آیین تعزیه خوانی و آتش زدن خیام حسینی (ع)در آستانه اشرفیه برگزار نمی شود

رشت - ایرنا - مسئول هیات خیام حسینی آستانه اشرفیه گفت: عاشورای امسال آیین مذهبی تعزیه و آتش زدن خیام حسینی با پیروی از توصیه های مقام معظم رهبری در رعایت پروتکل های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا و به منظور حفظ سلامت عزاداران حسینی در این شهرستان برگزار  نمی شود.

حسین داداشی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه آتش زدن نمادین خیام حسینی یکی از بزرگترین آیین های مذهبی و نمایشی کشور محسوب می شود، افزود: برگزاری این آیین سنتی در شهر مذهبی آستانه اشرفیه بیش از یک قرن قدمت دارد.

وی در ادامه اظهار داشت: طی ۵۰ سال اخیر هیچ گاه وقفه ای در برگزاری این مراسم سنتی در حرم مطهر آقا سلطان سید جلال الدین اشرف (ع) ایجاد نشده بود اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا ناچاریم  تا برای حفظ سلامت مردم این مراسم را برگزار نکنیم.

رئیس شورای هیات های مذهبی شهرستان آستانه اشرفیه با بیان اینکه آیین های عزاداری و سوگواری ایام تاسوعا و عاشورای حسینی امسال با رعایت پروتکل ها و دستوالعمل های ستاد مقابله با کرونا و چارچوب های تعیین شده توسط هیات های عزاداری  این منطقه برگزار می شود، افزود: بر اساس جلسات و هماهنگی های انجام شده، امسال در ظهر عاشورا آیین سینه زنی و مداحی با حضور عزاداران حسینی (با رعایت نکات بهداشتی ستاد مقابله با ویروس کرونا) در حرم مطهر آقا سلطان سید جلال الدین اشرف (ع) با محدودیت زمانیی برگزار می شود.

داداشی در پایان از کلیه هیات های مذهبی این شهرستان خواست تا با رعایت نکات بهداشتی به منظور حفظ سلامت عزاداران آیین های سوگواری ایام شهادت امام حسین (ع) را برگزار کنند.

آیین سنتی و مذهبی آتش زدن خیمه های اباعبدالله الحسین (ع) و خاندان عصمت و طهارت و اسیران دشت نینوا هر ساله بعد از اقامه نماز ظهر عاشورا با شرکت پرشور و گسترده مشتاقان و عاشقان اهل بیت (ع) و سوگواران حسینی در حرم مطهر سید جلال الدین اشرف (ع) برادر گرامی امام رضا (ع) برگزار می شد.

این آیین مذهبی تلفیقی از نمایش تعزیه است که در آن وقایع عصر روز عاشورا و اسارت خاندان اهل بیت (ع) شبیه سازی شده؛ گوشه هایی از رنج ها، مشقت ها و مصیبت های فرزندان امام حسین (ع) بعد از شهادت سالار شهیدان و ۷۲ تن از یاران باوفایش توسط حدود ۵۰۰ نفر از عوامل به نمایش درمی آمد.

در پایان این آیین مذهبی، سوگواران حسینی و دوستداران اهل بیت (ع) در حالی که نوای وای حسین (ع) کشته شد را طنین انداز می کردند با حلقه زدن به دور خیمه های در حال سوختن در غم شهادت امام حسین (ع) و یاران باوفایش به سینه زنی و عزاداری می پرداختند.

شهر مذهبی آستانه اشرفیه در ۳۵ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =