لزوم حضور خیرین در عرصه پویای هنر جهرم

شیراز-ایرنا- جهرم استان فارس به گفته رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان از مناطق فعال و پویا در حوزه هنر است که نیاز کنونی این عرصه، حضور موثر خیرین برای کمک به پویایی بیشتر انجمن‌های هنری است.

محسن نعمت اللهی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان جهرم که شنبه با ایرنا گفت و گو می کرد ادامه داد: لزوم تشکیل مجمع خیرین فرهنگ و هنر در جهرم احساس می‌شود زیرا در حوزه سخت‌افزاری و مکان‌های فرهنگی نیاز به حضور خیرین داریم و امیدواریم با راه‌اندازی مجموعه خیرین فرهنگ و هنر در این مسیر گام برداریم.

 او بیان کرد: این شهرستان ۱۱ انجمن هنری درزمینه نمایش،داستان، شعر و موسیقی دارد و برخی به حمایت و ساماندهی نیاز دارند و بعضی‌ مثل موسیقی نوپا هستند و زمان می‌برد تا شکل بگیرند.

نعمت اللهی اظهار کرد: هفت آموزشگاه هنری و سه مؤسسه فرهنگی نیز در شهرستان جهرم در حال فعالیت هستند و سالانه هزاران هنرجو را تحت پوشش قرار می‌دهند.

وی گفت:سال ۹۸ ماهانه در حدود هزار هنرجو از خدمات خانه فرهنگ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جهرم استفاده کردند و این اداره میزبان صدها هنرمند در قالب انجمن‌های هنری جهرم بود.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جهرم بیان کرد:گروه‌های هنری مثل موسیقی موفق به حضور در جشنواره‌های استانی و کسب دو مقام و گروه‌های نمایشی و تعزیه موفق به حضور و کسب مقام شده‌اند.

نعمت‌اللهی با بیان اینکه جشنواره‌های مهم فرهنگی اداره ارشاد شهرستان جهرم دو جشنواره نمایش گهرم و جشنواره داستان کوتاه نارنج است افزود: با وجودی دوری از مرکز و کمبود امکانات، نمایش و تئاتر شهرستان در سالهای ۱۳۵۳-۱۳۵۴ قوی بود و نمایش‌نامه‌هایی از بزرگان نمایش آن دوران اجرا شد که پس از چند سال افول و بعد دوباره رشد کرد.

وی بیان کرد: خوشبختانه سه سال است هیئت بازبینی تئاتر فجر از طرف وزارت ارشاد به جهرم می‌آید، هرچند تاکنون تئاتری در این شهرستان به مرحله حضور در جشنواره فجر نرسیده است.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جهرم ابراز کرد: با وجود کوچکی شهرستان،۱۲ گروه نمایشی فعال در جهرم وجود دارد که بزرگترین مطالبه آنها آماده‌سازی بلک‌باکس تئاتر جهرم واقع در پارک جهاندیدگان است و انتظار داریم شهرداری جهرم هرچه سریع‌تر این مکان را آماده کند و به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جهرم تحویل دهد.

ساخت این بنا به گفته نعمت اللهی تقریباً ۷۰درصد پیشرفت دارد و هم‌اکنون در مرحله سیمان‌کاری داخلی و سرامیک است و برآوردهای اولیه برای اتمام این مکان در سال‌های گذشته ۲میلیارد ریال بود که در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان جهرم گفت: افتتاح گالری طارونه در سال گذشته از خدمات ارزشمند فرهنگی در سطح شهرستان جهرم بود که از زحمات و اقدامات مسئولان محترم شهرستان کمال تشکر را داریم که در چهار ماه نخست افتتاح این گالری، ۷ نمایشگاه جمعی و انفرادی در این گالری برگزار شد.

وی بیان کرد: در ماه‌های اخیر خوشبختانه کمک‌های غیرنقدی در حدود ۷میلیارد ریال از طرف وزارت متبوع برای تجهیز و نوسازی مجتمع فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان جهرم انجام شده که برای بازسازی این مکان صرف شده است.

نعمت اللهی افزود: در حوزه رسانه شهرستان جهرم دارای پتانسیل بالایی است. وجود و تعدد رسانه‌های مکتوب و برخط رسمی نشانگر اهمیت رسانه در شهرستان است و ضرورت ایجاد انجمن صنفی خبرنگاران احساس می‌شود؛ از رسانه‌های غیررسمی شهرستان که در فضای مجازی فعالیت می‌کنند درخواست می‌کنیم اقدامات لازم برای ثبت رسانه خود را انجام دهند تا در صورت لزوم بتوانیم از خبرنگاران این رسانه‌ها حمایت کنیم.

مرکز شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری از جنوب شرق شیراز قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =