طرح نذر خون تا پایان ماه صفر درکهگیلویه و بویراحمد ادامه دارد

گچساران- ایرنا-مدیرکل انتقال خون کهگیلویه و بویراحمد گفت: طرح نذر خون در پایگاه های انتقال خون استان تا پایان ماه صفر ادامه دارد.

رستم حسن زاده روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اظهار داشت: نذر خون تنها به روزهای تاسوعا و عاشورا محدود نشود.

وی بیان کرد: پایگاه انتقال خون مرکز استان در روزهای تاسوعا و عاشورا از ساعت هشت بامداد تا ۱۲.۳۰ دقیقه آماده پذیرش اهداکنندگان خون است.

مدیرکل انتقال خون کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه با وجود پیشرفت های علمی هنوز جایگزینی برای خون وجود ندارد تاکید کرد:اهدای خون گامی برای نجات جان و سلامتی نیازمندان است

وی اضافه کرد:عزاداران حسینی اهدای خون را در اولویت نذرهای خود قرار دهند.

چند سالی است که به دلیل استقبال گسترده مردم در ایام عاشورا و تاسوعای حسینی طرح نذر خون از سوی انتقال خون راه اندازی شده است.

در این طرح عزادار حسینی با اهدای خون خود که گرانمایه ترین نوع کمک به همنوعان محسوب می شود به کمک بیماران نیازمند می شتابند.

وی عنوان کرد: به دلیل اینکه از سویی نیاز به اهدای خون زمان نمی شناسد و از طرف دیگر برخی فراورده های خونی حداکثر سه تا پنج روز قابل نگهداری است نیاز به اهدای خون در همه زمان ها وجود دارد.

مدیرکل انتقال خون کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: به دلیل احتمال بروز حوادث پیش بینی نشده هر پایگاه انتقال خون باید برای مصرف چهار روز ذخیره خونی داشته باشد.

اهدای خون در روزگار کرونایی

حسن زاده درباره اهدای خون در روزگار کرونایی نیز گفت: ۴۲ دستورالعمل پیشگیری از ویروس  در پایگاه های انتقال خون رعایت می شود و شهروندان بدون نگرانی اقدام به اهدای خون کنند.

وی ابراز داشت: جدیت پرسنل انتقال خون و اهداکنندگان باعث شده هیچ موردی از بیماری ویروس کرونا ثبت نشده است.

مدیرکل انتقال خون کهگیلویه و بویراحمد فاصله ۲ متری تخت ها و صندلی ،یکبار مصرف بودن تجهیزات پزشکی، استفاده از ماسک و مراقبت های بهداشتی،نوبت دهی اینترنتی از جمله دستورالعمل های بهداشتی پیشگیری از ویروس کرونا در پایگاه های انتقال خون است.

نیاز به همه گروه های خونی

مدیرکل انتقال خون کهگیلویه و بویراحمد  افزود: هم اکنون به خون در همه گروه های خونی در استان نیاز است.

حسن زاده گفت: آمار تعداد اهداکنندگان مستمر خون در استان ۶۵ درصد است که بهتر از شاخص های ملی است.

مدیرکل انتثال خون کهگیلویه و بویراحمد درباره وضعیت اهدای خون پس از انتشار ویروس کرونا تصریح کرد: هم اکنون مشارکت شهروندان برای اهدای خون نسبت به روزهای نخستین انتشار بیماری ویروس کرونا در استان بیشتر شده است.

وی ابراز داشت: اهداکنندگان به تدریج دریافتند که ویروس کرونا یک بیماری تنفسی است و ارتباطی با اهدای خون ندارد.

اهدای خون در کهگیلویه و بویراحمد به روایت آمار

حسن زاده عنوان کرد:سال ۱۳۹۸ ،۲۲ هزار و ۵۰۰ مراجعه به انتقال خون استان گزارش شده است.

وی عنوان کرد: پارسال ۲۲ هزار واحد خون و فراورده های خونی به بیمارستان های استان و هشت هزار واحد خون و فراورده های خونی به بیمارستان های استان های معین ارسال شد.

نقش اهداکننده خون در سلامت

مدیرکل انتقال خون کهگیلویه و بویراحمد درباره مزایای اهدای خون برای سلامت اهداکنندگان تاکید کرد: براساس بررسی های انجام شده احتمال بروز سکته های قلبی و مغزی در افرادی که اهداکننده مستمر خون هستند کمتر است.

وی ابراز داشت:همچنین آزمایش‌های انجام شده حین اهدای خون موجب کشف بیماری‌های نهفته احتمالی اهداکنندگان می‌شود که در حفظ و ارتقای سلامت اهمیت زیادی دارد.

شرایط اهدای خون

حسن زاده همچنین درباره شرایط جسمانی مورد نیاز برای اهدای خون عنوان کرد:قرار داشتن در سنین ۱۸ تا ۶۰ سال،داشتن وزن بیش از ۵۰ کیلوگرم، نداشتن بیماری های مانند سل و هپاتیت از مهمترین شرایط اهدای خون است.

چه کسانی مصرف کنندگان خون هستند؟

وی درباره مصرف کنندگان خون نیز اظهار داشت:در هنگام بروز حوادثی مانند سوانح رانندگی، سوختگی‌ها، عمل های جراحی و بخصوص نوزادان نارسی که به زردی دچار می‌شوند،نیاز به تزریق خون ضروری است.

حسن زاده بیان کرد: بیماران مبتلا به سرطان که تحت شیمی درمانی یا اشعه درمانی قرار دارند هم از مصرف کنندگان خون و فرآورده‌های خون محسوب می شوند.

وی ادامه داد:بیمارانی مانندتالاسمی و هموفیلی نیز  برای بهره مندی از یک زندگی طبیعی در تمامی عمر به شکل منظم خون یا فرآورده‌های خون دریافت می کنند.

حسن زاده ابراز داشت:سه پایگاه انتقال خون در شهرهای یاسوج،دوگنبدان و دهدشت پذیرای اهداکنندگان خون است.

براساس آمار جهانی از هر سه انسان یک نفر در طول زندگی احتیاج به تزریق خون و فرآورده‌های خونی پیدا می‌کند.

فرآیند اهدا و تزریق خون به دریافت کنندگان، «انتقال خون» نام دارد.

اهدای خون هنگامی رخ می دهد که یک فرد سالم به طور داوطلبانه مقدار مشخصی از خون خود را در یک مرکز انتقال خون هدیه می کند.

خون اهدا شده پس از انجام آزمایش های غربالگری و تایید سلامت به منظور تهیه فرآورده های خونی مورد استفاده قرار می گیرد یا به وسیله بانک خون مراکز درمانی به افراد دیگر تزریق می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =