۱۱ میلیون دلار در دوسال اخیر به محیط زیست سیستان‌وبلوچستان پرداخت شد

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:  در دو سال گذشته ۱۱ میلیون دلار اعتبار ملی و کمک بین المللی به محیط زیست این استان اختصاص یافته که در طول چهار دهه انقلاب اسلامی بی سابقه است.

وحید پورمردان روز شنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: حوزه محیط زیست این استان در ۲ سال گذشته بیشترین کسب اعتبار ملی و بالاترین مبلغ کمک مجامع بین‌المللی به یک دستگاه دولتی را داشته که در کسب اعتبار در شرایط تحریم از یک مجمع بین‌المللی تکرار نشدنی است.

وی ادامه داد: با توجه به نگاه ویژه رهبر معظم انقلاب به سیستان و بلوچستان و دستور ویژه ایشان مبنی بر مقابله با پدیده گرد و غبار، در سال ۹۸ مبلغ ۸۵ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی با نگاه فراجناحی و غیردولتی برای این استان در نظر گرفته شد.

وی افزود: از محل این اعتبارات اقداماتی مانند افزایش ایستگاه‌های پایش شمال تا جنوب از ۲ به هفت عدد و لایروبی ورودیهای تالاب بین المللی هامون برای حفر کانال انحرافی از این تالاب به نقاط بزرگتر و بلندتر تالاب به عنوان کانون‌های گرد و غبار انجام شد.

وی ادامه داد: ۲ سال است تالاب بین‌المللی هامون از وضعیت آبی خوبی برخوردار است و امسال بیشترین آب را دریافت کردیم که در تلاشیم این آب را تا سال آبی جدید حفظ کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: موضوع و عمق فاجعه در سال‌های گذشته آنقدر زیاد بوده که با این حجم از آب صفر نمی‌شود اما امیدواریم دایک‌ها همواره باز بماند و در تالاب دستکاری صورت نگیرد.

وی با بیان اینکه تالاب هامون هم‌اینک آب دارد و رهاسازی حق آبه به صورت مقطعی است، گفت: دیپلماسی آب نقش موثری در امور بین الملل دارد که امیدواریم حق آبه هامون داده شود.

پورمردان افزود: با اقدامات این اداره‌کل در جهت احیای تالاب، هامون پوزک و هیرمند آبگیری شده که اگر اقدامی صورت نمی‌گرفت ۸۴ هزار هکتار از هامون هیرمند احیا نمی‌شد.

وی بیان کرد: تالاب بین المللی هامون گنجایش ۱۳ میلیارد مترمکعب آب دارد و در حق آبه مظلوم است زیرا افغانستان به تعهد خود در تخصیص حق آبه این تالاب پایبند نبوده در حالیکه حق آبه ایران ۸۲۰ میلیون متر مکعب است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان با اشاره به رویکرد روزافزون کشور افغانستان بر سدسازی گفت: با ساخت سد کمال خان در این کشور هیرمند هیچ آبی را دریافت نخواهد کرد و باید با استفاده از دیپلماسی آب و استفاده از ظرفیت‌های سیستان و بلوچستان مانند نورخورشید و باد به منظور تولید انرژی و پتانسیل امنیت در منطقه سیستان امکاناتی نظیر برق، گاز و غیره در اختیار این کشور قرار داده و در مقابل آب دریافت کنیم.

وی ادامه داد: طرح کنترل گرد و غبار برای اولین بار در سیستان و بلوچستان با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا مانند چین، استفاده از پتانسیل پارک علم و فناوری، نیروهای بومی، جوانان متخصص و استفاده از شیوه مهندسی معکوس طراحی و اجرا خواهد شد.

پورمردان با اشاره به موضوع معیشت جایگزین در تالاب بین المللی هامون افزود: با پیگیری دیپلماسی آب و در کنار آن مدیریت منابع آبی با اصلاح الگوی کشت، کشاورزی نوین، محصولات گلخانه‌ای و ایجاد استخرهای پرورش ماهی تمرکز و فشار از روی تالاب بین المللی هامون کاسته و مطالبات را از محیط زیست به سمت موضوع گرد و غبار بردیم زیرا اکنون هوا و نفس کشیدن مردم منطقه در اولویت است.

وی اظهارداشت: بعد از ۵۰ سال در شمال سیستان و بلوچستان لایروبی هایی برای احیای رونگ‌های هامونک و ۹ طایفه یا انهار کوچکی به مرکزیت تالاب با هدف احیای نیزارها و کم تر شدن تبخیر آب انجام شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان به وضعیت تالاب هامون جازموریان در جنوب این استان نیز اشاره کرد و گفت: در تلاشیم این تالاب نیز رونق گیرد زیرا با وجودیکه ۱۰۰ درصد حق آبه آن از داخل کشور تامین می شود اما به کانون گرد و غبار تبدیل شده است.

وی ادامه داد: برنامه جامع تالاب جازموریان به منظور مشخص کردن تکالیف دستگاه‌های ذیربط در قبال این تالاب تا قبل از پایان شهریور نهایی و اتفاقات خوبی در حوزه محیط زیست سیستان و بلوچستان رخ خواهد داد.

پورمردان افزود: توسعه پایدار از ارکان حفظ محیط زیست است از اینرو در جنوب سیستان و بلوچستان با توجه به توسعه سواحل مکران، نظارت محیط زیست از لحاظ کیفیت صنایع و نحوه استقرار آنها اتفاق خواهد افتاد.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه احیای پوشش گیاهی، مراتع و لانه گزینی پرندگان در تالاب‌های استان با توجه به آبگیری بندها، سدها و بارندگی‌ها ره آورد خوبی ایجاد شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان با بیان اینکه حق آبه زیست محیطی یکی از اولویت‌های تالابهاست، گفت: تعیین حق آبه حداقل برای زنده ماندن یک اکوسیستم پایین دستی مانند تالاب یا پوشش گیاهی لازم است از اینرو در حوزه حق آبه تالاب جازموریان به عنوان سازمان محیط زیست مطالبه گر بوده و امید می‌رود با تدوین برنامه جامع این تالاب تا انتهای شهریور اقدامات موثر صورت گیرد.

گاندو شناسنامه سیستان و بلوچستان است

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان با بیان اینکه گاندوها، لاک‌پشت‌ها و نهنگ‌ها از قدیمی‌ترین ساکنان زیست کره زمین هستند گفت: گاندوها شناسنامه این استان و در نزد مردم منطقه مقدس هستند.

منطقه حفاظت شده گاندو و زیستگاه تمساح گونه منحصر بفرد در کشور برای مردم منطقه بسیار مهم است زیرا معتقدند هرجا گاندو باشد آب فراوان وجود دارد و از نظر علمی نیز ثابت شده گاندو باعث انحراف آب در کانال و افزایش منابع آبی می‌شود.

وی گفت: در یک سال گذشته منطقه حفاظت شده گاندو بعد از ۵۰ سال بازنگری شد که این امر اتفاق بزرگی برای استان بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: بیش‌از ۳۰ سر تمساح در یکسال گذشته از هوتک‌ها و نزدیکی منازل مسکونی جنوب این استان جمع‌آوری و به زیستگاه اصلی خود در منطقه باهوکلات منتقل شدند.

وی بیان کرد: گاندو حیوانی گوشه گیر و منزوی بوده که با مردم کاری ندارد اما بدلیل آنکه از اوایل اردیبهشت تا اواخر مهر هر سال فصل زادآوریست و تمساح‌ها در این ایام به شدت از زیستگاه خود مراقبت می‌کنند و تمساح مادر نسبت به هر صدایی حساس تا جاییکه حتی اجازه نمی‌دهد تمساح نر بالغ نیز نزدیک زیستگاهش شود.

پورمردان ادامه داد: اطلاع رسانی و آموزش خانه به خانه روستاهای مجاور زیستگاه برای یادآوری خطرات گاندوها در فصل زادآوری، نصب بنر آموزشی، کلیپ‌های تصویری، بازنگری در طراحی تابلوها، نصب ۱۲ مخزن آب ۱۰ و پنج هزار لیتری در هر روستا از جمله اقدامات محیط زیست سیستان و بلوچستان برای حفاظت از گاندوها و کاهش خطرات احتمالی آنهاست.

وی ادامه داد: تنها راه برای جلوگیری از حمله تمساح آموزش جوامع و نظارت و پایش است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =