۸ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۴۶
کد خبرنگار: 996
کد خبر: 84019522
۰ نفر

برچسب‌ها

شور و شعور حسینی در عزاداری مردم بروجرد

بروجرد - ایرنا - شور و شعور حسینی در بین عزاداران بروجردی سرور و سالار شهیدان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع کرونا و حفظ سلامت همشهریان موج می‌زند.

در روزهای پایانی دهه اول ماه محرم عزاداران حسینی در بروجرد ضمن تسلیت به ساحت مقدس صاحب‌الزمان(عج) با مصیبت‌های عقیله بنی هاشم و اسرای کربلا همنوا شدند.
اگر چه کرونا باعث شد تا تغییراتی در سبک عزاداری‌ها ایجاد شود، حضور درحسینیهها و اماکن سربسته و ورود هیات‌های عزادار در سطح شهر ممنوع شد اما برغم سردادن شعار "هرخانه یک هیات و یک مسجد" مردم بروجرد در خانه نماندند.
مردم مومن و دلدادگان مکتب حسینی و زینبی با حضور در فضای باز تعیین شده از سوی اداره تبلیغات اسلامی بروجرد آیینهای عزاداری را برپا و با فریادهای «یا زینب» و «یا حسین» اعلام کردند که پرچم سیدالشهدا(ع) همیشه بلند است و شیعیان در زیر این پرچم ارادت خود را به اهل بیت(ع) ابراز می‌دارند.
درآیین‌های جداگانه عزاداران حسینی که با حضور پرشور هیات‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار میشود، همراه با شور و شعور حسینی مردم همنوا شده و عزاداری‌ها با ماسک و رعایت فاصله اجتماعی برگزار میشود.
به گفته حجت الاسلام صادق جعفر پور رییس اداره تبلیغات اسلامی بروجرد بیش از ۶۰ مدرسه به تکیه عزاداران حسینی تبدیل شده و عاشقان سیدالشهدا (ع) در این اماکن به سوگواری و مرثیه سرایی می‌پردازند. 
امسال در هیات‌های عزادار خبری از پخش نذری و ذبح گوسفند نیست و برخی خانوادهها که حاجت روا شده اند و نیز هیات‌ها همه نذورات خود را در قالب کمک مومنانه و اهدا به نیازمندان و مراکز حمایتی انجام می‌دهند.
در آیین‌های عزاداری امسال جوانانی که هرسال با برپایی ایستگاه‌های صلواتی راه اندازی هیاتهای مختلف، ساخت صحنه‌هایی از واقعه کربلا و تعزیه خوانی همراه با طبل و سنج شوری جداگانه بر محافل عزاداری حسبن(ع) داده بودند امسال کمی دلگیر و غمگین تر عزاداری خود  را با رعایت پروتکل‌ها برگزار می‌کنند.
تعداد اندکی از هیات‌های جوانان  پا را فراتر گذاشته و طبل و علم خود را بیرون آورده و در مسیرهایی کوتاه هیات را راهی خیابان کرده اند گویی دلهایشان طاقت ندارند در یک جا تجمع و عزاداری کنند.
در این روزهای کرونایی بانوان عزادار که همواره روضه خانگی و سقاخانه را دایر می‌کردند، این روزها برای رعایت هرچه بهتر پروتکل‌های بهداشتی تکایا را دایر اما برای حفظ سلامت همشهریان از پذیرش میهمان در خانه های خود معذورند.
در این روزهای سخت و نفس گیر کرونایی آنچه بیش از هرچیز به چشم می‌خورد حضور مسافرانی است که از گوشه و کنار کشور به بروجرد سفر می کنند برخی از آنها فرزندانی هستند که قریب به بیش از ۶ ماهه و یا حتی بیشتر و به دلیل کرونا به دیدن پدر و مادر خود نیامده اند و اکنون در فرصت پیش آمده نزد والدین خود آمده اند تا ضمن سوگواری سلامی به پدر و مادر و بستگان عرض نمایند.
برنامه عزاداری گلزار شهدای بروجرد رونق خاصی دارد و اغلب خانواده ها و هیات‌ها در این مکان معنوی به مرثیه سرایی و عزاداری می‌پردازند تا ضمن تجدید میثاق با شهدا، عشق و ارادت خود را به شهدای کربلا به نمایش بگذارند.
در کنار این همه عشق و ارادت آذین بندی خیابان‌ها در سوگ امام حسین(ع) و تهیه و نصب کشتی بزرگی به طول بیش از ۱۰ متر با عنوان "سفینه النجاة"  با ماکت سیدالشهدا (ع) و سردار قاسم سلیمانی از سوی جوانان بسیجی و عاشق موجب شده تا شبهای محرم در میدان مرکزی شهر بروجرد "قیام" عزاداران حسینی شوری دیگر از جنس نینوا برگزار کنند.
سرپرست فرمانداری بروجرد گفت: اگر در جریان عزاداری امام حسین (ع)، شور حسینی در کنار شعور حسینی باشد ثمره فراوانی دارد و میتوان گفت اهداف عزاداری واقعی تحقق یافته است. 

احمد گودرزیان با مثبت ارزیابی کردن نحوه عزاداریی عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) و رعایت پروتکل‌های الحاقی در مبارزه با کرونا افزود: غفلت از شعور حسینی و تکیه بر شور حسینی، خلاف آرمان های اهل بیت(ع) و امام حسین(ع) است.

وی بیان کرد: از امام صادق (ع) روایت شده که گریه با معرفت برای جدم امام حسین(ع) سبب خاموش شدن آتش جهنم می‌گردد، در این جا کلمه معرفت به کار رفته و این یعنی تمام اعمال ما از روی معرفت باشد نه از روی احساسات.

گودرزیان اضافه کرد: باید از ایام محرم و تجمعات عظیمی که به خاطر اهل بیت(ع) در مساجد برگزار خواهد شد برای شناساندن اهداف قیام عاشورای امام حسین(ع) استفاده شود.

شهرستان بروجرد دارای ۶۱۰ هیات عزادار است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =