پنج طرح منابع طبیعی دامغان در هفته دولت افتتاح شد

سمنان- ایرنا- رییس منابع طبیعی و آبخیزداری دامغان گفت: پنج طرح در هفته دولت امسال در حوزه آبخیزداری و کاشت نهال با صرف ۵۹ میلیارد و ۷۲۲ میلیون ریال افتتاح شد.

علی اکبر عباسی راد روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: طرح نهال کاری با هدف بیابان‌زدایی در سطح ۲۵۰ هکتار از اراضی بیابانی بخش امیرآباد با صرف ۱۰ میلیارد ریال اعتبار افتتاح شد.

وی اضافه کرد: جلوگیری از فرسایش باد ، تثبیت خاک ، تغذیه سفره های آب زیرزمینی، مهار هجوم ماسه های روان به روستا و تعدیل و تلطیف آب و هوای منطقه از مهم‌ترین نتایج حاصل از اجرای طرح‌های نهالکاری در مناطق بیابانی است.  

عباسی راد از اجرای چهار طرح در حوزه آبخیزداری و اجرای بند سنگ و ملات خبر داد و گفت: بند سنگ و ملات منطقه اگره با صرف ۲۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال در حجم پنج هزار و ۹۳۰ متر مکعب، بهره‌برداری شد.

وی اظهار داشت: اجرای بند سنگ و ملات منطقه آستانه به میزان چهار هزار و ۴۵۰ متر مربع، منطقه شورآب به میزان ۲ هزار و ۳۳۵ مترمربع و منطقه کلاته به میزان یکهزار و ۷۵۰ متر مربع افتتاح شد.

عباسی راد خاطرنشان کرد: برای اجرای این طرح‌ها، ۲۹ میلیارد و ۱۲۲ میلیون ریال هزینه صرف شد.

وی افزود: هدف از اجرای این بندها حفظ آب و خاک، کنترل رسوب و جلوگیری از تخریب زمین های منطقه، کنترل سیلاب، تغذیه سفره های آب زیر زمینی است. 

رییس منابع طبیعی و آبخیزداری دامغان گفت: این بندها با توجه به مخزن‌شان، قادرند هر بار حجم قابل توجهی سیلاب را ذخیره و از خسارت احتمالی سیلاب های فصلی به پایین دست جلوگیری کنند.

۹۴ طرح عمرانی و اقتصادی شهرستان دامغان با صرف اعتبار یکهزار و ۸۲۳ میلیارد و ۱۹۷ میلیون ریال در هفته دولت امسال به بهره‌برداری رسید و عملیات اجرایی هشت طرح با ۶۵ میلیارد و ۷۸۶ میلیون ریال اعتبار آغاز شد. 

شهرستان دامغان دارای یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۶۹۲ هکتار اراضی ملی است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =