۸ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۸:۰۳
کد خبرنگار: 1154
کد خبر: 84019995
۱ نفر

برچسب‌ها

سوگواره شاعران و مداحان مذهبی میبد برگزار شد

یزد- ایرنا- همراه با برگزاری سوگواره شاعران و مداحان مذهبی میبد و رونمایی از کتاب «طغیان کوثر» ، کلنگ احداث و احدهای خیری مسکونی و انبار ملزومات و محل استقرار نخل شاه نجف با حضور امام جمعه موقت و فرماندار شهرستان بر زمین زده شد.

به گزارش ایرنا ، امام جمعه موقت میبد عصر جمعه در این مراسم که با رعایت شرایط بهداشتی کرونا برگزار شد ، گفت: پایبندی به امر ولایت درسی است که ما باید از واقعه بزرگ عاشورا بگیریم ، همچنین  یکی از موارد مورد توجه و تاکید در اسلام باقیات‌الصالحات است.

حجت‌الاسلام محمد اعرافی تصریح کرد : از کسانی که به امور خیر و باقیات‌الصالحات می‌پردازند به نیکی یاد می‌شود ، همچنین آنها مورد رحمت الهی نیز قرار می‌گیرند.

وی در ادامه افزود: میبد سابقه‌ای درخشان در مورد توجه دادن باقیات‌الصالحات توسط مردم و خیرین دارد.

وی یادآور شد : مردم میبد با تمدنی کهن و باستانی توجهی ویژه در ساخت مکان‌های خیری و عام‌المنفعه در عرصه‌های مختلف مانند مکان‌های مذهبی و مراکز درمانی و آموزشی دارند.

وی با اشاره به اینکه وقف می‌تواند جامعه اسلامی را بسازد و امت اسلامی را احیا کند گفت: باید جنبش و نهضتی در وقف و احیای موقوفات و جلوگیری از تصرفات مالی شروع کرد و اثر آن را در سازندگی و آبادانی زندگی مردم در سطح کشور دید.

رییس مجمع‌الذاکرین میبد نیز با شرح دادن شروع به کار این مجمع در سال ۷۰ ، گفت : در ابتدا جا و مکان خاصی نداشتیم و به فکر تعمیر آب انبار مخروبه و به حال خود رها شده‌ روبروی گلزار شهدای فیروزآباد افتادیم و آن مکان به عنوان محل فعالیت دفتر مجمع الذاکرین انتخاب شد.

مهدی دهقانی نشر ۱۳ شماره از مجله هلال غم با تیراژ ۱۰ هزار نسخه با موضوع سنت‌های عزاداری مردم میبد در سطح شهرستان همراه با پژوهش و تحقیقات ، تهیه مستند نخل فیروزآباد، به راه‌انداختن سفر روستایی هلال غم با هدف سیاحت و زیارت و ارتباط داشتن با روستاییان را از جمله فعالیتهای مجمع یاد شده برشمرد.

وی با اشاره به مراسم نخل برداری در شب ۲۱ رمضان که به دنبال آن نخل شاه نجف از این مکان به طرف حسینیه قلعه برده می‌شود ، گفت : به دلیل در اختیار نداشتن مکانی برای نگهداری این نخل و همچنین با توجه به وجود تعداد زیادی از مسجد و حسینیه در محله فیروزآباد ، زمین موقوفه متعلق به حاجیه سکینه دهقانی به ساخت مکانی برای نگهداری نخل اختصاص داده شد.

وی گفت : در طبقه فوقانی آن نیز واحدهای مسکونی برای اجاره‌دادن به جوانان در ابتدای ازدواج ساخته می‌شود.

در سوگواره برگزار شده عباس آزادی و حبیب خشایی به خواندن اشعار خود پرداخته و عماد صدری هم مداحی کرد.

کتاب «طغیان کوثر» شامل نوحه‌های محرم و صفر هم که رونمایی شد ، اثر ماشاءالله پوررشیدی فیروزآبادی است.  

میبد حدود ۳۰۰ نفر شاعر و مداح دارد.

مرکز شهرستان ۱۰۵هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.  

  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =