پشتوانه تدبیر برای مدافعان وطن

تهران- ایرنا- صنعت دفاعی کشور در هفت سال گذشته پیشرفت‌های چشمگیری یافته و می‌توان گفت که اکنون این صنعت با تولید انواع تجهیزات نظامی، توان تامین غالب نیازهای دفاعی کشور را دارد.

دولت تدبیر و امید از همان ابتدای راه، تاکید بسیاری بر افزایش توان دفاعی کشور از طریق تولید تجهیزات ارزشمند داخلی داشت. در نتیجه همین اهتمام دولت و تلاش متخصصان داخلی بود که اکنون می‌توان گفت کشور در زمینه صنعت دفاعی، به خودکفایی نزدیک می‌شود و برخی دستاوردهای این صنعت، کارشناسان بین‌المللی را به تحسین وادار کرده است.

برگزاری رزمایش‌های داخلی و بین‌المللی با مشارکت کشورهایی چون چین و روسیه، شکار پهپادهای آمریکا و حراست و پاسداری از مرزهای آبی و خاکی کشور و مهمتر از آن پاسخ قاطع موشکی به اقدامات تروریسی گروهک داعش و هدف قراردادن پایگاه نظامی آمریکایی در پاسخ به اقدام تروریستی این کشور در به شهادت رساندن سردار شهید «قاسم سلیمانی» و شهید «ابومهدی المهندس» نشان داد توان نظامی دفاعی کشور به نقطه‌ای رسیده است که دشمنان ایران شجاعت روبرویی با نیروهای نظامی ایران را از دست داده‌اند.

دستاورد صنایع دفاعی کشور حوزه‌های مختلفی را در بر می‌گرفت. یکی از این حوزه‌ها، بخش پدافند هوایی کشور است. طی هفت سال گذشته، صنعت دفاعی ایران توانسته است سامانه‌های راداری و دفاع موشکی متعددی را برای افزایش توان پدافندی کشور تولید کند سامانه‌هایی نظیر «باور ۳۷۳»، «مرصاد»، «سوم خرداد»، «۱۵ خرداد» و «تلاش» از جمله این سامانه‌ها بودند که با همراهی رادارهایی نظیر «معراج»، «آفاق»، «خلیج فارس» و «مراقب» در هفت سال گذشته رونمایی شده یا به تولید انبوه رسیده‌اند و آماده دفاع از حریم هوایی کشور پاسداری شدند.  

سامانه پدافندی ۱۵ خرداد، دستاورد دیگری برای دفاع از حریم هوایی کشور در سال‌های اخیر است

کشور در بخش صنایع هوایی نیز پیشرفت‌هایی چشمگیر کرده است. ساخت جنگنده‌هایی همچون «صاعقه ۲» و «کوثر» به صورت تولید انبوه، نشان می‌دهد که متخصصان ایرانی به سطح دیگری از فناوری پیشرفته در جهان دست یافته‌اند. ساخت موتور جت «اوج» نیز در کنار ساخت هواپیمای جنگنده، به زودی می‌تواند کشور را به خودکفایی در این بخش برساند. همچنین متخصصان کشور توانسته‌اند موتور کامپوزیتی «زهیر» را برای موشک‌های داخلی همچون «رعد ۵۰۰» طراحی و تولید سازند.

این اقدامات در حالی است که به زودی بالگرد ملی «صبا» نیز به تولید انبوه خواهد رسید. همچنین در هفت سال گذشته، ده‌ها فروند هواپیما و بالگرد در کشور بازآماد شده و دوباره به صف خدمت بازگشته‌اند. علاوه بر این ده‌ها سامانه مختلف برای آموزش خلبانان، هدایت هواپیماها یا تجهیز آنان به فناوری‌هایی برای اطفای آتش در کشور به بهره‌برداری رسیده‌اند.

صنعت موشکی ایران نیز در هفت سال گذشته، پیشرفت شتابان و روز افزونی داشته است. «قاصد ۳»، «اخگر»، «فاتح مبین»، «فکور»، «شفق»، «خرمشهر»، «قدیر»، «سومار»، «شهید حاج قاسم»، «فاتح ۳۱۳»، «موشک کروز شهید ابومهدی»، «نصیر»، «بالابان ۲» و «نصر بصیر» از جمله موشک‌هایی هستند که طی هفت سال گذشته از آن‌ها رونمایی شده یا به تولید انبوه رسیده‌اند.

اکنون کشور ایران دارای توانایی تولید انواع موشک‌های هواپایه، زمین‌پایه و دریایی است و می‌توان موشک‌های کروز هوشمندی را تولید کند که انحصار تولید آن تا پیش از این تنها در اختیار چند کشور بوده است. در عین حال جمهوری اسلامی ایران اکنون به فناوری‌هایی همچون پرتاب موشک از اعماق زمین نیز دست یافته است و می‌تواند با هرگونه تهدیدی علیه امنیت کشور مقابله کند. ضمن آن که تولید کامیون‌های کِشنده تولید داخل نیز به افزایش چابکی در جابجایی سکوهای پرتاب موشک کشور انجامیده است.

موشک سردار شهید «حاج قاسم سلیمانی» یکی از آخرین دستاوردهای صنعت دفاعی کشور در سال جاری بود.

در بخش تولید پهپادهای پیشرفته هم ایران به افتخارات فراوانی دست یافته است. هم اکنون ایران قادر است پهپادهای پیشرفته‌ای همچون «سیمرغ»، «کیان»، «کمان ۱۲»، «پلیکان ۲»، «بسیج»، «شاهد ۱۲۹»، «صادق»، «مهاجر ۳ و ۴»، «یسیر»، «حماسه»، «مهاجم ۹۲» و «فرپاد» را به صورت انبوه و مطابق با نیازهای کشور تولید کند. این پهپادها از جمله پهپادهایی هستند که در هفت سال گذشته رونمایی شده یا به تولید انبوه رسیده‌اند و کشور از واردات تجهیزات خارجی بی‌نیاز کرده‌اند.

صنعت دفاعی ایران در سال‌های اخیر توانسته است به فناوری‌های دیگری نیز دست یابد. تولید «مین دریایی صدف ۲» و «اژدر والفجر» دو دستاورد دیگر صنعت دفاعی کشور بودند که در کنار تولید ده‌ها فروند شناور جدید، دستان نیروهای دریایی کشور را پُربارتر از همیشه کرده‌اند. نیروی دریایی ارتش و سپاه پاسداران، اکنون با توان نظامی کامل و بیشتر از همیشه قادرند تا از پهنه آبی کشور به خوبی پاسداری کرده و مانع از هرگونه تعرضی به مرزهای دریایی کشور شوند. ضمن آنکه نیروهای دریایی در سال‌های گذشته نشان داده‌اند که ایران قادر است ورای مرزهای دریایی خود و در آب‌های منطقه نیز امنیت را برقرار کرده و با دزدان و راهزنان دریایی مقابله کند.

نیروهای زمینی کشور نیز از فناوری‌های جدیدی برخوردار شده‌اند. رونمایی از سامانه‌های توپخانه‌ای «حائل» و «سراج» از جمله این فناوری‌های جدید بودند. خودرو سنگین «ذوالجناح»، خودرو زرهی «روئین‌تن»، تانک‌برهای خانواده «کیان» شامل «کیان ۵۰۰»، «کیان ۶۰۰» و «کیان ۷۰۰»، تانک «کرار»، خودروی نفربر پیشرفته زرهی، ضد مین و ضد کمین «رعد» و خودروی زرهی «طوفان» از جمله تجهیزاتی بودند که به نیروهای زمینی ارتش و سپاه تحویل داده شدند و توانمندی این نیروها را افزایش دادند.

حمایت‌های دولت از صنعت دفاعی و نیروهای نظامی، باعث شده است تا اکنون ارتش و سپاه، توانمندتر و چابک‌تر از گذشته با هرگونه تهدیدی مقابله کنند. نکته جالب آنجا است که تمامی این تجهیزات در حالی به تولید رسیده‌اند که کشور با تحریم‌های یکجانبه آمریکا مواجه است و تنها با تکیه به توان داخلی به چنین نتایج چشمگیری رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =