تغییر شیوه عزاداری‌ها با وجود شیوع کرونا در آذربایجان‌غربی

ارومیه- ایرنا- شیوع بیماری کرونا در آذربایجان‌غربی موجب تغییر شیوه‌های عزاداری در استان شده ولی مردم، حتی دقیقه‌ای این عزاداری را ترک نکرده اند تا ارادت خود را به ساحت مقدس سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) نشان دهند.

به گزارش ایرنا، از شب گذشته عزاداری های حسینی شور بیشتری به خود گرفته و عاشقان عصمت و طهارت (ع) با تشکیل دسته های عزاداری در فضاهای باز، جلوی منازل و دیگر محیط های باز به یاد شهید کربلا سوگواری می کنند.

امروز نیز که بنام سقای کربلا علمدار ابا عبدالله الحسین (ع)، حضرت اباالفضل العباس (ع) نامگذاری شده، فریاد یا ابوالفضل (ع) در سراسر استان از روستا گرفته تا شهر طنین انداز شده و عزاداران به یاد علمدار کربلا سوگواری می‌کنند.

عزاداران حسینی با توجه به متفاوت بودن سبک و سیاق عزاداری امسال به علت شیوع بیماری کرونا با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی هم عشق و محبت خود را به سالار شهیدان نشان می دهند و هم با رعایت موازین بهداشتی حفظ سلامت جامعه را وظیفه خود می دانند.

آنان با زدن ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از مواد ضدعفونی کننده تصویر زیبایی از شور و شعور حسینی و درایت بالای عاشقان سرور آزادگان جهان را نشان می دهند.

یکی از شهروندان عزادار ارومیه ای، در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: کرونا نتوانست مانع سوگواری علاقمندان اهل بیت (ع) شود؛ ما با رعایت کامل موازین بهداشتی و خود داری از زیرپاگذاشتن پروتکل‌ها، این مراسم را با شکوه بیشتر برگزار می کنیم.

وحید فاتحی که از فعالان هیات های مذهبی است، افزود: حرکت متوازن هیات های مذهبی و رعابت مقررات تعیین شده از سوی وزارت بهداشت، زیباترین تصویر را از درایت و شور و شعور حسینی عاشقان ابا عبدالله الحسین (ع) به جهانیان نشان داده و دشمنان اسلام را حیرت زده کرد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی هم اظهار داشت: امسال از همان زمان آغاز ماه محرم، برنامه های ویژه ای برای رعایت پروتکل های بهداشتی در نظر گرفته شده و علاوه بر این، نظارت مستمری بر عزاداری ها انجام شده تا موازین بهداشتی رعایت شود.

حجت الاسلام محمد داداش زاده ادامه داد: همچنین امسال به علت شیوع بیماری کرونا پویش های «هرخانه یک حسبنیه» درسطح محلات راه اندازی شد تا هم عزاداری و هم حفظ سلامت جامعه هردو کنارهم قرار گیرد.

تاسوعای حسینی به دلیل انتساب به حضرت ابوالفضل العباس (ع) در آذربایجان غربی با شکوه بی نظیری برگزار می شود و عزاداران و مداحان اشعار و مداحی های خود را به قمر بنی هاشم (ع) اختصاص داده و برای علمدار سرور آزادگان جهان اشک ماتم می ریزند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =