مخالفان دولت بحرین: پمپئو در زمان و مکان سفرش اشتباه کرد

تهران - ایرنا - ائتلاف جوانان ۱۴ فوریه بحرین از مهمترین گروه های مخالف دولت این کشور، سفر اخیر «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا به منامه را اشتباهی از سوی وی دانست و تاکید کرد که این سفر در ماه محرم و سرزمینی که مردمش با وفاداری به امام حسین (ع) برای حمایت از امت اسلامی و مساله فلسطین پابت قدم ایستاده اند، اشتباه بود.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی منامه پُست، ائتلاف ۱۴ فوریه بحرین روز جمعه با انتشار بیانیه ای با اشاره به اینکه که پومپئو برای زمان و مکان سفرش مرتکب اشتباه شد، افزود:   زیرا مردم وفادار به اهل البیت (ع)  بحرین، در حال احیای فصل عاشورا  که ماه تجدید عهد و وفاداری به سیدالشهدا امام حسین (ع) است و در آن موضوعات سرنوشت ساز سیاسی، حقوقی و دینی که مورد توجه مسلمان و در راس آن‌ها مساله اصلی امت اسلامی و جامعه فلسطین است و  در اصول ثابت مردم بحرین قرار دارد، می‌باشند.  

این ائتلاف سیاسی بحرین، مایک پمپئو  را سفیر «شر و بد» توصیف کرد و افزود که وی با هدف تکمیل برنامه عادی‌سازی [ روابط کشورهای ] خلیج فارس  با دشمن [ صهیونیستی ] در سلسله سفرهای خود به خاورمیانه پس از ناکامی در خارطوم برای دیدار با حکام دست نشانده و مقاماتی که نماینده اراده مردم نیستند و با چشم پوشی از پرونده نقض حقوق بشر در بحرین وارد منامه شد. 

 ائتلاف ۱۴ فوریه بحرین با تاکید بر اینکه [ سفر پمپئو ] همانگونه که در ایستگاه خارطوم شکست خورد، در منامه نیز شکست خواهد خورد، افزود:  وحدت کشورهای حاشیه خلیج فارس که  پمپئو خواستار آن است، تغییری علیه فلسطین و مردم مظلوم آن به وجود نخواهد آورد  و حاکمان خائن و جاه طلب  آن را تعیین نخواهند کرد. 

این ائتلاف، دشمنی با رژیم صهیونیستی و همبستگی با قدس و فلسطین را بخش جدایی ناپذیر از جریان ملی این کشور دانست و در بیانیه خود تاکید کرد که هرگونه دیدار بین رژیم آل خلیفه و هر مقام صهیونیستی، خنجر زدن به تاریخ و مردم بحرین در حال و آینده است و هیچ شهروند شریفی در این کشور آن را نمی‌پذیرد. 

در ادامه این بیانیه آمده است: خیانت «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی، سایه شرم آور، بد و غم انگیزی  بر روح همه مردم آزاده خلیج فارس که تحقیر و شرم عادی‌سازی با رژیم صهیونیستی که دشمن خدا، ملت های عرب و دین است را مرتکب نشده‌اند، انداخت.  

وزیر خارجه آمریکا سفر منطقه‌ای خود به برخی از کشورهای عربی به عنوان گزینه‌های احتمالی و بعدی عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را از روز دوشنبه گذشته آغاز کرد و در ابتدا رهسپار فلسطین اشغالی  شد و با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم دیدار و گفت وگو کرد. 

پمپئو به دنبال آن روز سه شنبه وارد سودان شد و با «عبدالله حمدوک»  نخست وزیر سودان و «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای حکومتی این کشور دیدار و گفت وگو کرد. 

او  در سومین مقصد خود به خاورمیانه وارد منامه، پایتخت بحرین شد و با مقامات آن کشور دیدار و گفت‌ و گو کرد. 

وزیر خارجه آمریکا در ادامه سفرهای خود روز چهارشنبه گذشته با سفر به ابوظبی شد و با همتای اماراتی خود «عبدالله بن زاید آل نهیان» در خصوص تحولات منطقه و روابط دوجانبه به بحث و تبادل نظر کرد سپس وارد مسقط شد و و با «هیثم بن طارق» پادشاه این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. 

امارات عربی متحده روز ۱۳ اوت (۲۳ مرداد) در بیانیه‌ای اعلام کرد که به عنوان نخستین کشور عرب خلیج فارس روابطش را با اسرائیل عادی و علنی می‌کند. 

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم اکنون تمام تلاش خود را بر روی عادی سازمان روابط میان کشورهای عربی و اسراییل متمرکز کرده است تا از این امر بتواند به عنوان برگ برنده‌ای در انتخایات آینده ریاست جمهوری آمریکا که قرار است ۱۳ آبان ماه برگزار شود، استفاده کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =