۷ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۱۵
کد خبرنگار: 2279
کد خبر: 84019103
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

همنشینی محرم و کرونا در کربلای ایران

شهرری - ایرنا - شهرستان ری به واسطه قرار گرفتن حرم عبدالعظیم حسنی (ع) به عنوان قبله تهران و کربلای ایران شهرت دارد، از همین رو در ماه محرم این شهرستان پذیرای خیل عظیم عاشقان اهل بیت (ع) به خصوص امام حسین (ع) است که امسال رنگ و بوی دیگری دارد.

به گزارش ایرنا، عزاداری سرور و سالار شهیدان کربلا امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا و توصیه های بهداشتی رنگ و بوی دیگری به خود گرفته و در شرایط کنونی باید همزیستی با کرونا مورد توجه قرار گیرد و درعین‌حال دستورات بهداشتی هم رعایت شود.

به گفته رییس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان ری،  بر اساس بررسی‌های انجام شده از هیات‌های مذهبی ری مشخص شد که ۹۰ درصد آنها پروتکل‌های بهداشتی را رعایت و مابقی هم تذکر دریافت کردند.

شهرداری منطقه ۲۰ تهران - شهرری نیز به منظور ارائه خدمات مطلوب به عزاداران حسینی در شرایط خاص محرم کرونایی ۷۲ زمین چمن مصنوعی این منطقه برای برپایی مراسم عزاداری به هیات‌های متقاضی اختصاص داده و عملیات ضدعفونی این زمینها انجام می‌شود.

مراسم سوگواری سرور و سالار شهیدان هر شب بعد از نماز مغرب و اعشا به مدت یک ساعت در صحن باغ توتی حرم عبدالعظیم حسنی (ع ) با حضور مردم مومن و ولایتمدار شهرری و زائران سیدالکریم برگزار می‌شود.

همچنین ویژه برنامه دهه اول محرم در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) بدون حضور جمعیت هر روز از ساعت ۱۶ با اجرای خادم القرآن حاج عباس سلیمی و سخنرانان و ذاکرین اهل بیت عصمت و طهارت (ع) از شبکه قرآن سیما پخش می شود.

رعایت پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی، برپایی مجاس عزاداری در زمان محدود و مکان های سرباز مانند صحن آستان مقدس عبدالعظیم حسنی (ع)، بوستانها، مدارس و  ورزشگاهها وجه تمایز مراسم عزاداری ماه محرم امسال با سال های گذشته است.

حرم عبدالعظیم حسنی (ع) و تمامی امامزادگان ری جایگاهی برای عاشقانی است که در پی سوگ معشوق خود به عزا و ماتم نشسته اند.

طوبی احمدی بانویی که در مراسم عزاداری حرم عبدالعظیم حسنی (ع) شرکت کرده است به خبرنگار ایرنا گفت: در دنیا هیچ اتفاقی مانع عشق و ارادت عاشقان حسینی و حضور در مراسم سوگواری حضرت سیدالشهدا (ع) نمی شود اما شرایط امسال ایجاب می کند که به تبعیت از مقام معظم رهبری توصیه های بهداشتی را رعایت کنیم.

وی که معلم بازنشسته است، افزود: عشق امام حسین (ع) مربوط به امروز و دیروز نبوده و نخواهد بود چرا که از زمان شهادت آن حضرت ارادت و عشق فرزند پیغمبر در دلهای بیدار دلان ریشه دوانده و تا ابد هم این عشق جاودانه خواهد ماند.

احمدی یادآور شد: امسال دشمنان برای خود نقشه و برنامه ریزی داشتند و تصور می کردند که کرونا مانع حضور مردم در مراسم عزاداری محرم می شود اما با تدبیر ستاد ملی مبارزه با کرونا و همراهی مردم و هیات های عزاداری تصورات و نقشه های آنها غلط از اب درآمد.

محمد آخرتی یکی دیگر از زائران و شیفتگان امام حسین (ع) حاضر در مراسم آستان عبدالعظیم گفت: عشق امام حسین (ع) در قلبهای همه ملت های آزادی خواه جهان و افراد حقیقت بین وجود داشته و هرگز از بین نمی رود.

وی ادامه داد: اگرچه برنامه‌های امسال محرم با شرایط خاصی به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزار می‌شود اما عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) امسال نیز به اقامه عزای سید و سالار شهیدان و یاران باوفایش پرداخته اند.

آخرتی که از کسبه بازار ری است، خاطرنشان کرد: رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مراسم عزاداری مورد توجه همه عزاداران بوده و این فاصله ها هرگز دلهای عاشقان حسینی را از همدیگر دور نگذاشته است.

وی اظهار داشت: امامزادگان ری هم جایگاهی برای حضور عاشقان سید و سالار شهیدان است و در این اماکن مقدسه هم دلدادگان با شور و عشق حضور یافته اند.

مصطفی اسماعیل زاده دیگر شهروند ری گفت: عزای فرزند زهرای مرضیه مربوط به جا و مکان نیست و همه جا می توان با امام زمان (عج) همدرد و غمناک بود و عزداری کرد.

وی با بیان اینکه مردم در کنار رعایت پروتکل های بهداشتی و توصیه های بزرگان در مراسم عزاداری شرکت می کنند،  افزود: ما عاشقان و فداییان امام حسین (ع) هستیم و برای روشن نگه داشتن چراغ مکتب حسینی حضور یافته ایم.

این شهروند ری ادامه داد: تا خدا هست پرچم شاه کربلا برافراشته خواهد ماند و ارادت شیعیان و ملت ایران به اهل بیت (ع) ماندگار است.

اسماعیل زاده که خود را کارمند یکی از ادارات معرفی می کند، ادامه داد: علیرغم هجمه دشمنان علیه برگزاری مراسم ایام محرم و سوگواری سالار شهیدان اما اعضای هیات ها و عاشقان حسینی ثابت کردند که سرسختانه به پروتکل های بهداشتی و دستورات کادر درمان پایبند هستند.

اختر نظری یکی دیگر از شرکت کنندگان در مراسم سوگواری سیدالشهدا گفت: امسال با شیوع ویروس کرونا اما همچون سالهای گذشته پرچم حسینی به اهتزاز درآمده تا همه بدانند عشق امام حسین (ع) با تمامی عشق ها در دنیا متفاوت و وصف ناشدنی است.

وی ادامه داد: عزاداران حسینی با رعایت پروتکل های بهداشتی سعی دارند تا برای برپایی مراسم عزا کوتاهی نکرده و همچون گذشته با عشق به عزاداری بپردازند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =