استاندار خوزستان: کارخانه قند دزفول سالانه ۵۰۰ هزار تن شکر تولید خواهد کرد

دزفول - ایرنا - استاندار خوزستان با اشاره به تولید روزانه یکهزار و ۳۰۰ تن شکر در کارخانه قند دزفول گفت: این کارخانه در صورت تکمیل سالانه ۵۰۰ هزار تن شکر تولید و روانه بازار مصرف خواهد کرد.

به گزارش ایرنا غلامرضا شریعتی روز پنجشنبه در جریان بازدید از کارخانه در حال ساخت قند شهرستان دزفول با اشاره به نقش این کارخانه در ایجاد تناوب کشت در منطقه افزود: کارخانه قند دزفول قرار است از سال آینده چغندرقند کشاورزان را خریداری کند.

وی گفت: اکنون ۱.۵ میلیون تن شکر در کشور تولید می‌شود و با توجه به مصرف ۲.۲ میلیون تن مجبوریم سالانه حدود ۷۰۰ هزار تن شکر وارد کنیم.

استاندار خوزستان بیان کرد: اگر چهار کارخانه قند دیگر احداث کنیم، نیازی به واردات شکر به کشور نخواهیم داشت و می‌توانیم محصول تولیدی خود را صادر هم کنیم.

وی با بیان اینکه چغندرقند به دلیل پاییزه بودن نسبت به نیشکر به صرفه‌تر است، افزود: هر هکتار چغندرقند به طور عادی ۱۸ هزار مترمکعب آب مصرف می‌کند ولی چون در استان خوزستان پاییزه کشت می‌شود حدود هشت تا ۹ هزار مترمکعب آب مورد نیاز آن از باران تامین می‌شود.

استاندار خوزستان با اشاره به مصرف ۹ هزار مترمکعب آب برای هر هکتار چغندر قند در خوزستان گفت: تمام دستگاه‌های شرکت قند دزفول به صورت نو خریداری شده‌اند که این یک مزیت است.

وی تعطیلی شرکت قند شوش را یادآور شد و افزود: با تعطیلی این شرکت مجبور شدیم چغندرقند خود را به استان‌های دیگر بفروشیم که این موضوع باعث افزایش هزینه‌ها و تاخیر در پرداخت پول کشاورزان شد.

شریعتی اظهارداشت: با اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری در استان خوزستان، ۸۰ هزار هکتار از اراضی این طرح به کشت چغندر قند اختصاص خواهد یافت که تولیدات آنها نیاز ۱۰ کارخانه را تامین خواهند کرد.

به گزارش ایرنا شرکت قند دزفول با ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی با ظرفیت تولید ۱۲ هزار تن شکر در زمینی به مساحت ۹۳ هکتار در حال ساخت است و در صورت تکمیل روزانه یکهزار و ۳۰۰ تن شکر تولید می‌کند.

بنا به گفته مدیرعامل این کارخانه، شرکت قند دزفول نخستین کارخانه‌ای است که در ۲ پله طراحی شده و تاکنون ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار مترمکعب برابر با ۹۰ درصد عملیات خاکبرداری آن انجام شده است.

خط اصلی کارخانه در پله دوم احداث خواهد شد که عملیات پی‌کنی آن آغاز شده است.انبارهای شکر این کارخانه در حال احداث هستند که ۲.۵ هکتار مساحت دارند.

فول خط تولید این کارخانه از BMI آلمان به ارزش ۸۹ میلیون یورو تسهیلات ارزی از صندوق توسعه و یکهزار و ۶۰۰ میلیارد آورده ریالی وارد شرکت شده است.

طبق برنامه زمان بندی قرار است این شرکت در سال ۱۴۰۱ به بهره برداری برسد. این کارخانه یک نیروگاه بخار ۱۴ مگاواتی دارد و مصرف آب آن ۶۳ مترمکعب بر ثانیه است.

آغاز عملیات تعریض جاده‌های صفی آباد - میانرود و دزفول - بن جعفر، آغاز احداث بازارچه صنایع دستی شهرداری دزفول، بازدید از محل احداث کارخانه قند دزفول و بهره برداری از ۱۲ طرح کشاورزی از برنامه‌های سفر غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در سفر به شهرستان دزفول بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =