۷ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۹:۰۱
کد خبرنگار: 1100
کد خبر: 84019357
۰ نفر

برچسب‌ها

پایان انتظار ۱۷ ساله برای جابجایی یک روستای در معرض رانش در ممسنی

شیراز-ایرنا- انتظار ۱۷ ساله مردم روستای مشایخ از توابع بخش دشمن زیاری شهرستان ممسنی استان فارس در هفته دولت سال ۱۳۹۹ به پایان رسید و عملیات اجرایی جابجایی این روستا آغاز شد.

روستای قدیمی مشایخ در فاصله ۸۵ کیلومتری نورآباد مرکز شهرستان ممسنی دراستان فارس قراردارد و دارای قدمت ۳۰۰ ساله است و بیش از ۱۷۰ خانوار و ۶۵۰ نفر جمعیت دارد. 
کار و درآمد اصلی مردم روستای مشایخ کشاورزی، باغداری و دامپروری است، مردم این روستا از طریق باغ های انگور و کشت گندم و جو و دامداری تامین معیشت می کنند. 
رانش و فرونشست زمین در سال های اخیر موجب شده است تا کار و معیشت مردم نیز تحت تاثیر قرار گیرد، بسیاری از جوانان و خانواده ها به مرکز شهرستان و مرکزاستان مهاجرت کرده اند. 
رانش زمین موجب شده است تا ارائه خدمات از سوی دستگاه های مسئول دراین روستا هم متاثر از این پدیده باشد. 
نداشتن آب آشامیدنی سالم، کمرنگ بودن خدمات توسعه روستایی،فقدان راه و جاده مناسب از این روستا چند خانه خشتی و گلی بر جای گذاشته است و سالهاست که چرخ توسعه روستایی دراین روستا از حرکت بازمانده است.
اما انتظار مردم این روستا برای جابجایی در هفته دولت امسال به پایان رسید و با آغاز عملیات اجرایی جابجایی روستای مشایخ، امید در دل مردم زنده شد.

روستایی زیبا با تمام امکانات برای مردم مشایخ ساخته می شود
فرماندار شهرستان ممسنی در این زمینه بیان کرد: روستای مشایخ دارای ۱۷۰ خانوار است که با تقدیم تعداد ١٩ شهید و ٩٠ جانباز در هشت سال دفاع مقدس، یکی از روستاهای برجسته شهرستان در تولید محصولات باغی و دامی شهرستان است که این بلاتکلیفی خدمت رسانی شایسته به مردم را با مشکلات جدی مواجه نموده بود.

داوود ایوبی اظهارکرد:براساس نظریه سازمان زمین شناسی،سکونتگاه روستای مشایخ،رانشی است و هرلحظه احتمال رانش و زیر خاک رفتن منازل  متصور است. 
فزماندار شهرستان ممسنی با تشکر از استاندار فارس و معاونان وی در مساعدت به انتخاب سایت جدید جابجایی روستای مشایخ بیان کرد :در فرایند  طی شده  نماینده مردم شهرستان های ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی ، ادارات کل بنیاد مسکن و منابع طبیعی و راهداری و حمل و نقل جاده ای و...همکاری های خوبی داشته اند که امید است با تکمیل زیر ساخت ها شاهد احداث روستایی زیبا با تمامی امکانات لازم باشیم.

ایوبی با تشکر ویژه از مردم و تشکل های مردمی و اعضای شوراهای اسلامی و دهیار و باغداران و خیرین روستای مشایخ گفت : انتظار آن است که با همت مضاعف مردم و مسئولان، اندک نگرانی تعدادی از خانواده ها در سایت جدید برطرف شود و با کاری جهادی شاهد پرداخت تسهیلات و ساخت منازل و تاسیسات عمومی باشیم .

روستای مشایخ نیم کیلومتر بالاتر 

مدیر بنیاد مسکن شهرستان ممسنی نیز با بیان اینکه جابجایی روستای مشایخ بدلیل رانش زمین و بارندگی های سالهای قبل  انجام می گیرد اظهار داشت : این جابجایی به تایید شورای فنی استان فارس رسیده و روستای مشایخ با  ۲۰۰خانوار به مکان جدید منتقل می گردد.

سید قاسم حسینی اضافه کرد : محل جابجایی بالاتر از روستای فعلی با فاصله حدود ۵۰۰متر  است که با تایید سازمان زمین شناسی و بنیاد مسکن استان و همکاری فرمانداری  ممسنی و سایر نهادهای مسوول انجام می گیرد .

شهرستان ممسنی به مرکزیت نورآباد در ۱۶۳ کیلومتری غرب شیراز قرار دارد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =