عزاداران حسینی با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی الگو شوند

سمنان- ایرنا- فرماندار مهدیشهر گفت: جامعه دینی و عزاداران اباعبدالله الحسین(ع) با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در عزای حسینی به ویژه روزهای تاسوعا و عاشورا، الگویی برای سایر اقشار باشند.

عبدالرضا میقانی شامگاه جمعه در گفت و گو با ایرنا با تاکید بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در ایام عزاداری ماه محرم توسط مردم، افزود: عزاداری در این روزها با توجه به شیوع ویروس کرونا متفاوت از سال گذشته است و تمام مسوولان رسالت سنگینی در حفظ سلامت مردم بر عهده دارند.

وی بر اجرای صحیح شیوه‌نامه‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی توسط مردم در این روزها به منظور حفظ سلامت جامعه تاکید و بیان کرد: با توجه به وضعیت کرونا در مهدیشهر، امسال با همکاری خیران نذورات ماه محرم باید در قالب بسته‌های حمایتی و خشک آماده و در بین محرومان و نیازمندان توزیع و از پخت هرگونه نذورات گرم خودداری شود.

فرماندار مهدیشهر ادامه داد: از بالاترین اهداف امام حسین(ع) در کربلا امر به معروف و نهی از منکر بود و در حال حاضر هیچ معروفی بالاتر از ولایت‌پذیری و هیچ منکری بالاتر از رعایت نکردن قانون نیست.

وی با اشاره به  سخنان رهبر معظم انقلاب در خصوص رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در ایام عزاداری سید و سالار شهیدان و فصل الخطاب بودن فرمایشات ایشان برای تمام اقشار جامعه، تاکید کرد: ضرورت رعایت شیوه‌نامه‌ها برای تمام هیات‌های مذهبی که همواره ولایت‌پذیری را نشان دادند، واجب است.

میقانی ابراز داشت: با توجه به اهمیت سلامت مردم، استمرار و دقت در اجرای توصیه‌های بهداشتی برای برگزاری عزاداری های محرم مورد تاکید است.

فرماندار مهدیشهر یادآور شد:  عزاداری‌ها طوری نباشد که پس از پایان ایام محرم سلامت عزیزان مان به خطر بیفتد و بر این اساس سوگواران موارد توصیه شده را به صورت کامل رعایت کنند.

برپایی هرگونه ایستگاه صلواتی ممنوع است

وی اظهارداشت: برپایی هر نوع ایستگاه‌های صلواتی، موکب ها، خیمه ها و چادر برای توزیع نذورات و چای  در تمام مناطق شهرستان مهدیشهر ممنوع است.

میقانی با بیان اینکه هیچ فردی خواستار تعطیلی مراسم عزاداری محرم نیست، خاطرنشان کرد: امکان حضور در  مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برای همه فراهم است.

وی اضافه کرد: کمیته نظارت بر اجرای شیوه‌نامه‌های بهداشتی ستاد کرونا در فرمانداری مهدیشهر تشکیل شده و با همکاری مسوولان ذیربط روزانه اقدام به بررسی و نظارت بر اجرای مراسم‌ها در شهرستان می‌کند.

مهدیشهری‌های ساکن دیگر نقاط کشور به این شهرستان سفر نکنند

وی با بیان اینکه مهدیشهری‌های ساکن دیگر نقاط کشور در ایام عزاداری تاسوعا و عاشورا به این شهرستان سفر می‌کردند، ابرازداشت: امسال از تمام مردم تقاضا می‌شود که در تعطیلات پیش رو به مهدیشهر سفر نکنند تا بیماری خود و خانواده‌شان در پایان سفر رقم نخورد.

وی بیان کرد: اجرا نکردن اصول بهداشتی برای مقابله با کرونا در برنامه‌های شخصی، دینی و مذهبی سبب شدت گرفتن شیوع این ویروس در مهر امسال مانند اسفندماه سال گذشته می‌شود.

میقانی با اشاره به اینکه در این روزهای کرونایی، هر خانه باید خود یک حسینیه باشد، گفت: این گونه شور و شعور حسینی را می‌توان به رخ دنیا کشید و در راستای قطع زنجیره بیماری کرونا گام برداشت.

وی تاکید کرد که هیات‌های مذهبی استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی را در دستور کار خود قرار دهند و مردم شهرستان مهدیشهر در صورت امکان از خانه‌های خود بیرون نیامده و عزاداری‌های خود را از صدا و سیما و فضای مجازی دنبال کنند.

فرماندار مهدیشهر یادآور شد: سلامت مردم مهمتربن اولویت در برگزاری مراسمات عزاداری است و با قانون شکنان و کسانی که امنیت و سلامت جامعه را به خطر بیاندازند به صورت صریح  و قانونی برخورد می‌شود.

مهدیشهر و شهرستان‌های دامغان، شاهرود و میامی در استان سمنان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد در حالی که مهدیشهر  در ۳۰ مرداد ۹۹ در وضعیت نارنجی کرونایی قرار داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =