رییس جمهوری عراق خواستار ایفای نقش اتحادیه اروپا در ثبات منطقه شد

بغداد – ایرنا – رییس جمهوری عراق امروز (پنجشنبه) در دیدار با وزیر دفاع فرانسه، خواستار ایفای نقش اتحادیه اروپا در ثبات منطقه شد.

به گزارش ایرنا، دفتر ریاست جمهوری عراق با انتشار بیانیه ای افزود که «برهم صالح» در دیدار با «فلورانس پارلی» و هیات همراه، گفت که مشاوره و کار مشترک با اتحادیه اروپا برای ایجاد ثبات در منطقه حائز اهمیت است.
وی بر ضرورت تلاش های هماهنگ بین المللی در جنگ با تروریسم و از بین بردن کانون های آن و پایان بخشیدن به تنش ها و بحران تاکید کرد و گفت: تروریسم تهدیدی برای امنیت و صلح است.
وی با اشاره به ضرورت تقویت همکاری و هماهنگی ها برای مبارزه با اشکال مختلف افراط گرایی در عین حال از آنچه نقش اساسی فرانسه در ائتلاف بین المللی مبارزه با تروریسم نامید، تقدیر کرد.
صالح همچنین با تأکید بر اهمیت جلوگیری از حملات نظامی ترکیه در عراق ، اقدام آنکارا را نقض حق حاکمیت عراق ، نقض قوانین بین المللی و کنوانسیون ها و روابط همسایگی دانست.
وی خواهان حمایت از تلاش های عراق برای حفظ استقلال ، امنیت و ثبات خود و جلوگیری از مداخله در امور داخلیش شد.
 وزیر دفاع فرانسه نیز ، به نوبه خود ، حمایت کشورش را از ثبات عراق و حمایت از استقلال آن اعلام کرد.
پارلی بر آمادگی فرانسه بر ارائه کمک و پشتیبانی از نیروهای امنیتی عراق  در زمینه آموزش و تجهیزات، تاکید کرد.
به نوشته بیانیه ریاست جمهوری عراق در این دیدار ، علاوه بر بررسی آخرین تحولات در عرصه های منطقه ای و بین المللی ، توسعه روابط بین دو کشور، گسترش افق همکاری در همه زمینه ها ، به ویژه همکاری های امنیتی و تقویت توانایی های نظامی عراق ، مورد بحث قرار گرفت.
وزیر دفاع فرانسه در حالی وارد بغداد شده که منابع خبری عراقی اعلام کرده اند که امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه قرار است هفته آینده در نخستین سفر خود به عراق از بغداد دیدن کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =