مروری بر اخبار و گزارش‌های مطبوعات و پایگاه‌های خبری زنجان

زنجان - ایرنا - رسانه‌ها و مطبوعات زنجان در هفته گذشته موضوعات مختلفی را در سرخط اخبار و صفحات نخست خود انعکاس دادند که از جمله آن‌ها می‌توان به موضوع طولانی‌شدن تعطیلی موقت دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه و خسارت باشگاه های ورزشی در اثر تعطیلی های کرونایی در استان اشاره کرد.

روزنامه صدای زنجان در گزارشی به طولانی‌شدن تعطیلی موقت دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در زنجان پرداخت و نوشت:رئیس کمیسیون تجارت و روابط خارجی اتاق بازرگانی استان با اشاره به طولانی‌شدن تعطیلی موقت دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در زنجان که گفته می‌شود به دنبال اختلاف بین چند بخش دولتی است، گفت: با توجه به اینکه بخش خصوصی بیش‌ترین نیاز برای بازگشایی این دفتر جهت تسریع در فرآیند امور را دارد، از استانداری درخواست می‌کنیم تا پیگیری‌های لازم برای بازگشایی هر چه سریع‌تر آن انجام دهد، در این بین اتاق بازرگانی استان زنجان هر آنچه در توان داشته باشد در از سرگیری فعالیت نمایندگی وزارت امور خارجه در زنجان مضایقه نمی‌کند.

بهمن‌ماه سال ۱۳۹۴ به منظور ارائه خدمات کنسولی دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان زنجان با حضور حسن قشقاوی، معاون پارلمانی و امور کنسولی وزارت خارجه افتتاح شد.

شنیده‌ها حکایت از آن دارد به دلیل بی‌توجهی به درخواست‌های دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه برای بهبود فضای فیزیکی دفتر و در اختیار گذاشتن خودرو، این نمایندگی حدود سه ماه است که تعطیل است. البته استانداری زنجان در راستای خدمت به مردم و فعالان اقتصادی، موضوع از سرگیری فعالیت دفتر را پیگیر است اما ظاهرا تا به امروز پیگیری‌ها منجر به بازگشایی این دفتر نشده است تا مراجعان به ویزه فعالان اقتصادی بتوانند در شرایط کنونی که با فشارهای اقتصادی مواجهند، چرخ‌های تولید را به حرکت درآورند. 

پایگاه خبری موج رسا در گزارشی به تعطیلی باشگاه های ورزشی با شیوع کرونا در استان پرداخت و نوشت: پس از اِعمال محدودیت‌های چند هفته‌ای ستاد کرونای استان، دوباره این محدودیت‌ها برداشته شده اما ظاهراً فعالیت باشگاه‌های ورزشی به دلیل آنچه که دبیرخانه ستاد دانشگاهی کرونای استان اعلام کرده به مصلحت نیست، کماکان تعطیل بوده که علاوه بر خسارت‌های گزاف مادی، خسارت و ضررهای روحی و روانی نیز به خانواده ورزش استان وارد کرده که اثرات برخی از آن‌ها در درازمدت، مشخص خواهد شد. 

محمدعلی حمزه‌پور، معاون ورزشی اداره کل ورزش و جوانان استان زنجان با بیان اینکه خسارت 10 میلیارد تومانی به ورزش و جوانان این استان در ایام کرونا وارد شده است، گفت: این خسارت‌ها در 4 بخش عدم وصول اجاره‌ها، باشگاه‌های خصوصی، هیات‌های ورزشی و سالن‌ها و حوزه جوانان است.

وی افزود: تعطیلی باشگاه‌ها و اماکن ورزشی به دلیل پیشگیری از ابتلای ورزشکاران و مربیان به ویروس کرونا پیامدها وتبعات بسیاری در پی داشته که ضررهای مالی، بخشی از آن‌هاست.

حمزه‌پور با اشاره به اینکه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان با درخواست اداره کل ورزش و جوانان این استان، بازگشایی باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی را در شرایط فعلی به مصلحت ندانسته است، اظهار داشت: این اداره کل و تمام جامعه ورزش و جوانان، تابع تصمیمات ستاد استانی و ملی کرونا بوده و تنها در صورت تایید این ستاد، فعالیت‌ها را از سر خواهند گرفت. هر چند باشگاه‌های ورزشی این استان از بابت شیوع بیماری کرونا به لحاظ کسب درآمد، متحمل ضرر و زیان جدی شده‌اند اما به خاطر پیشگیری از ابتلای ورزشکاران، مربیان و حتی خود باشگاهداران به این بیماری منحوس، چاره‌ای جز تعطیلی این مکان‌ها نیست.

پایگاه خبری همدلی زنجان از مشاهده مشاهده بیماری بوتولیسم در زنجان خبر داد و از  قول معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی استان نوشت: بیماری بوتولیسم در زنجان ۲۵ نفر را راهی بیمارستان کرد. شهروندان تا اطلاع ثانوی لبنیات محلی را از مکان‌های معتبر تهیه کنند.

علیرضا آرمانی‌کیا با بیان این مطلب، اظهار کرد: این تعداد شهروند بستری شده در بیمارستان‌های زنجان به دلیل مصرف لبنیات آلوده دچار بوتولیسم شده اند. بیماری بوتولیسم در استان زنجان در دو هفته گذشته مشاهده شده است واز ۲۵ مبتلا بجز ۷ بیمار بستری شده بقیه ترخیص شده اند.

وی اختلال دید (دو بینی)، ضعف جسمی، احساس خستگی، درگیری عضلات قفسه سینه، مشکلات تنفسی، بی‌حالی و سستی، صحبت‌های نامشخص که به تدریج مشهودتر می‌شود، خشکی دهان را ازعلائم بیماری بوتولیسم عنوان کرد.

 آرمانی‌کیا با بیان اینکه در زمان ۱۸ الی ۳۶ ساعت بعد از خوردن موادغذایی دارای سم بوتولینوم علائم بیماری بوتولیسم بروز خواهد کرد، افزود: به شهروندان توصیه می‌کنم از لبنیات پاستوریزه استفاده کنند و در صورت استفاده از لبنیات محلی از مراکزی که اصول بهداشتی را رعایت می‌کنند خریداری کرده و در دمای بالای ۸۵ درجه به مدت ۵ دقیقه همانند کنسرو بجوشانند.

معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی استان تاکید کرد: این بیماری مشکلات حاد تنفسی ایجاد می‌کند واما تاکنون هیچ فردی فوت نکرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =