌های یک جامعه درست است.

آیت‌الله مبلغی با بیان این‌که اسلام برای قحطی، بلا و امراض مسری یک اساس زیرساختی قائل است، اضافه کرد: با توجه به اهمیت مقوله سلامت، دولت و ملت باید زیرساخت‌های سلامت را ایجاد کنند و اگر این زیرساخت‌ها وجود دارد آن‌ها را تقویت و عوامل دوام، بقا و پایایی آن‌را تامین کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر این‌که نظریه اسلام در زمینه سلامت باید همه‌جا مدنظر و نصب‌العین باشد، به روایتی از امام علی( ع) با این مضمون «اگر بدن‌ها هلاک و نابود شود دین هم نابود می‌شود» اشاره کرد و گفت:  دین جدای از جامعه، جوانان و مردم نیست، مردم محل عروج، شکل‌گیری، فهم، توجه و حمل دین و به منصه ظهور رساندن برکات و آثار و معرفت‌های دین هستند.

مبلغی با بیان این‌که انسان حامل دین است و نباید نگاه حاشیه‌ای به صحت و سلامت داشته باشیم، ادامه داد: یکی از برکات انقلاب اسلامی این بوده که در بعد پزشکی پیشرفت‌های خوبی داشته است و لازم است تعمیم این پیشرفت به مناطق مختلف کشور مورد توجه باشد.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس به رابطه سلامت و دین اشاره کرد و افزود: با توجه به این‌که انسان بیمار قدرت اندیشیدن ندارد لذا باید مقوله سلامت بسیار مورد توجه باشد کمااینکه مباحث سلامت، نبود فقر، پیشرفت و عمران و آبادانی جز اولویت‌های اسلام است.

آیت‌الله مبلغی با بیان این‌که دین و پیشرفت توامان با هم هستند و ما باید این نگاه را به عمران و آبادانی داشته باشیم، اضافه کرد: خدای متعال زمین را برای انسان آفریده است و قدرت تسخیر بر زمین، معادن و ... را به انسان داده است پس لازم است انسان از آن‌ها استفاده کند.

وی با بیان این‌که انقلاب اسلامی دست استکبار و استعمار را قطع کرده است و پیام انقلاب هم استقلال است و استقلال اقتصادی و خودکفایی مورد توجه است، اضافه کرد: مردم نباید فقط مشکلات را ببینند بلکه لازم است در کنار مشکلات خوبی‌ها و پیشرفت‌ها را نیز ببینند کمااینکه امت و ملت و دولت یکی هستند و نیاز است ما قدردات برکات انقلاب اسلامی باشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =