۶ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۵۳
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 84019193
۰ نفر

برچسب‌ها

یک هفته تا آغاز مذاکرات بین‌افغانستانی 

تهران- ایرنا- عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی روز پنجشنبه گفت: با اطمینان "نسبی" مذاکرات بین‌ افغان‌ها هفته آینده آغاز می‌شود.

به گزارش ایرنا از روزنامه هشت صبح، عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در مراسم رونمایی از «نظر سنجی صلح مردم افغانستان» گفت که با اطمینان نسبی مذاکرات بین‌الافغانی در هفته آینده برگزار می‌شود. 

عبدالله افزود که هیأت مذاکره‌ کننده از صدای واحد مردم افغانستان نمایندگی می‌کند. 

به گفته وی، این هیأت از ارزش‌های مردم که در سال‌های گذشته به آن دست یافته‌اند، دفاع خواهد کرد. 

رییس شورای عالی مصالحه ملی همپچنین تأکید کرد که این هیأت برای شروع مذاکرات آمادگی و انعطاف کامل دارد و به زندگی مشترک به رغم دیدگاه‌های متفاوت باور دارد. 

محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران در اواخر مردادماه در گفت‌وگو با محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان درباره روابط دوجانبه و مسائل مختلف رایزنی و تبادل نظر کرد. 

در این گفت‌وگو، مذاکرات صلح، ضرورت مذاکره بین‌الافغانی‌ بدون مداخله خارجی و حفظ دستاوردهای ۱۸ سال گذشته و نیز آمادگی ایران برای کمک به روند صلح مورد تبادل نظر قرار گرفت. 

پس از برگزاری لویه ‌جرگه مشورتی که در هفدهم تا نوزدهم مرداد ماه برگزار و آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان تایید شد، انتظارها بر این بود که مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود اما این مذاکرات تاکنون شروع نشده است. 

لویه جرگه مشورتی صلح درباره آزادی زندانیان طالبان با استقبال کشورهای منطقه و جهان مواجه شده و سفیر ایران در کابل نیز گفت که تصمیم لویه جرگه آخرین بهانه‌های آغاز گفت‌وگوی صلح را نیز از مسیر برداشته است. 

ایران از گفت‌وگوی بین الافغانی و بدور از مداخلات بیگانگان حمایت کرده و صلح را خواسته مقدس مردم افغانستان می‌داند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =