مسوولان: گردشگران به فریدن سفر نکنند

اصفهان- ایرنا- این روزها فریدن به دنبال افزایش شمار فوتی‌ها و بیماران مبتلا به کرونا در وضعیت قرمز بسر می‌برد، به طوری که اکنون ظرفیت بخش بستری بیمارستان شهید رجایی این شهرستان تکمیل و آی سی یو در شرایط اضطرار قرار دارد.

به گزارش ایرنا، وضعیت در فریدن که  از ابتدای شیوع کرونا، سفید بود اکنون بسیار نگران کننده است و حالا با نزدیک شدن به تاسوعا و عاشورای حسینی، بیم آن می رود که با ورود موج گردشگران مذهبی بویژه از مرکز استان برای شرکت در آیین های عزاداری و گذراندن تعطیلات، اوضاع از کنترل خارج و شمار افراد مبتلا به کرونا چندین برابر شود. این مساله اکنون به دلیل شرایط بحرانی منطقه، نگرانی مردم و مسئولان بهداشت و درمان را به دنبال داشته است.

به گفته رییس بیمارستان شهید رجایی داران(بخش مرکزی فریدن)، تنها در کمتر از یک ماه گذشته، ۲۰ بیمار مبتلا به کرونا در فریدن فوت کردند و این مساله در کنار افزایش شمار بیماران بستری مشکوک و مبتلا به کرونا، از احتمال بروز شرایط خطرناک و غیرقابل کنترل خبر می دهد.

بخش آی سی یو این بیمارستان اکنون با پنج بیمار بدحال کرونایی و لوله گذاری شده در شرایط اضطرار قرار دارد.

مهدی ابن نصیر با اعلام این خبر به ایرنا گفت: با توجه به افزایش بیماران بدحال شهرستان فریدن و بیماران بدحالِ شهرهای چادگان و فریدونشهر قسمت پست سی سی یو به آی سی یو بیماران غیرکرونا با رعایت الزامات ایمنی تبدیل می شود.

وی با بیان اینکه مردم پیک های متوالی و افسار گسیخته کرونا را باورکنند و این ویروس را جدی بگیرید، افزود: تنها راه مقابله با شیوع کرونا، کاهش آمار ابتلا و ورودی‌ بیمارستان ‌ها با کمک خودِ مردم است.

رییس بیمارستان شهید رجایی داران افزود:  تاب و توان کادر درمان با روزهای ابتدای مقابله با کرونا قابل قیاس نیست، تا اکنون بیش از ۲۰ نفر از کادر درمان این بیمارستان به کرونا مبتلا شده اند و برای خدمات دهی با کمبود نیرو مواجه ایم.

 به گفته وی روند صعودی پذیرش مبتلایان به کرونا در این مرکز ادامه داشته و امکان بروز مشکلات ناخواسته وجود دارد.

"نبود اهتمام کافی به پروتکل های بهداشتی، رعایت نکردن فاصله اجتماعی، غفلت از ماسک و حضور در مراسم و برنامه های جمعی، مهم ترین دلیل شیوع مجدد کرونا در فریدن است."

رییس شبکه بهداشت و درمان فریدن با بیان این مطلب افزود: با توجه به تعطیلات پیش رو، از خانواده ها درخواست می کنیم وضعیت قرمز شهرستان را به اقوام و بستگان مقیم استان اطلاع دهند و از آنها بخواهند سفر خود را به فرصتی دیگر موکول کنند.

محمدرضا ربیعیان در گفت و گو با ایرنا، اضافه کرد: همه توصیه ها و پروتکل های لازم برای مقابله با شیوع کرونا، جلوگیری از ازدحام، پخت نذری و رعایت فاصله اجتماعی به هیئت های عزاداری شهرستان ابلاغ شده است.

وی به نقش محوری مردم در کنترل شیوع کرونا اشاره و بیان کرد: خانواده ها وضعیت فعلی کرونا در شهرستان را جدی بگیرند، تا جایی که امکان دارد افراد کهنسال و دارای بیماری زمینه ای بخصوص در روزهای آینده از منزل خارج نشوند و عزاداری ها را از طریق سیما و یا رسانه های مجازی مشاهده کنند.

فرماندار فریدن و امام جمعه شهر داران نیز در اطلاعیه مشترکی از فریدنی های ساکن درسایر شهرها و گردشگران درخواست کردند در ایام تعطیلات تاسوعا و عاشورای حسینی برای حفظ سلامت خود و بستگان از سفر به شهرستان خودداری کنند.

همچنین به گفته رئیس اداره تبلیغات اسلامی  شهرستان چادگان، برگزاری مراسم سنتی تاسوعا و عاشورا در این شهر ممنوع شد و حضور هیات عزاداری در این روزها به‌صورت کاروانی ممنوع است.

در فریدونشهر نیز به دنبال توصیه مسئولان بهداشت و درمان برای به حداقل رساندن تجمعات و برگزاری هیئات عزاداری در فضای باز، عده‌ای از روضه‌خوانان و خادمان حضرت اباعبدالله(ع) با حضور در محلات مختلف شهرها و روستاها برای اهالی روضه‌خوانی کرده و مراسم عزاداری برپا می‌کنند.هیات سیار جوانان عاشورایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد فریدن نیز با جمعیت محدود در ساعت مشخصی از روز با حرکت در معابر و خیابان های شهر با رعایت فاصله اجتماعی به عزاداری می پردازد.

عزاداری در مساجد و حسینیه ها ممنوع است از این رو سایر هیئت ها نیز برنامه خود برای عزاداری در فضای باز با رعایت پروتکل های بهداشتی را اطلاع رسانی کرده اند.

روند صعودی ابتلا به بیماری کرونا در اصفهان از هفته پایانی مرداد امسال شدت گرفته و تعداد بیماران بستری شده در بیمارستان‌ها از حدود ۸۰۰ به بیش از ۹۰۰ نفر رسیده است که به گفته مسوولان امر روند ابتلای استان در حال وخیم شدن است

تاکنون بیش از ۳۶۱ هزار نفر در کشور به‌طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شدند و شمار جان‌باختگان این بیماری به بیش از ۲۰ هزار نفر رسید.

شهرستان های فریدن با بیش از ۴۹ هزار نفر جمعیت، فریدونشهر با ۳۵ هزار نفر جمعیت، چادگان با ۳۲ هزار نفر و بوئین میاندشت با بیش از ۲۴ هزار نفر به ترتیب در ۱۴۰، ۱۸۰، ۱۱۰ و۱۸۰ کیلومتری غرب استان اصفهان قرار دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =