نخستین مرکز اقامت موقت توانبخشی کودکان در تبریز افتتاح شد

تبریز-ایرنا- همزمان با هفته دولت نخستین مرکز اقامت موقت توانبخشی و پیگیری درمان کودکان دارای بیماری روانی مزمن شمال غرب کشور در تبریز افتتاح شد.

مدیرکل بهزیستی استان آذربایجان شرقی جامعه هدف این مراکز را کودکان دارای بیماری روانی مزمن که نه شرایط بستری شدن دائم را و نه توانمندی ورود به اجتماع را دارند عنوان کرد و گفت: کودکان مذکور جهت توانمند سازی هشت تا ۱۲  ماه در این مراکز نگهداری شده و توانمندیهای لازم برای حضور فعال در اجتماع به این کودکان ارائه می شود.
فرگل صحاف افزود: ۱۵۲ مرکز در استان در حال ارائه خدمات به اقشار تحت پوشش می باشند که ۳۷ واحد از این مراکز مربوط به حوزه توانبخشی بوده و سه هزار و ۳۵۶ نفر از اقشار تحت پوشش از این مراکز خدمات دریافت می کنند.
وی گفت: خانه اقامت موقت توانبخشی و پیگیری درمان کودکان بیماران روانی مزمن (پسران) سرای کرامت با اعتباری بالغ بر ۲۲ میلیار ریال راه اندازی شده است.

صحاف در آیین افتتاح خانه اقامت موقت توانبخشی و پیگیری درمان کودکان دارای بیماری روانی مزمن دختران از فعالیت های کلیه موسسه های خیریه به خصوص موسسه فیاض بخش قدردانی کرد و گفت: تاکنون هیچ مبتلایی در این مرکز به ویروس کرونا مشاهده نشده  و این نشانگر آن است که مربیان و اعضا توانستند به نحو احسن از بیماران مراقبت کنند.
وی گفت: در گام اول اجرای طرح در ۶ استان کشور این مراکز راه اندازی شده است که در شمال غرب، استان آذربایجان شرقی برای این ماموریت انتخاب شده است.
 
دکتر ظهیر نیا عضو هیات مدیره موسسه خیریه فیاض بخش نیز در ابتدای این آیین ضمن ارایه گزارشی از فعالیت های موسسه خاطرنشان کرد: تاکنون موردی از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در مرکز شهید فیاض بخش نداشته ایم.
وی همچنین با بیان اینکه بزرگترین مرکز ارائه خدمات بهزیستی در سراسر کشور با نام شهید فیاض بخش مزین شده است، افزود: این نکته در آذربایجان شرقی نیز صدق می کند و مرکز شهید فیاض بخش علاوه بر وظایف ذاتی خود یکهزار و ۳۰۰ خانواده نیازمند را تحت پوشش خود دارد که در مناسبت های مختلف بسته های حمایتی بین آنها توزیع می شود و حمایتهای ویژه نیز از معلولین تحت پوشش این مرکز به عمل می آید.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی هم گفت: دولت و مجموعه های خدمات رسان در مراقبت و نگهداری از بیماران روانی مزمن مسئولیت دارند و باید بیش از پیش در این حوزه سرمایه گذاری شود.

علیرضا منادی بر حمایت از این بیماران در جامعه تاکید و اضافه کرد: برخی مشکلات و مسائل در کشور باعث می شود خانواده ها نتوانند فرزندان دارای معلولیت خود را نگه دارند که از این رو مراکز توانبخشی بهترین محفل برای نگهداری بیماران این چنینی به شمار می رود.

وی افزود: نگهداری شبانه روزی، ارائه خدمات مراقبت و روان شناسی، توانبخشی و پرستاری به دختران کم توان ذهنی شدید و سایر قشرها همگی اقدامات ارزنده ای به شمار می روند که در موسسه خیریه فیاض بخش تبریز صورت می گیرد.

منادی حمایت از بیماران روانی مزمن در جامعه را بسیار ضروری خواند و گفت: وجود مراکز نگهداری شبانه روزی در شرایط اقتصادی سخت امروز می تواند باری از دوش این خانواده ها برداشته و مراقبت های درست و سالمی را از فرزندان آنها باعث شود.

وی ادامه داد: فعالیت و پیشرفت مراکز نگهداری از بیماران معلول در آذربایجان شرقی جای بسی خوشحالی دارد چرا که خانواده ها می توانند با مراجعه به این مراکز بخشی از دغدغه های خود را حل شده ببیند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =