آمریکا حق فعال کردن مکانیسم بازگشت تحریم‌ها را از دست داده است

تهران- ایرنا- حزب موتلفه اسلامی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد:‌ آمریکا با خروج از برجام حق فعال کردن مکانیسم بازگشت خودکار تحریم‌ها را از دست داده است و نمی‌تواند خواستار بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران شود.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از روابط عمومی حزب موتلفه اسلامی، در این بیانیه آمده است: پس از ناکامی اخیر دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای امنیت سازمان ملل به منظور تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران، این کشور برای بازگشت خودکار تحریم‌ها خبر داد.

این بیانیه می‌افزاید: واشنگتن پیش‌تر در تصویب قطعنامه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران شکست خورد و حالا در حالی در تلاش برای بازگرداندن تمامی تحریم‌ها علیه تهران است که دو سال پیش از توافق برجام خارج شده بود.

در این بیانیه آمده است: برهمگان روشن است که مکانیسم بازگشت خودکار را کشوری می‌تواند فعال کند که جزو طرف‌های برجام باشد. ایالات متحده طرف برجام نیست؛ چون از این توافق خارج شده و پر واضح است که مکانیسم بازگشت خودکار تحریم‌ها وجود ندارد.

حزب موتلفه اسلامی در این  بیانیه تاکید کرد: شکست قطعنامه ضدایرانی ایالات متحده آمریکا در شورای امنیت دوباره نشان داد که یکجانبه‌گرایی هیچ جایگاهی ندارد و رفتار سلطه‌جویانه موفق نخواهد شد.

این بیانیه می‌افزاید: آمریکا با خروج از برجام حق فعال کردن این مکانیسم را از دست داده است و نمی‌تواند خواستار بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران شود.

در این بیانیه آمده است: آمریکا طرف مشارکت‌کننده در برجام نیست و نمی‌تواند از روند بازگشت تحریم‌ها علیه ایران که در قطعنامه ۲۲۳۱ به آن اشاره شده است، استفاده کند.

حزب موتلفه اسلامی در این بیانیه تصریح کرد: ایران خواستار حفظ مرجعیت و استقلال شورای امنیت سازمان ملل است و از تمامی اعضای این شورا می‌خواهد از انجام اقداماتی که تنها اختلافات در شورا را تعمیق می‌کنند یا بر کار آن اثرات مضر دارند، خودداری کنند.

حزب موتلفه اسلامی، بیانیه آمریکا درخصوص بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را مضحک و نافرجام دانسته و هشدار داد؛ چنین اقدامی هیچ پایه و اساس قانونی یا سیاسی نداشته و مایه تأسف است که برداشتن چنین گامی غیرمسئولانه از سوی آمریکا به ایجاد بحرانی جدی در شورای امنیت سازمان ملل منجر خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha