نقش‌آفرینی طیف‌های مختلف از شباهت‌های انقلاب اسلامی و قیام امام حسین(ع) است

زاهدان- ایرنا- نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: یکی از وجوه شباهت انقلاب اسلامی با قیام امام حسین(ع) حضور همه اقشار از طوایف، اقوام و مذاهب مختلف در این مسیر است.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام و المسلمین مصطفی محامی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه زاهدان ضمن توصیه به رعایت تقوای الهی، یکی از راه‌های تحصیل تقوا را استفاده از نورانیت چراغ هدایت امام حسین(ع) و سوار شدن بر کشتی نجات این امام همام و پند گرفتن از عبرت‌های عاشورا عنوان کرد و اظهارداشت: یکی از درس‌های بزرگ عاشورا، هدف بزرگ و نگاه بلند امام حسین(ع) بود که با برنامه‌ریزی دقیق، بکارگیری همه نیروها، تقسیم کار و مدیریت قوی و انجام وظیفه کامل یاران‌شان، توانستند این واقعه بزرگ را رقم بزنند. 
امام جمعه زاهدان افزود: حضرت اباعبدالله(ع) برای نهضت برنامه‌ریزی دقیق داشت و با وجود التزام ۱۰ ساله به قرارداد میان برادرشان امام حسن(ع) و معاویه و تحمل آن شرایط، اما پس از مرگ معاویه و به کرسی نشستن یک شخصیت منفور به نام یزید و عمل وی بر خلاف توافق‌نامه، امام حسین(ع) از فرصت استفاده کرد و با نپذیرفتن بیعت شرایطی را برنامه‌ریزی کرد که تا عاشورا و وقایع پس از آن ادامه یافت.
حجت الاسلام و المسلمین محامی عملکرد امام حسین(ع) را در جذب همه نیروها و جان‌های قابل را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: امام حسین(ع) همه طیف‌ها را بکار گرفت و برای هر کدام نقش معینی تعیین کرد تا هر کدام از آنها تا قیام قیامت برای مردم و همه طوایف و اقشار مختلف اسوه و الگو باشند.
یریس شورای فرهنگ عمومی سیستان‌وبلوچستان بیان کرد: امام حسین(ع) پس از تجمیع همه نیروها، با مدیریتی قوی امور را میان آنها تقسیم کرد و تعدادی را به امر جهاد و شهادت و عده‌ای دیگر را به تحقق امر مقاومت و اسارت گمارد.
امام جمعه زاهدان با اشاره به این ایفای نقش عالی و انجام وطیفه احسن همه اصحاب و یاران امام حسین(ع) ابرازداشت: امام حسین(ع) در شب عاشورا خطاب به یارانش می‌فرماید که« من اصحابی بهتر از شما سراغ ندارم».

نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان با شدید و سخت توصیف کردن رسالت امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س) پس از قیام عاشورا، خاطرنشان کرد: رسالت امام سجاد(ع) در رهبری کاروان و نقش حضرت رینب(س) در پرستاری از برادر بزرگوارشان و همچنین اداره کاروان در ادامه مسیر و در راستای تقسیم کار تعریف شده بود تا پیام امام حسین(ع) به همه عالمیان برسد.
حجت الاسلام و المسلمین محامی ضمن ابراز تقدیر از عزاداران حسینی، خطیبان و مداحان که در مساجد، هیئت‌ها، حسینیه‌ها و تکایا با رعایت نکات بهداشتی دست از اقامه مراسم عزا و ماتم برنداشتند، از خداوند متعال برای همه دست‌اندرکاران این دستگاه مقدس حسینی بودن و حسینی ماندن را  مسئلت کرد.
امام جمعه زاهدان با اشاره به حدیثی از امام کاظم(ع) که می‌فرمایند:« از ما نیست کسی که هر روز حساب خود رانکند، پس اگر کار نیکی کرده است از خدا زیادی آن را بخواهد، واگر بدی کرده از خدا آمرزش طلب کرده و به سوی او توبه کند.»، یکی از راه‌های تحصیل تقوا را محاسبه نفس و ارزیابی عملکرد فردی و اجتماعی عنوان کرد و اظهارداشت: باید برای حفظ جامعه، مردم و بویژه مسئولان عملکر خود و جامعه را ارزیابی کنند.
وی با اشاره به مناسبت‌های هفته آتی از جمله هشتم شهریور، سالروز انفجار دفتر نخست‌وزیری و شهادت شهیدان رجایی و باهنر و روز مبارزه با تروریسم، دهم شهریور روز تجلیل از اسرا و مفقودان و دوازدهم شهریور سالروز شهادت رئیسعلی دلواری و روز مبارزه با استعمار انگلیس افزود: در هفته گذشته خدمات صورت گرفته را به عنوان معروف عنوان کردیم و مطالبه از مسوولان برای تلاش در جهت تعالی مادی و معنوی جامعه را مصداق امر به معروف و تذکر نسبت به منکراتی از جمله ضعف‌ها، آسیب‌ها، مشکلات اقتصادی و فرهنگی، فسادهای اخلاقی و اداری و کم‌کاری‌ها و سو مدیریت‌ها را مصداق نهی از منکر معرفی کردیم.
حجت الاسلام و المسلمین محامی تاکید کرد: در این مسیر، الگوی شایسته همه ما رهبر معظم انقلاب است که در طول دوران رهبری ارزشمندشان، همواره از دولت‌های قانونی حمایت و نقاط قوت را ذکر و تایید کردند و نسبت به نقاط ضعف، تذکر و هشدار و ارشاد مبذول داشتند.

وی با دعوت همه برای اقتدا به عملکرد رهبر معظم انقلاب در دفاع واقع بینانه و نقد منصفانه، تصریح کرد: مقابله با دولت و تضعیف آن چون مقابله با یکی از ارکان نظام است برای خودمان مشکل ایجاد می‌کند در عین حال چشم پوشی از مشکلات باعث تضییع حق مردم و سبب عقب‌گرد نظام و انحراف انقلاب خواهد شد.
نماینده رهبر معظم انقلاب در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان با مقایسه مؤلفه‌های انقلاب اسلامی و قیام عاشورا، اظهارداشت: هدف بلند امام خمینی(ره) و امت مبارز در احیای حاکمیت اسلامی، نگاه بلند بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در زمینه سازی برای ظهور حضرت ولی عصر(عج)، برنامه‌ریزی دقیق ایشان از سال ۴٢ تا سال‌های بعد و کادرسازی و نظریه پردازی برای حکومت حتی در دوران تبعید از نمونه‌های الگوگیری انقلاب اسلامی از قیام عاشورا به شمار می‌رود.
وی یکی دیگر از وجوه شباهت انقلاب اسلامی با قیام امام حسین(ع) را حضور همه اقشار از طوایف، اقوام و مذاهب مختلف در این مسیر دانست و افزود: همه طوایف و مذاهب در مسیر انقلاب اسلامی با هم متحد شدند و امام را همراهی کردند و این نکته مهم پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا دفاع مقدس و همچنین در دوران مقام معظم رهبری ادامه داشت.

حجت الاسلام و المسلمین محامی افرادی همچون بهشتی و یارانشان، رجایی و باهنر و دیگر شهدای دفاع مقدس، ایثارگران و آزادگان و سرداران جبهه مقاومت، مدافعان حرم و در رأس همه آنها شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و مدافعان امنیت و سلامت را که در مسیر دفاع از نظام از مال و جان‌شان گذشتند را مصداق آیه شریفه ۲۳ سوره مبارکه احزاب دانست.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =