فرمانده مرزبانی ناجا: متجاوزان به ایران و ایرانیان سیلی محکمی می‌خورند

قشم- ایرنا- فرمانده مرزبانی کشور گفت: جمهوری اسلامی یک قدرت فرا منطقه‌ای است و اگر کسی فکر عرض اندام و تهدید شهروندان ایرانی را داشته باشد با سیلی محکمی پاسخ وی را می‌دهیم.

سردار احمدعلی گودرزی ایران روز پنج‌شنبه در بازدید از مرزبانی قشم افزود: لنج‌های ایرانی با دستان خالی و به قصد صید یا تجارت در آب‌های خلیج فارس تردد می‌کنند و نباید در صورت حضور در آب‌های سرزمینی دیگر کشورها به سوی آن‌ها تیراندازی شود.

وی ادامه داد: هفته گذشته ۲ صیاد ایرانی با شلیک گلوله گارد ساحلی کشور امارات هدف قرار گرفتند که این رفتار، خارج از عرف و قانون بین‌الملل بود.

فرمانده مرزبانی کشور تصریح کرد: همچنین تعدادی نیز با لنج‌های صیادی دستگیر شدند که با پیگیری وزارت امور خارجه و مرزبانی کشور توانستیم هموطنانمان را به کشور برگردانیم.

وی افزود:شب گذشته نیز جسد صیادان حادثه قبلی در بندرعباس تحویل و به زادگاهشان در استان سیستان و بلوچستان منتقل شد.

گودرزی تاکید کرد: کشور امارات ضمن عذرخواهی رسمی از جمهوری اسلامی ایران متعهد شد طبق قوانین بین‌المللی خسارت را جبران کند.

وی افزود: موارد بسیاری از ورود اتباع کشورهای همسایه به آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی اتفاق می‌افتد که ما با رعایت قوانین بین المللی برخورد شایسته‌ای انجام می دهیم.

فرمانده مرزبانی کشور ادامه داد: صیادان و ملوانان مرزنشین با همکاری دریایانی و مرزبانی، باید در خصوص حرکت در آب‌های سرزمینی آموزش ببینند.

وی افزود: صیادان باید با استفاده از تجهیزات به روز در حوزه مکان‌یابی، سعی کنند تا مرز و حریم دریایی سایر کشورها را رعایت کنند.

جمعی از خانواده صیادان آزاد شده با تجمع در مرزبانی اسکله شهید ذاکری قشم از سردار گودرزی استقبال کردند.

در این مراسم یکی از صیادان آزاد شده از بند گارد ساحلی کشور امارات به خبرنگار ایرنا گفت: از پیگیری‌های فوری مسوولان کشور قدردانی می‌کنم.

شهرام قویدیل افزود: گمان نمی‌کردم که بتوانم به کشور بازگردم و خانواده خود را دوباره ببینم.

وی تصریح کرد: سرعت عمل مسوولان وزارت خارجه و مرزبانی مرا شگفت زده کرد که باور آن هنوز هم برایم مشکل است.

مالک شناور مزبور نیز در این خصوص گفت: به فکر فروش لنج صیادی برای تهیه مبلغ آزادی و بازگرداندن فرزندانمان بودیم.

راشد پورهنگامی افزود: هنوز قصد خود را عملی نکرده بودیم که به همت مسوولان، فرزندانمان به همراه لنج صیادی به خانه برگشتند.

جزیره قشم با وسعت یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع از تنگه هرمز به موازات ساحل جنوبی ایران به طول ۱۳۵ کیلومتر و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر داز توابع هرمزگان است و ۳۰۰ کیلومتر خط ساحلی دارد.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =