کودتاچیان مالی «اسیمی گویتا» را به عنوان رئیس جمهوری انتخاب کردند

تهران- ایرنا- منابع خبری روز جمعه گزارش دادند که «اسیمی گویتا» رهبر کودتاچیان مالی از سوی نظامیان کودتاگر به عنوان رئیس جمهوری این کشور انتخاب شده است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، شورای نظامی که پس از کودتا در مالی تشکیل شد، اسیمی گویتا رهبر کودتاچیان را به عنوان رئیس جمهوری این کشور انتخاب کرده است.

شورای نظامی مالی همچنین اعلام کرد: انتقال قدرت به غیرنظامیان تنها پس از برگزاری انتخابات سالم در این کشور انجام خواهد شد.

گروه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا موسوم به «اکواس» هیأتی به ریاست «گودلاک جاناتان» رئیس جمهوری پیشین نیجریه را برای مذاکره با کودتاچیان با هدف انتقال قدرت به غیرنظامیان به مالی اعزام کرد که پس از مذاکرات، کودتاچیان ابراهیم بوبکر کیتا رئیس جمهوری مخلوع این کشور را آزاد، اما تأکید کردند که دوره انتقال قدرت به غیرنظامیان سه سال طول خواهد کشید.

اسیمی گویتا از فرماندهان ارتش مالی، دو هفته پیش با بخشی از نیروهای ارتش این کشور، نخست کنترل پادگان بزرگ «کاتی» در ۱۵ کیلومتری باماکو پایتخت را در اختیار گرفت و پس از آن، رئیس جمهوری و نخست وزیر و برخی مقامات دیگر را بازداشت و وادار به کناره گیری کرد.

در پی این کودتا «ابراهیم بوبکر کیتا» رئیس جمهوری مالی به  اجبار ضمن انحلال پارلمان، از قدرت کناره گیری کرد.

به دنبال این اقدام، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و کمیسیون آفریقا این اقدام کودتاچیان را محکوم کردند و خواستار آزادی مقام‌های ارشد مالی شدند.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل بامداد چهارشنبه خواستار آزادی «فوری و بی‌قید و شرط» رئیس جمهوری مالی شد.

همچنین اتحادیه آفریقا عضویت کشور مالی در این اتحادیه را به علت کودتا و دستگیری «ابوبکر ابراهیم کیتا» رئیس جمهوری و «بوبو سیسه» نخست وزیر مالی توسط کودتاچیان تعلیق کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =