همه برنامه های هیات ذاکرین اهل بیت (ع) گچساران در فضای مجازی منتشر می شود

گچساران - ایرنا - مسئول هیات عزاداری ذاکرین اهل بیت (ع) گچساران گفت: همه برنامه های این هیات شامل تعزیه خوانی،مقتل خوانی و پیام عاشورا ضبط و در فضای مجازی منتشر می شود.

اورنگ نارکی جمعه شب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با هدف امکان سهیم شدن افراد مسن و اشخاص دارای بیماری های زمینه ای برنامه های این هیات بدون حضور جمعیت ضبط و در فضای مجازی منتشر می شود.

وی بیان کرد:این هیات که از سال ۱۳۷۲ تاکنون اقدام به برگزاری نمایش های تعزیه و عزاداری می کرده است امسال به دلیل انتشار ویروس برنامه های خود را در فضای مجازی برگزار می کند.

مسئول هیات عزاداری ذاکرین اهل بیت (ع) گچساران گفت: برنامه های این هیات به صورت مختصر و چند دقیقه در استودیویی که در سالن فردوسی آموزش و پرورش شهر دوگنبدان راه اندازی شده اجرا و ضبط می شود.

در مجالس تعزیه که اوج سوگواری های حسینی در گچساران جلوه گری می کند اخلاص سوگواران سید الشهدا (ع) و یارانش به عینه قابل مشاهده است.

تن پوش های قرمز یزیدیان و لباس های سبز اهل بیت (س) با عزاداران را آنچنان تحت تاثیر قرار می دهد که انگار واقعه عاشورا همان لحظه در حال رخ دادن است.

در واقع تعزیه شکل تکامل یافته آئینی است که شیعیان سده های نخستین اسلام برای شهدای مظلوم کربلا برگزار می کردند.
پژوهشگران امور مذهبی ، گرایش حاکمان آل بویه،صفوی و قاجاریه به شیعه و طرفداران این مذهب را عامل تقویت و عمومی شدن برگزاری مجالس تعزیه عنوان کرده اند.

آئین های تعزیه که سال ها در اقصی نقاط ایران روایتگر حادثه عاشورای حسینی بوده است همواره محل تجمع عاشورائیان و شیون و ماتم ارادتمندان به سرور شهیدان عالم است.

اگرچه  شهرستان سوق را پیشتاز آئین های تعزیه خوانی در کهگیلویه و بویراحمد می دانند اما این هنر فاخر در جای جای استان گرمابخش آئین های سوگواری ماه محرم است.

مدیر تئاتر گروه سفیر در گچساران می گوید: تعزیه خوانی و تعزیه گردانی به دلیل همراهی موسیقی، رنگ و کلام بهترین شیوه برای انتقال پیام های واقعه جانسوز کربلاست.

اورنگ نارکی افزود: نقش تعزیه از نظر محتوایی در معرفی شخصیت های حادثه کربلا به اندازه ای است که گاهی عزاداران حتی شخصیت هایی بازیگر نقش شمر را سرزنش یا حتی کتک می زنند.

وی با اشاره به اینکه ارزش اصلی عزاداری های ماه محرم به معرفی اهداف امام حسین (ع) و یاران با وفایش است گفت: چیرگی محتوا بر احساس لازمه همه آئین های عزاداری ماه محرم است که همه فعالان این حوزه از جمله مداحان و بازیگران مداحی باید به آن توجه داشته باشند.

هیات های عزاداری شب های محرم در گچساران با گویش های لری،ترکی، اصفهانی، آبادانی،بختیاری و بندری با رعایت دستورالعمل های بهداشتی به پیشوای سوم شیعیان ابراز ارادت می کنند.

۱۶۰هیات مذهبی فعال سوگواری های ماه محرم را در شهرستان گچساران انجام می دهند.۲۰۰ مداح و شاعر آئینی ایام محرم در مساجد و هیات های مذهبی این شهرستان فعالیت می‌کنند.

۵۰ روحانی و مبلغ به‌منظور ترویج فرهنگ عاشورائی در ایام محرم در مساجد این شهرستان فعالیت دارند.

شهرستان گچساران ۱۲۶ هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد و در نزدیکی استان خوزستان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =