اشتغالزایی برای ۲۹ هزار نفر در آذربایجان غربی در بخش کشاورزی

ارومیه-ایرنا- رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: در هفت سال اخیر ۶ هزار و ۱۰۲ طرح با اعتبار بیش از ۱۶ هزار میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است که برای بیش از ۲۹ هزار و ۱۶۴ نفر اشتغالزایی ایجاد شده‌ است.

رسول جلیلی روز پنجشنبه در آیین افتتاح و کلنگ زنی پروژه عمرانی، اقتصادی و تولیدی بخش کشاورزی استان که بصورت ویدئو کنفرانس، در ارومیه برگزار شد، افزود: در هفته جهاد کشاورزی سال جاری ۲۱۰ و از ابتدای سال جاری تاکنون ۵۶۷ طرح با اعتبار  هزار و ۵۲۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۲ هزار نفر به بهره برداری رسیده ‌است.

وی بیان کرد: در حال حاضر برای ۸۰ مرکز خرید و فروش محصولات کشاورزی در استان مجوز صادر شده است تا از هدررفت محصولات کشاورزی و انباشت آنها در حاشیه جاده‌های استان جلوگیری شود.

رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت خرید تضمینی گوجه فرنگی هزار تومان اعلام شده است افزود؛ هم‌اکنون قیمت خرید گوجه فرنگی در کارخانه‌های استان بین ۸۵۰ تا هزار تومان بوده و سعی داریم برای حمایت از کشاورزان این نرخ را به پیشنهاد سازمان حمایت از تولیدکنندگان به هزار و ۲۰۰ تومان افزایش دهیم.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین افزود: آذربایجان‌غربی همانگونه که قطب تولیدات مواد معدنی است قطب تولید محصولات کشاورزی هم بوده و در تولید محصولات بسیاری مانند عسل رتبه اول کشوری را دارا است.

حجت‌الاسلام سیدسلمان ذاکر، معضل واسطه‌گری در کشاورزی را یکی از بزرگترین چالش‌های این بخش بیان کرد و گفت: این موضوع باید حل شود چرا که عامل بسیاری از تورم‌ها، واسطه‌ها هستند که بدون تلاش و زحمت سود برده و حق کشاورز را پرداخت نمی‌کنند.

وی اضافه کرد: واسطه ها در این میان در خرید و فروش محصولات کشاورزی سود کلانی را به جیب می‌زنند و لازم است تا حذف شوند و کارخانه‌داران مستقیم وارد خرید محصول سیب و محصولات کشاورزی شوند.
وی با بیان اینکه در خصوص بهره‌مندی از ظرفیت‌های بخش شیلات در استان عملکرد ضعیف بوده است گفت: دریاچه ارومیه بهترین بستر برای پرورش آرتمیا است و می‌توان با ارایه طرح‌ها و راه‌اندازی نهضت شیلات بسیاری از محصولات از جمله خاویار و به خصوص آرتمیا را که خواهان جهانی دارد بطور ویژه و با سود بالا صادر کرد.

حجت الاسلام ذاکر اظهار کرد: امسال حمایت از کشاورزان مطلوب بوده‌ و لازم است تا تشریفات صادرات همچنان به روسیه کاهش یافته و در زمینه سایر کشورها نیز حمایت‌های دولتی انجام شود ضمن آنکه از بازار کشورهای عراق و ترکیه نیز نباید غافل نشد.

وی از استاندار آذربایجان‌غربی خواست تا ۲ سد "نازلو" و "باراندوز چای" احیا شود چرا که برای احداث آنها صدها میلیارد تومان از بیت‌المال هزینه شده ‌است.

وی با بیان اینکه برخی روستاییان منطقه نازلو برای حتی شرب حیوانات خود آب ندارند بیان کرد: پر کردن چاه‌های موجود در قالب طرح‌های احیای دریاچه و درگیر ساختن کشاورزان با ماموران انتظامی کار صحیحی نیست و باید این مشکل از ریشه حل شود.

همزمان با گرامیداشت هفته دولت، ۳۵۷ طرح کشاورزی با هزینه هزار و ۱۵۴ میلیارد ریال در استان امروز پنجشنبه به بهره‌برداری رسید که با اجرای این طرح‌ها برای هزار و ۵۴۸ نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی ایجاد شده است.

از مجموع ۳۵۷ طرح قابل افتتاح، ۲۳۹ طرح در زیر بخش مدیریت آب و خاک و امور فنی و مهندسی، ۷۷ طرح عشایری، ۱۶ طرح منابع طبیعی و آبخیزداری، ۹ طرح در زیربخش صنایع تبدیلی و غذایی، پنج طرح در بخش تولیدات گیاهی، ۹ طرح در بخش تولیدات دامی و ۲ طرح نیز در بخش شیلات بود.

آذربایجان‌غربی دارای ۸۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که سالانه ۶ تا ۶.۵ میلیون تن محصول از این اراضی برداشت و روانه بازار مصرف می‌شود.

۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار هکتار از مجموع یک میلیون هکتاری اراضی قابل کشت استان زیر کشت انواع محصولات زراعی و باغی قرار می‌گیرد.

سیب، چغندر قند، گندم، جو، کلزا، انگور، انواع میوه‌های هسته‌دار و سبزی و صیفی‌جات جزو تولیدات کشاورزان این استان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =