زاد و ولد نژاد دام وارداتی از فرانسه در فسا

شیراز-ایرنا-رئیس اداره بهبود تولیدات دامی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان فسا  از زایش دام های مولد گله نژاد ایل دو فرانس در این شهرستان خبر داد.

 محمد جواد جمالزاده  روز جمعه به ایرنا اظهار داشت: در این گله ۲۶۷ راسی در اولین دوره تولید مثل صد مورد آبستنی گزارش شده است که ۵۰ راس از دام ها دو قلو زایش کرده اند. 
جمالزاده با بیان اینکه  زایش دام ها از خرداد ماه گذشته آغاز  شده است اظهار داشت: گله گوسفند نژاد ایل دو فرانس در اواخر سال ۹۸ توسط بخش خصوصی از کشور فرانسه به شهرستان فسا وارد شده است.
 جمالزاده  هدف از ورود این نژاد از گوسفند به کشور را استفاده از نژادهای پر بازده و چند قلوزا برای افزایش کمیت و کیفیت گوشت قرمز عنوان کرد.

وی اظهار داشت : این گله به صورت صنعتی و کاملا بسته اداره می شود و به دلیل بلوغ زودرس این نژاد، در بره های پرواری می توان در سنین کمتر به وزن ایده آل رسید و به طور کلی می توانند در سن صد روزگی گوشتی با کیفیت تولید کنند.

به گفته وی، گوسفند نژاد ایل دو فرانس از نژاد هایی به شمار می رود که به منظور تولید گوشت پرورش می یابد؛ این نژاد در سال ۱۸۲۲ در فرانسه پرورش یافت و جزو نژاد های بزرگ جثه بوده و دارای بدنی صاف است؛ پشم قوچ و میش ایل دو فرانس با کیفیت قابل قبول و عاری از الیاف رنگی است .
شهرستان فسا در فاصله ۱۳۰کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =