خلیج آنلاین: حضور نیروهای سعودی در شمال شرق سوریه موقتی است

تهران - ایرنا -پایگاه خبری «خلیج آنلاین» روز جمعه به نقل از برخی از منابع محلی گزارش داد که نیروهای سعودی که به تازگی وارد پایگاه الشدادی در شهر الحسکه در شمال شرقی سوریه شدند، به صورت موقت در آنجا حضور دارند و این کشور را ترک می کنند.

به گزارش ایرنا به نقل از خلیج آنلاین، حضور این نیروهای عربستان سعودی در پایگاه الشدادی  پایدار نیست و آن‌ها با هدف باقی ماندن در این مکان به سوریه وارد نشده‌اند.   

شبکه تلویزیونی روسیا الیوم هم دیروز (پنجشنبه) به نقل از منابع خود گزارش داد که این سربازان که تعدادشان ۲۰ نفر است از پایگاه  التاجی عراق وارد سوریه شده‌اند و این کشور را ترک خواهند کرد.  

این منبع به این نکته اشاره کرد که اولین بار نیست که سربازان سعودی به سوریه وارد شده‌اند و پیش از این برای برقراری ارتباط با برخی از قبایل عرب در  الحسکه وارد این استان شده بودند.   

پیشتر شبکه‌های العالم و المیادین نیز گزارش دادند که ۲۰ نفر از نیروهای عربستان سعودی در ۲۶ ماه جاری میلادی همراه با کاروان سربازان آمریکایی از پایگاه التاجی عراق وارد پایگاه الشدادی سوریه شدند.  

در استان الحسکه تعدادی از پایگاه‌های آمریکایی از جمله الشدادی که کارگاه گاز جنوب شرق در آن قرار دارد، وجود دارد.  

نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا یکشنبه گذشته از پایگاه هشتم اردوگاه التاجی عقب نشینی کردند و آن را در اختیار  فرماندهی عملیات مشترک عراق قرار دادند.  

خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز در پایان سال گذشته گزارش داده بود که ۱۵ مهندس و تکنسین سعودی و مصری به منظور از سرگیری و تولید نفت وارد میدان نفتی  العمر در حومه دیر الزور در شرق سوریه شدند. 

بر اساس گزارش این خبرگزاری،  ورود سربازان سعودی همزمان با ورود ۳۰ کامیون حامل ابزارهای حفاری و لوله گذاری از عراق به میدان نفتی العمر  سوریه برای محافظت از متخصصان یاد شده انجام شد.    

آناتولی در آن زمان تصریح کرد که این کارشناسان برای شرکت نفتی آرامکو سعودی کار می‌کردند اما در آن زمان این شرکت مشارکت خود در هر کار مربوط به اکتشاف نفت در سوریه را تکذیب کرد. 

شبکه آمریکایی الحره پیشتر گزارش داد که مظلوم عبدی فرمانده شبه‌نظامیان کُرد موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه با یک شرکت نفتی آمریکایی، قرارداد بسته است.

نیروهای دموکراتیک سوریه شبه‌نظامیان وابسته به نظامیان آمریکایی هستند که در شرق و شمال شرق سوریه حضور دارند.

دولت سوریه بارها تأکید کرده است که این شبه‌ نظامیان و آمریکایی‌ها در شرق و شمال شرق سوریه هدفی جز غارت نفت ندارند، و به حضور غیر قانونی آنان پایان خواهد داد.

پیشتر، قبایل و عشایر سوریه هرگونه حضور خارجی در سرزمین‌های این کشور را رد و تاکید کردند که آن‌ها می‌توانند از خود محافظت کنند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =